×
*** Półtora roku bezwzględnego więzienia dla księdza Grzegorza O. z Lubina za posiadanie treści pedofilskich. Kapłan przyznał się do winy, wyrok nie jest prawomocny ***

A dlaczego właściwie górnicy skaczą przez skórę?

Czarne mundury, szpady, górniczy hymn, święta Barbara i Skarbek ukrywający się w kopalniach. Górnicze zwyczaje mają się dobrze. Legendy i podania przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Tradycja jest żywa, a dzisiaj mieszkańcy zagłębia miedziowego mieli okazję zobaczyć to na własne oczy.

W zagłębiu miedziowym mieszkańcy, którzy mają w rodzinie górników doskonale wiedzą co to karczma, pochód Lisa Majora i skok przez skórę. Nieco gorzej jest jak zaczniemy drążyć. Bo właściwie skąd ta skóra?

Dzisiaj w centrum Lubina przedstawiciele KGHM Polska Miedź przeszli w pochodzie ulicami miasta. Prowadził ich Lis Major – doświadczony górnik, mistrz ceremonii, który przyprowadził również młode lisy – niedoświadczony górników, którzy dzisiaj oficjalnie zostali przyjęci w szeregi braci górniczej. Skok przez skórę może i nie wygląda na trudny, ale na pewno jest widowiskowy. Sam zwyczaj ma już kilka stuleci, w naszym kraju jednak praktykowany jest od kilkudziesięciu. A wspomniana skóra? No właśnie – dawniej każdy górnik schodząc do pracy w kopalni miał ze sobą kilof, łopatę, oskard i… skórę. Czasami była to lisia skóra (stąd właśnie Lis Major i młode Lisy), a z czasem skóry innych zwierząt. Te służyły górnikom do ochrony – głowy, pleców czy kolan w trakcie pracy.

 

Wybrane dla Ciebie

Kierował autem po dragach. Ale to dopiero początek listy zarzutów

Legniccy mundurowi zatrzymali 33-letniego kierowce Audi. Szybko wyszło na jaw, że wsiadł za kółko po zażyciu narkotyków. Jednak to był dopiero początek jego problemów.

Złodziejskie trio wpadło w ręce policjantów

7,5 roku za kratkami może spędzić 28-latek, który został zatrzymany przez legnickich policjantów po kradzieży. Szybko wyszło na jaw, że to nie pierwszy taki wyskok tego mężczyzny. Jego dwóm kolegom za kradzież grozi kara do 5 lat więzienia.

Żywa lekcja historii dla uczniów ósmych klas SP 4 w Polkowicach

Już po raz kolejny Stowarzyszenie Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego zorganizowało żywą lekcję historii. Tym razem dawni działacze Solidarności odwiedzili uczniów ósmych klas Szkoły Podstawowej nr 4 w Polkowicach.

Kierowca karetki winny kolizji. Został pouczony

Pouczeniem dla kierowcy karetki pogotowia ratunkowego zakończyła się dzisiejsza kolizja na skrzyżowaniu ulic Leśnej i Legnickiej w Lubinie.

Dachowanie na S3. Kierowca i nastoletni pasażer trafili do szpitala

Do poważnego zdarzenia doszło dzisiaj po południu na drodze ekspresowej S3 z Lubina w kierunku Polkowic. Na wysokości Obory, kierowca audi 80 złapał pobocze i wylądował na dachu. Poszkodowane zostały dwie osoby, które trafiły do lubińskiego szpitala.

Półtora roku bezwzględnego więzienia dla księdza Grzegorza O.

Były dyrektor Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Lubinie, ks. Grzegorz O. został skazany dzisiaj przez lubiński sąd na karę 1,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności za posiadanie treści pedofilskich. Kapłan przyznał się do winy. Wyrok nie jest prawomocny.