×
*** Seksafera w regionie. 19-letnia Wiktoria K. podopieczna domu dziecka pomagała innym dziewczynom w utworzeniu kont i umawianiu się z klientami na seks spotkania ***

60-lecie spółki KGHM. Globalna, wizjonerska z miedziowym kodem DNA

Bez tego przedsiębiorstwa nie byłoby dziś tak prężnie rozwijającego się regionu zagłębia miedziowego. Gdyby nie wielkie odkrycie dr Jana Wyżykowskiego i jego zespołu badawczego, LGOM nigdy by nie powstał i nikt nie słyszałby o miedzi i takiej firmie, jak KGHM. Dzisiaj „polska miedź” odmieniana jest we wszystkich przypadkach, a przemysł wydobywczy na Dolnym Śląsku jest jedną z ważniejszych gałęzi światowej gospodarki. Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi świętuje właśnie jubileusz 60-lecia!

Gdy w marcu 1957 roku dr Jan Wyżykowski odkrył na polach sieroszowickich pokłady rudy miedzi, pewnie nie przypuszczał, jak wielkiego dokonał odkrycia i jak bardzo wpłynie na przyszłość tego regionu. Od końca lat 50-tych ubiegłego stulecia rozpoczęła się złota era polskiej miedzi, która zresztą trwa do dziś. W 1961r. powstał Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi – dziś firma globalna, wizjonerska, przedsiębiorcza. Spółka świętuje jubileusz i odważnie patrzy w przyszłość pełną wyzwań i innowacyjnych projektów.

– Jubileusz to 60 lat ciężkiej pracy wielu tysięcy ludzi, pracowników KGHM. To jest wielkie doświadczenie pokoleniowe. Jan Wyżykowski zrobił pierwszy krok a za nim poszli kolejni odkrywcy i wizjonerzy. Powstawały kolejne oddziały, wprowadzaliśmy innowacje w produkcji, planowaliśmy kolejne inwestycje. Teraz przed nami kolejne lata ciężkiej pracy. Nie jest łatwiej, ale wiemy, że przyszłość jest z miedzi – mówił Marcin Chludziński, prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Miedziowy gigant to firma, która dzisiaj ma ogromny wpływ na polską i światową gospodarkę. To firma globalna, przyszłościowa, z bogatym bagażem doświadczeń w przemyśle wydobywczym. Wreszcie – to firma generująca świetne wyniki produkcyjne i finansowe. W ubiegłym roku KGHM, jak cała światowa gospodarka, zderzył się z epidemią koronawirusa. Miedziowy holding przeszedł przez ten trudny okres właściwie suchą stopą. Wprowadzono liczne obostrzenia i zalecenia, dzięki którym utrzymano ciąg produkcyjny i technologiczny, a załoga mogła spokojnie pracować.

Niestety pandemia pokrzyżowała spółce plany uroczystego świętowania jubileuszu. Przygotowano jednak wiele elementów nawiązujących do zacnego 60-lecia. Na budynku spółki KGHM ZANAM w Legnicy powstał okolicznościowy mural. Artystyczny projekt jest oszczędny w formie, ale nawiązuje do przemysłu wydobywczego w Zagłębiu Miedziowym. Czarne tło to związek z galowym strojem górnika. Drugi kolor to miedź, która jest surowcem strategicznym dla firmy.

– Podkreślamy nasze związki z górnictwem i patrzymy w przyszłość. Mural w części został wykonany farbami antysmogowymi. Dzieło oczyszcza tyle powietrza, co 90 drzew. To również symbol zaangażowania KGHM w ochronę środowiska – powiedziała Lidia Marcinkowska–Bartkowiak, dyrektor naczelny ds. komunikacji w KGHM.

Specjalnie na obchody przygotowany został także film o KGHM, w którym m.in. pokazano podziemne miasto. W programie wystąpią górnicy, hutnicy, ratownicy i wiele innych osób z rodziny KGHM. Nie zabraknie także życzeń dla załogi od prezydenta RP, Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Będzie też rozrywkowo. 9 maja w Telewizji Polskiej wyemitowany zostanie specjalny odcinek Familiady z udziałem pracowników KGHM, którzy zmierzą się z gwiazdami TVP. Polską Miedź będą reprezentować Janusz Węgrzyn z ZG Lubin, Piotr Morawiec, ratownik z JRGH oraz Marek Śmietana z HMG. Po drugiej stronie staną Maciej Kurzajewski, Katarzyna Cichopek i Rafał Brzozowski.

Jubileusz KGHM to również okazja do podkreślenia znaczenia firmy na arenie międzynarodowej. Dzięki zaangażowaniu pracowników, miedziowy gigant sięga po nowe technologie, opracowuje nowe rozwiązania wydobywcze, produkuje i tworzy własne urządzenia oraz maszyny do obsługi kopalń i hut. W firmie powstają również projekty związane z zastosowaniem w KGHM uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji. Wsparciem rozwoju innowacji w spółce będzie uruchomienie programu ph: „Dolina Miedziowa”.

I na koniec parę słów o zielonej energii. W spółce realizowane są projekty fotowoltaiczne i wizjonerskie plany związane z OZE. Na koniec 2020 roku 22,42 proc. ogólnego zużycia energii w KGHM pochodziło ze źródeł własnych, wliczając w to produkcję z bloków gazowo–parowych. Wydobywana przez KGHM miedź jest podstawą wielu technologicznych innowacji, w szczególności opartych o tzw. „zieloną energię”. Na surowcu oparte są elektrownie fotowoltaiczne czy samochody elektryczne, które zawierają 4-krotnie więcej miedzi, niż spalinowe. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 20-30 lat, zapotrzebowanie na miedź zwiększy się dwukrotnie.

Ważne daty z historii KGHM:
– 1 maja 1961 r. – utworzenie przedsiębiorstwa Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w budowie
– 30 grudnia 1968 r. – powołanie przedsiębiorstwa Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lubinie
– 12 września 1991 – przekształcenie w spółkę Skarbu Państwa
– 10 lipca 1997 r. – debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

 
mural
kghm_fb_1080x1080px

Wybrane dla Ciebie

Świąteczne życzenia od władz KGHM dla pracowników i ich rodzin

Za pośrednictwem social mediów, władze spółki KGHM, na czele z Tomaszem Zdzikotem, złożyły swoim pracownikom i ich rodzinom najserdeczniejsze życzenia świąteczne. – Niech atmosfera świąt umacnia wszystko, co dobre, szlachetne i piękne. Życzę ciepłej, rodzinnej wieczerzy wigilijnej w oczekiwaniu na nadejście radosnej nowiny – mówi szef Polskiej Miedzi.

Dzieciom uśmiech – światu pokój. Jubileusz TPD w Radwanicach

To była wyjątkowa uroczystość dla mieszkańców gminy Radwanice. Miejscowy oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci świętował bowiem jubileusz 50-lecia swojego istnienia. Były podziękowania, gratulacje i życzenia, a całość uświetniły występy artystyczne przedszkolaków.

„Budujmy wspólnie gospodarczą i miedziową potęgę naszego kraju”

W przeddzień Dnia Niepodległości, nowy prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A. skierował do pracowników i wszystkich mieszkańców regionu kilka słów. Przypomniał znaczenie święta 11 Listopada, podkreślił rolę Polskiej Miedzi w świecie globalnej gospodarki.

Jubileusz 25-lecia Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna świętuje 25-lecie swojego istnienia. Z tej okazji, dziś w legnickim hotelu Qubus zorganizowano uroczystą galę jubileuszową. Były podziękowania i gratulacje, ale najważniejszymi akcentami było parafowanie listu o współpracy siedmiu stref i podpisanie umów o dofinansowanie na zakup autobusów elektrycznych.

KGHM przygotowuje się do centralnych obchodów górniczego święta

Tegoroczna Barbórka zbliża się wielkimi krokami. W tym roku centralne uroczystości organizowane przez spółkę KGHM rozpoczną się w piątek, 2 grudnia i potrwają do niedzieli, 4 grudnia. Tradycyjnie zaplanowano akademię górniczą, pochód Lisa Majora, mszę świętą i uroczystość pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego.

Wspaniałe spotkanie pokoleń. Kłobuczyn świętował 800 lat istnienia

To był wielki dzień dla mieszkańców Kłobuczyna w gminie Gaworzyce. W sobotnie popołudnie odbył się wielki finał świętowania 800-lecia istnienia tej wspaniałej wsi. Dawni i obecni mieszkańcy hucznie świętowali. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Piotr Karwan, radny sejmiku dolnośląskiego i hierarchowie Kościoła Katolickiego z biskupem zielonogórsko – gorzowskim na czele.

Sport

Chrobry Głogów w półfinale Orlen Superligi

W trzecim ćwierćfinałowym meczu szczypiorniści Chrobrego Głogów po raz drugi okazali się lepsi od ekipy Azotów Puławy wygrywając we własnej hali 26:24 prowadząc do przerwy 13:11. W półfinale rozgrywek Orlen Superligi, głogowianie zmierzą się z obrońcą mistrzowskiego tytułu – Industrią Kielce. Pierwszy mecz już w sobotę, 20 kwietnia w hali przy Wita Stwosza.

Na sygnale

Więzienie za wyłudzenie pieniędzy z KGHM. Jest wyrok!

1,5 roku więzienia dla jednego z oskarżonych i po roku więzienia w zawieszeniu dla pozostałej trójki – taki wyrok zapadł w sprawie czterech pracowników działu normowania w Zakładach Górniczych Lubin. Panowie zostali skazani za wyłudzenia. Swoją działalnością narazili KGHM na stratę prawie 500 tysięcy złotych.