×
*** 19-letni Bartosz Ż. usłyszał już zarzut zabójstwa w zamiarze bezpośrednim. To on z broni palnej postrzelił w głowę 44-latka ***

Dobra kondycja finansowa, stabilna produkcja miedzi. Raport kwartalny

Spółka KGHM podsumowała swoją działalność za I kwartał 2023r. Z opublikowanego raportu wynika, że miedziowy holding odnotował 7-procentowy wzrost przychodów w Grupie do poziomu blisko 9,6 mln zł. Osiągnięto też mocny wynik operacyjny Grupy na poziomie ponad 1,8 mln zł. – KGHM ma ugruntowaną pozycję na światowych rynkach i kontynuuje kierunki rozwoju – podsumował Tomasz Zdzikot, prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A. 

Z opublikowanego wczoraj raportu wynika, że KGHM utrzymuje dobrą kondycję finansową i stabilną produkcję miedzi z aktywów krajowych.

-KGHM ma ugruntowaną pozycję na światowych rynkach i kontynuuje kierunki rozwoju, szczególnie jesteśmy zadowoleni z krajowej produkcji miedzi oraz srebra. Trudne warunki makroekonomiczne tylko przyspieszają projekty związane z usprawnianiem wydobycia i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego oraz finansowego spółki. Koncentrujemy się na udostępnianiu kolejnych złóż, zakończyliśmy głębienie szybu GG-1, kontynuujemy prace przygotowawcze do budowy szybu GG-2. Mamy interesujące plany inwestycyjne, w tym projekty związane z kwestiami środowiska i zielonej energii – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Wydobycie i produkcja metali przez aktywa krajowe przekroczyły założenia budżetowe. W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego za okres trzech miesięcy w 2023 roku odnotowano wzrost wydobycia urobku o 2,6 procent. Skutkiem wyższego wydobycia oraz przerobu nadawy w ZWR i zawartości metalu był wzrost produkcji miedzi w koncentracie w stosunku do I kwartału ubiegłego roku o 0,5 procent. Produkcja srebra w Polsce w ujęciu rocznym to wzrost o nieco ponad 10 procent.

W I kwartale br. zanotowano wzrost przychodów w Grupie do poziomu 9 585 mln zł oraz mocny wynik operacyjny Grupy – 1 882 mln zł. GK utrzymuje bezpieczny poziom zadłużenia, wskaźnik długu netto/EBITDA na koniec 1 kwartału 2023 roku wyniósł 0,9.

KGHM z powodzeniem kontynuuje Program Udostępniania Złoża, po zakończeniu głębienia szybu GG-1 podpisana została umowa z wykonawcą szybu GG-2. Trwa rozbudowa Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”, w tym budowa Stacji Segregacji i Zagęszczania Odpadów. W spółce prowadzone są inicjatywy badawczo – rozwojowe dotyczące zwiększenia efektywności głównego ciągu technologicznego.

Szczegóły opublikowanego raportu kwartalnego przedstawione zostaną na dzisiejszej konferencji wynikowej w Centrali KGHM.

 

Wybrane dla Ciebie

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków w powiecie legnickim

Legniccy policjanci przy współpracy z funkcjonariuszami z Wrocławia w Legnicy oraz na terenie powiatu legnickiego, zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków. W trakcie akcji zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko 2 kilogramy tzw. piko. Oprócz tego w ręce mundurowych wpadło 15 kg odczynników chemicznych, z których można było wyprodukować narkotyki. W sprawie zatrzymano […]

Posprzątali Kłopotów. Zadbali o swoją miejscowość

Świata to doskonała akcja by spędzić aktywnie czas, pokazać dzieciom właściwe zachowania i zadbać o najbliższa okolicę. I właśnie to zrobili mieszkańcy Kłopotowa w Gminie Lubin.

W sobotę Lubin świętuje razem ze strażakami!

W sobotę mieszkańców Lubina czekają kolejne atrakcje. Na błoniach odbędzie się Festyn Strażacki organizowany przez Państwową Straż Pożarną w Lubinie i Powiat Lubiński. Będzie muzyka, będą konkursy z nagrodami i pokazy. Zobaczycie wozy strażackie i akcje gaszenia płonącego samochodu. 

Plener rzeźbiarski już w ten weekend! Zapraszamy!

Już jutro w parku Leśnym w Lubinie rozpocznie się dwudniowy Plener rzeźbiarski. Jeśli chcecie spróbować swoich sił w rzeźbieniu to doskonała okazja!

Piotr Cybulski: Służąc gminie, służę też człowiekowi

Rozmowa z Piotrem Cybulskim, nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Polkowicach, pasjonatem i miłośnikiem lasów, byłym nadleśniczym Nadleśnictwa Lubin i były parlamentarzystą zagłębia miedziowego.

Festiwal biegowy BORYRUN już w niedzielę. Zapraszamy do Kliczkowa!

Już w najbliższą niedzielę, 26 maja, w Dzień Matki zapraszamy na Zamek Kliczków, wokół którego odbędzie się druga edycja festiwalu biegowego BoryRun. Szykuje się naprawdę mega wydarzenie, oby tylko pogoda nie popsuła plany organizatorom.

Na sygnale

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków w powiecie legnickim

Legniccy policjanci przy współpracy z funkcjonariuszami z Wrocławia w Legnicy oraz na terenie powiatu legnickiego, zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków. W trakcie akcji zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko 2 kilogramy tzw. piko. Oprócz tego w ręce mundurowych wpadło 15 kg odczynników chemicznych, z których można było wyprodukować narkotyki. W sprawie zatrzymano […]