×
*** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy *** Policjanci z Legnicy uratowali dwójkę małych dzieci, które spały w zamkniętym samochodzie w czasie upału ***

Cztery pisklaki sokoła wędrownego na obiekcie ZWR w Polkowicach

Od wielu lat na platformie lęgowej komina Huty Miedzi Głogów mieszkają sokoły wędrowne. Te wyjątkowe ptaki zadomowiły się ostatnio także na budynku głównym Zakładów Wzbogacania Rud w Polkowicach. 

Jak widać gatunek tych skrzydlatych przyjaciół na dobre upodobał sobie oddziały Polskiej Miedzi. Od wielu lat bowiem na specjalnej platformie na kominie HM Głogów żyją kolejne pary sokoła wędrownego. Teraz – zadomowiły się również na budynku głównym Zakładów Wzbogacania Rud w Polkowicach. Wykluły się już tam cztery młode ptaki. Sokoły zostały zaobrączkowane i otrzymały specjalną żółtą obrączkę (ornitologiczną), przeznaczoną dla sokołów gniazdujących na terenach miejskich – urbanistycznych oraz niebieską – obserwacyjną zakładaną dla ptaków dzikich urodzonych w naturze.

– To wyjątkowa sytuacja, że kolejna para sokołów znalazła dom w oddziale ZWR. Najwyraźniej monolityczny wysoki budynek okazał się doskonałym miejscem do odchowania piskląt. Panująca wokół cisza, spokój, brak ludzi w oknach i na balkonach jak to ma miejsce w klasycznym wieżowcu oraz dostępność pokarmu zadecydowały o zadomowieniu się tutaj sokołów – mówi Dariusz Matijczak, główny specjalista ds. gospodarki leśnej w Hucie Miedzi Głogów.

Pracownicy głogowskiej huty opiekują się sokołami wędrownymi od 2009r. Wybudowali platformę, doglądają zwierząt, obrączkują. Teraz przyuczą swoich kolegów z ZWR-ów, którzy już myślą o postawieniu tam podobnej platformy lęgowej we wnęce budynku, a jeśli pozwolą na to możliwości techniczne również zostanie zainstalowany podgląd gniazda.

Póki co, codzienne życie sokoła wędrownego na kominie Huty Miedzi Głogów można obserwować za pośrednictwem specjalnie dedykowanej strony.

Przypomnijmy, że platforma lęgowa dla sokołów znajduje się na kominie H 120 tzw. „Koniczynce” Wydziału Pieca Zawiesinowego P-22 w Hucie Miedzi Głogów II. Od czasu jej zamontowania, zaobrączkowanych zostało już 46 piskląt. Dzięki monitoringowi ptaków wiadomo, że sokół z Głogowa o imieniu Giga wybrała życie w stolicy – gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Sokoły to jedne z najrzadszych ptaków w Polsce. Dzięki objęciu ich ścisłą ochroną populacja się rozwija. Co roku przybywa kilkanaście par lęgowych. Obecnie w całym kraju żyje około 100 par sokoła wędrownego.

 
s1
s2
s3
s5
s6
s7
s8

Wybrane dla Ciebie

Mieszkańcy Niemstowa doczekają się „wypasionego” boiska sportowego

Wkrótce rozpocznie się budowa kolejnego, nowoczesnego boiska w gminie Lubin. W Niemstowie, przy Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka powstanie wielofunkcyjne boisko sportowe do gry w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę i tenisa ziemnego. Inwestycja będzie gotowa już we wrześniu br.

Pętla autobusowa gotowa, wracają dawne przystanki

Zakończyły się prace związane z przebudową pętli autobusowej w Chróstniku w gminie Lubin. W związku z tym, przywrócone zostały już trasy kursowania autobusów linii nr 2 i 5 Lubińskich Przewozów Pasażerskich.

Będzie drugi wielki zjazd legniczan. Spotkanie konsultacyjne

Jest duża szansa, że jeszcze w tym roku odbędzie się II Wielki Zjazd Legniczan. Pomysł padł ze strony organizatorów pierwszego, historycznego zjazdu, który odbył się w 2004 roku. Inicjatorzy zapraszają więc na spotkanie konsultacyjne w przyszłą środę, w kawiarni Ratuszowa.

Wstrząs w ZG Lubin. Czterech górników wycofano

Do wstrząsu doszło o godz. 11.51 w rejonie oddziału GG-1 kopalni ZG Lubin. Jak podają służby prasowe spółki KGHM, z miejsca zagrożenia wycofano cztery osoby. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

„Ścinawa” gotowa na wakacyjne rejsy po Odrze

Jeśli nie macie planów na spędzenie wolnego czasu, może wybierzecie się na przystań do Ścinawy. W porcie cumuje bowiem statek „Ścinawa”, który już przygotowany jest na pierwsze wakacyjne rejsy po Odrze. A ceny są bardzo przystępne. 

Wójt Grębocic, Roman Jabłoński z absolutorium. 22 raz z rzędu

Podczas ostatniej sesji, wójt gminy Grębocice, Roman Jabłoński, otrzymał wotum zaufania od Rady Gminy i jednocześnie radni jednogłośnie udzielili mu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023. Było to 22 absolutorium w karierze samorządowej wójta Romana Jabłońskiego.

Na sygnale

Dwójka małych dzieci w nagrzanym aucie na parkingu galerii

O mały włos ta historia zakończyłaby się tragicznie. Policjanci z Legnicy zostali wezwani na parking jednej z galerii, gdzie w zamkniętym samochodzie przebywała dwójka małych dzieci. Na zewnątrz było wtedy gorąco. Funkcjonariusze nie zastanawiając się długo, wybili szyby w aucie, by uwolnić maluchy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.