×
*** W niedzielę druga tura wyborów samorządowych *** Swoich włodarzy wybierają mieszkańcy Legnicy, Gminy Polkowice i Gminy Ścinawa *** Do końca niedzielnego głosowania trwa cisza wyborcza ***

65 lat temu historia zmieniła swój bieg. Narodziła się polska miedź

KGHM świętuje 65. rocznicę odkrycia złóż rud miedzi przez zespół dr Jana Wyżykowskiego. Z tej okazji w Sieroszowicach i Lubinie odbyły się główne uroczystości upamiętniające te wydarzenie. – Gdyby nie ustępliwość, konsekwencja w działaniu trwanie przy swoich przekonaniach jednego człowieka, to być może dzisiaj na tym placu nikogo z nas by nie było. Postawa jednego człowieka ma duże znaczenie w kontekście tego, co się później dzieje w historii – mówił dziś pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego, prezes spółki KGHM, Marcin Chludziński.

23 marca jest wielką i niezwykle ważną datą w historii polskiej miedzi. Równo 65 lat temu, na polach sieroszowickich, zespół geologów pod kierunkiem dr Jana Wyżykowskiego, wydobył z czterech odwiertów rdzenie z próbkami. Badania potwierdziły, że próbki zawierały chalkozyn – siarczek miedzi. Te wydarzenie napisało nową historię, dało podwaliny pod budowę nowego okręgu przemysłu ciężkiego, budowy LGOM-u i całego zagłębia miedziowego.

-Jan Wyżykowski miał konsekwencję trwać przy swoim i przy swoich przekonaniach podbudowanymi nauką i badaniami. Dzięki tej konsekwencji, wytrwałości i cierpliwości, jesteśmy dzisiaj tutaj wszyscy. Jest region Zagłębia Miedziowego, jest firma, która jest czołowym producentem miedzi srebra w świecie. Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu, jak 60, 50 lat temu. Pewnie zespołowi Jana Wyżykowskiego nie śniło się, że możemy zejść dzisiaj tak głęboko, stosować wyszukane technologie, wdrażać innowacje – mówił dziś prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A., Marcin Chludziński.

Szef Polskiej Miedzi zwrócił też uwagę na czasy teraźniejsze.

-Dzisiaj stoimy przed różnymi wyzwaniami związanymi z automatyzacją procesów, sztuczną inteligencją, coraz większą efektywnością działania w kontekście finansowym przy rosnących kosztach. Po to byśmy robili to, co umiemy najlepiej, po to, żebyśmy wydobywali miedź w dużej skali i sprostali wymaganiom światowym. Stąd projekty związane z reaktorami modułowymi, co daje nam tanią i niezależną energię. Stąd wiele projektów związanych z usprawnianiem i udoskonalaniem procesów górniczych – kontynuował szef Polskiej Miedzi.

65. rocznicę odkrycia złóż miedzi uroczyście obchodzono także w Sieroszowicach – tam, gdzie wszystko się zaczęło.

 

Wybrane dla Ciebie

Główne obchody rocznicy pacyfikacji strajkujących górników z Rudnej

Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka rozpocznie dzisiaj uroczyste obchody 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Po zakończeniu biegu, zaplanowano mszę świętą i ceremonię wręczenia odznaczeń w Cechowni Zakładów Górniczych.

Górnicy będą wspominać swoich kolegów. Rocznica pacyfikacji kopalni

Znamy szczegółowy program obchodów 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna w Polkowicach. Całość rozpocznie się biegiem im. księdza Jerzego Gniatczyka, a zakończy oficjalną uroczystością w Cechowni.

Lubińskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Mieszkańcy Lubina i powiatu lubińskiego uczcili 41. rocznicę ogłoszenia i wprowadzenia stanu wojennego. Po Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82 wieńce złożyli samorządowcy, kombatanci, dawni działacze opozycji antykomunistycznej, harcerze.

Wychowały trzech, a nawet czterech synów górników

Kilkanaście matek, które wychowały co najmniej trzech synów górników, zostały dziś w szczególny sposób wyróżnione przez dyrekcję kopalni ZG Polkowice – Sieroszowice. – To dla nas ogromny zaszczyt, móc podziękować Wam za trud wychowania tak wspaniałych synów. Dzisiaj Wam za to dziękujemy – mówił nagradzając panie dyrektor naczelny tej kopalni, Mariusz Kręgiel.

Umowa na kolejny etap Miedziowego Szlaku Rowerowego podpisana!

Już wkrótce rozpocznie się drugi etap budowy nowych ścieżek w ramach Miedziowego Szlaku Rowerowego. Umowę z wykonawcą podpisali starosta Kamil Ciupak i wicestarosta Jan Wojtowicz. Po zakończeniu całej inwestycji, nowy szlak rowerowy połączy trzy gminy w powiecie polkowickim: Polkowice, Grębocice i Radwanice.

Władze Polkowic uczciły pamięć ofiar sowieckiej agresji

Władze Polkowic, kombatanci, sybiracy, członkowie Rodzin Katyńskich i młodzież wspólnie spotkali się pod tablicą upamiętniającą poległych na zesłaniu w latach 1940-1956. W ten sposób oddano hołd ofiarom sowieckiej agresji z 17 września 1939r.

Sport

Czy Zagłębie poskromi lidera? Do Lubina przyjeżdża Duma Podlasia

W sobotni wieczór piłkarze KGHM Zagłębia Lubin podejmą lidera rozgrywek PKO Ekstraklasy. Po ostatniej porażce u siebie z Cracovią, Jagiellonia Białystok będzie chciała pokazać w Lubinie lwi pazur. Czy Miedziowi będą w stanie poskromić lidera i zdobyć cenne punkty?