×
*** Szczypiornistki Zagłębia Lubin obroniły tytuł mistrzyń Polski! *** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin wygrali z Rakowem i utrzymali się w ekstraklasie ***

Rusza ważna inwestycja w Gminie Gaworzyce!

W ciągu najbliższego miesiąca ruszy budowa sieci kanalizacyjnej w trzech miejscowościach Gminy Gaworzyce – Grabik, Śrem i Korytów. Mieszkańcy czekają na to od lat. Dzięki dotacjom z funduszy rządowych w końcu można wbić pierwszą łopatę.


Mieszkańcy wspomnianych miejscowości od lat czekali na realizację tych planów. Wszyscy jednak zdawali sobie sprawę z tego, że będzie to kosztowne zadanie. Dlatego władze Gminy Gaworzyce szukały finansowania poza gminną kasą. Tu pomógł Polski Ład. Wniosek gminy został pozytywnie oceniony. Dzięki temu, w najbliższych dniach ruszą pierwsze prace.

– Bardzo się cieszymy, że możemy rozpocząć tę inwestycję. Sytuacja na rynku jest ciężka i nie ukrywam, że bez pieniędzy zewnętrznych nie udałoby się nam tego zrealizować. Ceny znacznie wzrosły. To był już drugi przetarg na wyłonienie wykonawcy, dlatego mimo wsparcia finansowego musimy zaangażować więcej środków własnych gminy – powiedział nam Jacek Szwagrzyk, wójt Gminy Gaworzyce.

Zakres inwestycji obejmuje między innymi budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Korytowie, Śremiu i Grabiku wraz z przyłączami oraz rozbudowę oczyszczalni ścieków w Wierzchowicach wraz z placem manewrowym, oświetleniem, instalacją fotowoltaiczną i ogrodzeniem oraz przebudową drogi dojazdowej do oczyszczalni i rowu melioracyjnego.

– Mamy już wszystkie pozwolenia na budowę sieci kanalizacyjnej – dodaje wójt Szwagrzyk. – Problem polegał na tym, że to małe miejscowości, oddalone od siebie, nieczystości będą transportowane na spore odległości. Ale tym bardziej jestem zadowolony, że udało nam się wyłonić firmę, która się zajmie budową.

Wójt Gminy Gaworzyce przyznaje, że licząc się z kosztami brał pod uwagę nawet budowę małych, przydomowych oczyszczalni ścieków, których koszty zostałyby podzielone pomiędzy właścicieli domów i samorząd. Ostatecznie nie będzie to konieczne.

Umowę na realizację zadania podpisano dzisiaj z Przedsiębiorstwem Instalacyjno Budowlanym „BODEX” J.K. Bordulak Sp. J. z siedzibą w Głogowie. Wartość umowy to ponad 12,6 miliona złotych.

 

Wybrane dla Ciebie

Jacek Szwagrzyk: Dbanie o zabytki to nasz obowiązek

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło listę zabytków, które otrzymają wsparcie finansowe. Na niej znalazł się wniosek na remont elewacji kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Gaworzycach.

Sport

Czterech zawodników Zagłębia w kadrze Polski

Czterech zawodników KGHM Zagłębia Lubin dostało powołania do młodzieżowych reprezentacji Polski. Łukasz Poręba, Tomasz Pieńko i Łukasz Łakomy znaleźli się na liście zawodników na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski U-21.