×
Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin przegrali na własnym stadionie z Lechem Poznań 0:1 *** Miedziowi pozostali jednak na fotelu lidera ekstraklasy *** Pojedynek z Lechem oglądał komplet kibiców

Cyfrowa przyszłość Miedzi – nowy program edukacyjny KGHM

Spółka KGHM otwiera kolejny śmiały projekt edukacyjny adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. „Cyfrowa przyszłość Miedzi” ma rozwijać kompetencje cyfrowe uczniów poprzez stałą współpracę i wymianę doświadczeń między szkołami a Polską Miedzią. Ze strony KGHM, projekt będzie koordynował Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji (COPI).

Uroczysta inauguracja nowego projektu edukacyjnego odbyła się w reprezentacyjnej sali im. Jana Wyżykowskiego w Centrali KGHM. „Cyfrowa przyszłość Miedzi” skierowana jest do uczniów ośmiu szkół ponadpodstawowych z zagłębia miedziowego i województwa lubuskiego. Celem jest zapewnienie rozwoju uczniom w zawodach, w których kompetencje cyfrowe są niezbędne. Branża IT w ostatnim czasie wyszła na pozycje lidera zarówno w kontekście potrzeb pracodawców, jak i pod względem atrakcyjności wynagrodzeń.

-KGHM proponuje uczniom program, który pozwoli m.in. zwiększyć nasz wpływ na kształtowanie lokalnego rynku specjalistów IT. W takiej spółce jak KGHM wykorzystywanie technologii cyfrowych to już codzienność. Chcemy zachęcić młodych ludzi do odkrywania tego świata z nami. Uczestnicy projektu będą mieli szanse na wizyty w oddziałach spółki, praktyki czy staże – podkreśla prezes spółki KGHM Polska Miedź, Tomasz Zdzikot.

Ze strony Polskiej Miedzi, za cały projekt odpowiedzialny będzie jeden z oddziałów spółki-matki: Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji – COPI.

-To projekt trochę na wzór programu „Kompetentni w branży górniczo – hutniczej”, który dedykowany jest młodzieży kształcącej się na kierunkach związanych z IT. Wysłaliśmy zapytanie do szkół, które w swojej ofercie nauczania mają profile politechniczne lub informatyczne. Osiem szkół odpowiedziało pozytywnie. KGHM na co dzień kojarzy się wszystkim z górnictwem i hutnictwem, a nikt nie zdaje sobie sprawy, jak ogromny jest u nas obszar IT. Szacuje się, że dzisiaj w Polsce brakuje 150 tysięcy specjalistów z IT i pokrewnych dziedzin. Chcemy zintegrować całe środowisko nauczania w obszarze IT poprzez choćby współpracę z Politechniką Wrocławską, liczymy na wymianę doświadczeń i wiedzy – mówił nam Adam Bugajczuk, zastępca dyrektora naczelnego Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Wśród beneficjentów programu są m.in. Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 2 w Lubinie, Zespół Szkół w Polkowicach, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Głogowie.

-Już w zeszłym roku nawiązaliśmy ścisłą współpracę z KGHM i dzisiaj zbieramy tego owoce. Ruszyliśmy z nowym kierunkiem „technik programista” i bardzo się cieszymy na współpracę tak z KGHM, jak i z uczelniami wyższymi, m.in. Politechniką Wrocławską, Akademią Wojsk Lądowych. Myślę, że gdy tych roczników będzie sukcesywnie przybywało, nasze możliwości w zakresie kształcenia w branży IT będą coraz lepsze – powiedział nam Artur Pastuch, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie.

KGHM od 2018 roku realizuje program „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”. W projekcie patronatem miedziowej spółki objętych jest 9 szkół z Zagłębia Miedziowego. Uczniowie mają szanse na lekcje ze specjalistami z KGHM czy stypendia za najlepsze wyniki w nauce. KGHM doposaża placówki edukacyjne w specjalistyczny sprzęt. Założeniem jest przygotowanie absolwentów szkół technicznych i branżowych do podjęcia zatrudnienia w KGHM.

 

 

Wybrane dla Ciebie

Badania profilaktyczne dla mieszkanek Gminy Jerzmanowa

Panie z Gminy Jerzmanowa zapraszamy na badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia nowotworów. Zaplanowano je w sobotę, 28 marca, w Ośrodku Zdrowa w Jerzmanowej.

Rekord frekwencji na KGHM Zagłębie Arenie. Szkoda tylko wyniku

15 marca 2026 roku zapisze się złotymi zgłoskami w historii lubińskiego stadionu. Podczas wczorajszego pojedynku z Lechem Poznań, na trybunach KGHM Zagłębia Areny zasiadło aż 16 033 widzów. To rekordowa frekwencja obiektu. 

Odnaleźli zaginionego 13-latka 30 kilometrów od domu

Policjanci z lubińskiej komendy minionej nocy poszukiwali 13-letniego chłopca z Gminy Ścinawa. Ten wyszedł z domu koło godziny 16 i jak powiedział ojcu – miał wrócić za godzinę. Kiedy nie wrócił do domu zaniepokojony rodzic powiadomił policję. Chłopak został znaleziony kilka godzin później, 30 kilometrów od domu.

Międzynarodowe jury wybrało laureatów Satyrykonu 2026

W Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy obradowało jury tegorocznej edycji Satyrykonu. Międzynarodowe grono ekspertów oceniło tysiące prac nadesłanych przez artystów z całego świata i wyłoniło laureatów tej jednej z najważniejszych imprez poświęconych rysunkowi satyrycznemu.

Kobiece Inspiracje. Spotkanie pełne motywacji i energii

Za nami kolejna odsłona wydarzenia „Kobiece Inspiracje”, organizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Polkowicach. Inicjatywa skierowana była do mieszkanek powiatu a celem było wspieranie kobiecej przedsiębiorczości, a także tworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, pomysłów i wzajemnej motywacji.

Trwa rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych

Mali mieszkańcy Gminy Chocianów przygotowują się do rozpoczęcia nowej edukacyjnej przygody. Trwa rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz klas I szkół podstawowych na rok szkolny 2026/2027.

Na sygnale

Odnaleźli zaginionego 13-latka 30 kilometrów od domu

Policjanci z lubińskiej komendy minionej nocy poszukiwali 13-letniego chłopca z Gminy Ścinawa. Ten wyszedł z domu koło godziny 16 i jak powiedział ojcu – miał wrócić za godzinę. Kiedy nie wrócił do domu zaniepokojony rodzic powiadomił policję. Chłopak został znaleziony kilka godzin później, 30 kilometrów od domu.