×
*** Zginął 41-letni operator samojezdnych maszyn górniczych pod ziemią. Spadły na niego skały. W KGHM ogłoszono trzydniową żałobę. ***

Cyfrowa przyszłość Miedzi – nowy program edukacyjny KGHM

Spółka KGHM otwiera kolejny śmiały projekt edukacyjny adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. „Cyfrowa przyszłość Miedzi” ma rozwijać kompetencje cyfrowe uczniów poprzez stałą współpracę i wymianę doświadczeń między szkołami a Polską Miedzią. Ze strony KGHM, projekt będzie koordynował Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji (COPI).

Uroczysta inauguracja nowego projektu edukacyjnego odbyła się w reprezentacyjnej sali im. Jana Wyżykowskiego w Centrali KGHM. „Cyfrowa przyszłość Miedzi” skierowana jest do uczniów ośmiu szkół ponadpodstawowych z zagłębia miedziowego i województwa lubuskiego. Celem jest zapewnienie rozwoju uczniom w zawodach, w których kompetencje cyfrowe są niezbędne. Branża IT w ostatnim czasie wyszła na pozycje lidera zarówno w kontekście potrzeb pracodawców, jak i pod względem atrakcyjności wynagrodzeń.

-KGHM proponuje uczniom program, który pozwoli m.in. zwiększyć nasz wpływ na kształtowanie lokalnego rynku specjalistów IT. W takiej spółce jak KGHM wykorzystywanie technologii cyfrowych to już codzienność. Chcemy zachęcić młodych ludzi do odkrywania tego świata z nami. Uczestnicy projektu będą mieli szanse na wizyty w oddziałach spółki, praktyki czy staże – podkreśla prezes spółki KGHM Polska Miedź, Tomasz Zdzikot.

Ze strony Polskiej Miedzi, za cały projekt odpowiedzialny będzie jeden z oddziałów spółki-matki: Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji – COPI.

-To projekt trochę na wzór programu „Kompetentni w branży górniczo – hutniczej”, który dedykowany jest młodzieży kształcącej się na kierunkach związanych z IT. Wysłaliśmy zapytanie do szkół, które w swojej ofercie nauczania mają profile politechniczne lub informatyczne. Osiem szkół odpowiedziało pozytywnie. KGHM na co dzień kojarzy się wszystkim z górnictwem i hutnictwem, a nikt nie zdaje sobie sprawy, jak ogromny jest u nas obszar IT. Szacuje się, że dzisiaj w Polsce brakuje 150 tysięcy specjalistów z IT i pokrewnych dziedzin. Chcemy zintegrować całe środowisko nauczania w obszarze IT poprzez choćby współpracę z Politechniką Wrocławską, liczymy na wymianę doświadczeń i wiedzy – mówił nam Adam Bugajczuk, zastępca dyrektora naczelnego Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Wśród beneficjentów programu są m.in. Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 2 w Lubinie, Zespół Szkół w Polkowicach, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Głogowie.

-Już w zeszłym roku nawiązaliśmy ścisłą współpracę z KGHM i dzisiaj zbieramy tego owoce. Ruszyliśmy z nowym kierunkiem „technik programista” i bardzo się cieszymy na współpracę tak z KGHM, jak i z uczelniami wyższymi, m.in. Politechniką Wrocławską, Akademią Wojsk Lądowych. Myślę, że gdy tych roczników będzie sukcesywnie przybywało, nasze możliwości w zakresie kształcenia w branży IT będą coraz lepsze – powiedział nam Artur Pastuch, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie.

KGHM od 2018 roku realizuje program „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”. W projekcie patronatem miedziowej spółki objętych jest 9 szkół z Zagłębia Miedziowego. Uczniowie mają szanse na lekcje ze specjalistami z KGHM czy stypendia za najlepsze wyniki w nauce. KGHM doposaża placówki edukacyjne w specjalistyczny sprzęt. Założeniem jest przygotowanie absolwentów szkół technicznych i branżowych do podjęcia zatrudnienia w KGHM.

 

 

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Kultur w Gminie Jerzmanowa! Zapraszamy!

Mieszkańców regionu zapraszamy do Jerzmanowej. Już w najbliższy weekend, a dokładniej w niedzielę 21 lipca, odbędzie się tam wyjątkowe wydarzenie – SPOTKANIE KULTUR! To pełna atrakcji impreza i koncerty ze specjalnie dobranym repertuarem. W tym roku na scenie wystąpią: Zespół NeoKlez, Jambo Africa, a gwiazdą wieczoru będzie ŁyDka gRubASa.

90. urodziny pani Marii Bachnik z Ustronia w Gminie Lubin

Kolejna z mieszkanek Gminy Lubin dołączyła do grona jubilatów, którzy świętowali swoje 90. urodziny. W lipcu z bliskimi świętowała Maria Bachnik. Z tej okazji odwiedzili ją przedstawiciele urzędu gminy – sołtys, ksiądz, sąsiedzi i wójt Tadeusz Kielan.

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.

Silnik motoparalotni się zatrzymał. Lądowali awaryjnie na stadionie RCS

W sobotni wieczór, kilkanaście minut po godzinie 20, doszło do wypadku motoparalotni w Lubinie. Jak przyznał pilot – silnik nagle się zatrzymał. Maszyna leciała w okolicach Lubina, a pilot wybrał stadion Regionalnego Centrum Sportowego jako najbezpieczniejsze miejsce do awaryjnego lądowania.

Handlował podróbkami i wpadł w ręce policjantów

Głogowscy policjanci zatrzymali 36 – latka, który podejrzany jest o handel podróbkami znanych marek.W trakcie przeszukania zajmowanych przez mężczyznę pomieszczeń mundurowi znaleźli ponad 100 sztuk odzieży, które miały zastrzeżone znaki towarowe i były sprzedawane jako oryginalne.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”

Kontynuując realizację programu pn. „Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn”, w dniu 81. rocznicy tragicznych i bolesnych w historii Polski wydarzeń „Krwawej Niedzieli”, tj. 11 lipca, kiedy to w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach, Powiat Legnicki podjął inicjatywę uczczenia pamięci ofiar składając wiązanki […]

Na sygnale

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.