×
*** Region szykuje się do majówki. Przygotowano wiele atrakcji dla mieszkańców - śledźcie naszą stronę ***

Co dalej z SMR-ami? Zarząd KGHM otwarty na rozmowy i propozycje

Poprzedni zarząd KGHM głośno mówił o potrzebie postawienia na naszym terenie małej elektrowni jądrowej. W zamyśle miały to być tzw. SMR-y, czyli modułowe reaktory o łącznej mocy 462 megawatów. Obecny zarząd Polskiej Miedzi dość ostrożnie podchodzi dzisiaj do tej inwestycji.

Polityka klimatyczna i energetyczna jest dla miedziowej spółki niezwykle ważna. Poprzedni zarząd skupił się na budowie farmy fotowoltaicznej na terenie Huty Miedzi Legnica. Za inwestycję odpowiadała spółka KGM ZANAM. Głośno było także o SMR-ach, małych reaktorach jądrowych. KGHM chciał postawić blok energetyczny wyposażony w sześć takich reaktorów, które mogłyby wytwarzać łącznie energię o mocy ponad 460 megawatów.

Obecny zarząd KGHM dość ostrożnie podchodzi do tej inwestycji.

– Gdy rozmawiamy o długoterminowym postrzeganiu takich firm górniczych, jak KGHM, 20-30 lat do przodu, tak samo energetyka jądrowa – to są projekty, które należy analizować na dłużej. Czy SMR-y są w stanie konkurować na polskim rynku w zakresie wytwarzania i dostarczania energii. Nie sądzę, by były konkurencyjne w stosunku do dużej energetyki jądrowej. KGHM potencjalnie jak będą SMR-y „ready to build” stanowi całkiem atrakcyjny obszar dla dostawców tej technologii. Jesteśmy otwarci i zaczniemy jak najszybciej jest to możliwe rozmowy, by poszukać efektów synergii. KGHM jest otwarty na wszelkie propozycje i rozmowy, by energetyka jądrowa miała szansę zaistnieć – mówił na ostatniej konferencji wynikowej prezes spółki KGHM, Andrzej Szydło.

SMR-y to modułowe reaktory jądrowe. Te, z pozoru niewinne bloki energetyczne, osiągające wysokość około 23 metrów, potrafią wytworzyć od 308 do 924 megawatów (MW) energii. Amerykański NuScale opracował dla KGHM projekt zakładający budowę sześciu takich reaktorów o łącznej mocy 462 megawatów.

 
smry

Wybrane dla Ciebie

Wyremontują place przed szkołami gminnymi

Wadze Gminy Żukowice planują w tym roku wyremontować przyszkolne place. Placówki w Nielubi oraz Brzegu Głogowskim doczekają się poprawy infrastruktury.

Są pieniądze na remont zabytków sakralnych w Gminie Lubin

Rada Gminy Lubin zagłosowała za uchwałą, dzięki której gminne zabytki zyskały kolejne wsparcie finansowe. Na wniosek wójta gminy Tadeusza Kielana przy zabezpieczono w budżecie pieniądze na remonty i konserwację zabytkowych obiektów sakralnych.

Koncerty, gra terenowa, festiwal kwiatów i roślin. Majówka z muzeum

Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!

Legniczanka oszukana. Straciła 460 złotych

Mieszkanka Legnicy padła ofiarą oszustów. Kobieta chciała kupić bilety na koncert w sieci i straciła swoje pieniądze.

Dzień Hutnika 2025 – tradycja i święto miedziowego przemysłu

Jak co roku, centralne obchody Dnia Hutnika w KGHM rozpoczną się 4 maja od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem św. Floriana – patrona hutników i strażaków – przed Hutą Miedzi Głogów. Główne uroczystości z udziałem władz Polskiej Miedzi zaplanowano na 9 maja. Z kolei 17 maja w Parku Miejskim w Legnicy odbędzie się hutniczy piknik […]

Spotkanie biznesu – razem budujemy siłę lokalnej przedsiębiorczości

16 maja w Domu Kultury w Radwanicach odbędzie się kolejne Radwanickie Spotkanie Biznesu – wyjątkowe wydarzenie dedykowane lokalnym przedsiębiorcom, liderom oraz wszystkim zaangażowanym w rozwój gospodarczy gminy.

Rozmaitości

Koncerty, gra terenowa, festiwal kwiatów i roślin. Majówka z muzeum

Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!