×
*** W niedzielę druga tura wyborów samorządowych *** Swoich włodarzy wybierają mieszkańcy Legnicy, Gminy Polkowice i Gminy Ścinawa *** Do końca niedzielnego głosowania trwa cisza wyborcza ***

Bezpieczeństwo w pracy i dobre praktyki w przemyśle wydobywczym

W reprezentacyjnej sali im. Jana Wyżykowskiego w Centrali KGHM zorganizowano dziś seminarium poświęcone ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pracy w przemyśle wydobywczym. Organizatorami spotkania byli Związek Pracodawców Polska Miedź oraz spółka KGHM, natomiast honorowym patronat objął Prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Dzisiejsze seminarium zorganizowano w cieniu tragedii w kopalniach węgla kamiennego „Pniówek” i „Zofiówka”, dlatego przed jego rozpoczęciem zaproszeni goście uczcili pamięć ofiar minutą ciszy. Potem poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym ofiary i poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Jutro bowiem przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy oraz Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

Delegację zarządu KGHM reprezentował wiceprezes ds. produkcji, Marek Świder. W imieniu ministra Krzysztofa Kubowa, szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, kwiaty złożyła Patrycja Rozmus, dyrektor biura poselskiego PiS w Lubinie. Hołd ofiarom oddali także związkowcy Polskiej Miedzi, przedstawiciele oddziałów górniczych i hutniczych oraz prezesi spółek Grupy KGHM.

Seminarium rozpoczęło się od wystąpień okolicznościowych wiceprezesa KGHM oraz wiceprezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

-Wszyscy dzisiaj jesteśmy myślami ze Śląskiem i śledzimy kolejne doniesienia o losach górników i ratowników „Zofiówki” i „Pniówka”. Nasza wiedza i zaangażowanie w pracę w takich chwilach nie pozwalają przejść obojętnie nad tym wydarzeniem. Rozmawiamy dziś w Lubinie o bezpieczeństwie, procedurach i naszych wynikach. Wiemy, jak wiele możemy zrobić, a jak niewiele to znaczy w zderzeniu z naturą, która stale przypomina nam o swojej sile. My jednak nie możemy ustawać w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań i technologii. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych. KGHM przykłada ogromną wagę do wszelkich działań na rzecz zdrowia i życia naszej załogi. Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych wartości naszej spółki. To jest dla nas sprawa priorytetowa – podkreślał Marek Świder, wiceprezes KGHM ds. produkcji.

Wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, dr inż. Krzysztof Król podkreślił ogromne znaczenie organizowania podobnych seminariów na temat bezpieczeństwa pracy w przemyśle ciężkim, wydobywczym.

-Każda forma przekazu, która mówi o bezpieczeństwie jest potrzebna. Nie da się ukryć, że czasami trudno jest dotrzeć do pracowników z informacją, by wzrosło u nich poczucie tego bezpieczeństwa i przestrzegania norm i zasad ochrony zdrowia i życia. Systematycznie jednak o tym mówimy, podkreślamy na każdym kroku, jak ważne jest bezpieczeństwo pracy w takim obszarze i gałęzi gospodarki, jakim jest górnictwo rud miedzi i węgla kamiennego. Wiadomo, że pewne rzeczy wymykają się spod kontroli, na inne po prostu nie mamy wpływu. Staramy się jednak zapobiegać, działać profilaktycznie. Zagrożenia naturalne są różne, nieprzewidywalne i nie zawsze są do opanowania. Natura pokazuje, że potrafi się wymknąć spod kontroli i dochodzi do tragedii – mówił dziś Krzysztof Król, I wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Uczestnicy dzisiejszego seminarium wysłuchali licznych wykładów, m.in. na temat stanu bezpieczeństwa pracy w górnictwie, nowoczesnych narzędzi poprawy bezpieczeństwa pracy, dobrych praktyk w zakresie BHP. Wygłoszono też referaty poświęcone poprawie bezpieczeństwa przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań w maszynach górniczych, badaniom środowiska i eliminacji szkodliwych czynników na pracę pod ziemią.

-Związek Pracodawców Polska Miedź już od kilkunastu lat organizuje konferencje i spotkania poświęcone bezpieczeństwu w miejscu pracy. Budujemy w ten sposób kulturę bezpieczeństwa pokazując dobre praktyki, dzieląc się innowacjami w dziedzinie bezpieczeństwa. Gościmy dzisiaj wiele firm związanych z przemysłem wydobywczym, ale także instytucji sprawujących nadzór, jak choćby inspekcja pracy. Mam nadzieję, że dla naszych gości był to bardzo interesujący i kreatywny dzień – powiedziała na koniec Beata Staszków, prezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

Według statystyki Wyższego Urzędu Górniczego, w ubiegłym roku doszło do 2078 wypadków w górnictwie węgla kamiennego i rud miedzi, w których zginęło 13 pracowników. Natomiast w I kwartale tego roku doszło do 481 wypadków.

 

Wybrane dla Ciebie

Górnicy testują pod ziemią nowatorską kamizelkę chłodzącą

To może być istna rewolucja. Spółka KGHM testuje nowatorską kamizelkę chłodzącą, którą wykorzystywać będą górnicy w kopalniach Polskiej Miedzi. Prototyp przygotowali specjaliści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz naukowcy z Państwowego Instytutu Badawczego z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

Pracowity dzień policjantów na drogach. Uważajmy na siebie!

Policjanci z Lubina mieli dzisiaj sporo pracy. Od samego rana warunki na drodze nie były najlepsze. Padający deszcz utrudniał jazdę. W ciągu całego dnia doszło do kilku stłuczek i kolizji.

Programiści, informatycy, graficy stanęli w szranki – Hackathon KGHM

Zarząd spółki KGHM nagrodził i wyróżnił laureatów hackathon CuValley Hack. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia, które przyciągnęło w tym roku rekordową liczbę uczestników. Imprezę wspólnie przygotowali i zorganizowali KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki. 

Wyjątkowa Gala Noworoczna KGHM. Pełen kościół publiczności

To był wyjątkowy i niesamowity wieczór. W kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie zorganizowano przepiękną Galę Noworoczną. Dla licznie przybyłych gości wystąpili Monika Borzym, Milena Lange, Alicja Węgorzewska, Sławek Uniatowski przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tomasza Szymusia.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM! Muzyczna sobota

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. Już dzisiaj, w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Podwyżka o ponad 13 procent, jednorazowa nagroda za pół roku

Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o 13,2 procent, wypłata jednorazowej nagrody w wysokości 2 tysięcy złotych i przeszeregowanie ponad 20 procent załogi – takie są ustalenia negocjacji płacowych, które przy wspólnym stole wypracowali przedstawiciele zarządu KGHM i delegacje poszczególnych central związkowych działających przy Polskiej Miedzi.

Rozmaitości

Dobre praktyki KGHM dostrzeżone w prestiżowym raporcie CSR-owym

Kampanie i działania prospołeczne organizowane przez pracowników spółki KGHM po raz kolejny zostały docenione w prestiżowym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Obszerna publikacja dokumentuje aktywność największych polskich firm w zakresie działań CSR-owych w minionym roku. A tych w Polskiej Miedzi było co niemiara.