×
*** Polkowiccy policjanci poszukują sprawców wysadzenia bankomatu przy ulicy 11 Lutego. Wybuch spowodował duże straty ***

Nowy ład. Miliony płyną do samorządów w całym kraju

Dzisiaj ogłoszono wyniki naboru Rządowego Funduszu Polski Ład. Samorządy w całym kraju otrzymają ogromne wsparcie na planowane inwestycje. Również gminy w zagłębiu miedziowym mogą liczyć na zastrzyk finansowy.

Inwestycje w drogi, kanalizację, budowę obiektów użyteczności publicznej – to tylko niektóre kierunki rozwoju gmin, które otrzymają wsparcie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Dziś ogłoszono wynika naboru. Wiele z samorządów już może zacząć planować prace.

Miesiące życia w zawieszeniu spowodowane pandemią koronawirusa pokazały, że bez wsparcia rządowego, w wielu gminach ciężko jest wykonać inwestycje, których oczekują mieszkańcy. Drogi wymagające naprawy, stara kanalizacja wywołująca ciągłe awarie, brak miejsc do spotkań i wypoczynku dla mieszkańców – to tylko niektóre bolączki, o których mówią wójtowie, burmistrzowie i prezydenci.

– Polski Ład to prawie 24 miliardy złotych w skali kraju na inwestycje w samorządach. W rejonie legnicko-jeleniogórskim samorządy pozyskały prawie 700 milionów złotych, dla całego Dolnego Śląska jest to 1,6 miliarda złotych – wylicza Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Premiera Rady Ministrów. – Bardzo duża część tych środków trafi do zagłębia miedziowego. Cieszę się, że samorządy z tego regionu złożyły bardzo dobre wnioski i w związku z tym otrzymały wsparcie wielu planowanych zadań.

Dzisiaj ogłoszono wyniki pierwszego naboru do Polskiego Ładu. W listopadzie samorządy będą mogły składać kolejne wnioski o zastrzyk gotówki.

– W listopadzie uruchamiamy kolejny nabór wniosków – zapowiada Krzysztof Kubów. – Już dzisiaj apeluję do samorządów o składanie kolejnych wniosków. Chcemy by zagłębie miedziowe rozwijało się równomiernie. Jak widać, środki które płyną ze strony rządu są widoczne w regionie w postaci różnych inwestycji – dodaje.

 

Ile pieniędzy otrzyma zagłębie miedziowe?

MIASTO LUBIN: 35 MLN ZŁ
GMINA LUBIN: 11,1 MLN ZŁ
GMINA RUDNA: 9,9 MLN ZŁ
GMINA ŚCINAWA: 8,5 MLN ZŁ
POWIAT LUBIŃSKI: 15,2 MLN ZŁ

MIASTO LEGNICA: 28,7 MLN ZŁ
MIASTO CHOJNÓW: 4,4 MLN ZŁ
GMINA CHONÓW: 8.79 MLN ZŁ
GMINA KROTOSZYCE: 10,1 MLN ZŁ
GMINA KUNICE: 8,2 MLN ZŁ
GMINA LEGNICKIE POLE: 4,9 MLN ZŁ
GMINA MIŁKOWICE: 4,2 MLN ZŁ
GMINA PROCHOWICE: 6,4 MLN ZŁ
GMINA RUJA: 7 MLN ZŁ
POWIAT LEGNICKI: 15,5 MLN ZŁ

ZWIĄZEK GMIN ZAGŁĘBIA MIEDZIOWEGO: 12,1 MLN ZŁ
GMINA POLKOWICE: 18 MLN ZŁ
GMINA CHOCIANÓW: 7,3 MLN ZŁ
GMINA GAWORZYCE: 10,4 MLN ZŁ
GMINA GRĘBOCICE: 10,2 MLN ZŁ
GMINA PRZEMKÓW: 10,9 MLN ZŁ
GMINA RADWANICE: 9,9 MLN ZŁ
POWIAT POLKOWICKI: 14,2 MLN ZŁ

MIASTO GŁOGÓW: 5 MLN ZŁ
GMINA GŁOGÓW: 9,8 MLN ZŁ
GMINA JERZMANOWA: 9,5 MLN ZŁ
GMINA KOTLA: 10 MLN ZŁ
GMINA PĘCŁAW: 8,2 MLN ZŁ
GMINA ŻUKOWICE: 9,8 MLN ZŁ
POWIAT GŁOGOWSKI:  7,6MLN ZŁ.

 

Wybrane dla Ciebie

Powiat legnicki inwestuje i planuje kolejne ważne zadania

Miliony rządowego wsparcia na inwestycje prowadzone na terenie powiatu legnickiego. W ostatnich dniach zakończono wiele ważnych zadań, a w planach na najbliższe miesiące są już kolejne.

Niedawno tam było ściernisko, a jest nowe boisko. I etap gotowy!

Dobiega końca I etap rozbudowy infrastruktury sportowej wokół głównego stadionu Górnika Polkowice przy ulicy Kopalnianej. Gotowe jest już boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią. Postęp prac osobiście ocenił minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Rozbudowa Żelaznego Mostu o kwaterę południową zakończona!

Władze KGHM uroczyście oddały dziś do użytku kwaterę południową największego w Europie zbiornika odpadów poflotacyjnych „Żelazny Most”. W uroczystości otwarcia nowej inwestycji wzięli udział m.in. wicepremier Jacek Sasin i minister Krzysztof Kubów. Dzięki rozbudowie zbiornika o kwaterę południową, Polska Miedź będzie mogła deponować odpady co najmniej do 2042 roku.

Kanalizacja, modernizacja oczyszczalni, nowe ścieżki rowerowe, PSZOK

Blisko 10,5 mln zł z Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu trafi do gminy Gaworzyce. Dzięki tym środkom gmina zmodernizuje sieć kanalizacyjną i oczyszczalnię ścieków. Pieniędzy wystarczy także na budowę ścieżek rowerowych. To nie wszystko, bo dzięki funduszom, które otrzymał Związek Gmin Zagłębia Miedziowego, powstanie również punkt selektywnej zbiórki odpadów.

Mieszkańcy Osiedla Głogowskiego skorzystają na Polskim Ładzie

Ponad 10 milionów złotych z Polskiego Ładu trafi do gminy Przemków. Środki w całości zostaną przeznaczone na modernizację infrastruktury drogowej, oświetleniowej i wodociągowej na Osiedlu Głogowskim oraz rewitalizację centrum Przemkowa.

14,2 mln zł dla powiatu polkowickiego na Miedziowy Szlak Rowerowy

W ramach Polskiego Ładu – Inwestycji Strategicznych, powiat polkowicki otrzymał ponad 14,2 mln zł. Pieniądze z rządowego funduszu przeznaczone zostaną na modernizację dróg w powiecie wraz z budową ścieżek rowerowych w ramach Miedziowego Szlaku Rowerowego.

Rozmaitości

Inauguracja Polkowickiej Karty Seniora. Zniżki na wiele usług i zakupy

Gmina Polkowice jako pierwsza na terenie zagłębia miedziowego dołączyła do ogólnopolskiego programu: „Gmina Przyjazna Seniorom”. Dzięki temu, mieszkańcy gminy, którzy weszli w wiek emerytalny, mogą skorzystać ze zniżek w punktach handlowych na terenie całego kraju, które honorują Kartę Seniora.