×
*** Ogniska COVID-19 w lubińskim szpitalu. Pacjenci czekali godzinami na przyjęcia na SOR *** Od czwartku uczniowie klas V podstawówki i starsi będą uczyć się zdalnie ***

Dzięki współpracy z KGHM, przebudują drogę wokół zbiornika odpadów

Dzięki pozyskanej dotacji z KGHM, powiat polkowicki wraz z gminą Grębocice przebudują drogę powiatową w obrębie zbiornika odpadów poflotacyjnych „Żelazny Most”. Chodzi o „wąskie gardło” w miejscowości Grodziszcze. Droga zostanie poszerzona, powstaną nowe piesze i rowerowe ciągi komunikacyjne. 

Rozmowy w tej sprawie trwały prawie rok.

–  Z połączenia wszystkich sił i zaangażowaniu wójta gminy Grębocice i wypracowania z firmą KGHM Polska Miedź ważnego porozumienia możemy mówić dziś o sukcesie negocjacji. Powstało porozumienie, które podpisała każda z zainteresowanych stron zarówno powiat, gmina Grębocice, jak i potentat miedziowy. Każdy ma do wypełnienia ważne zobowiązanie – zaznacza starosta powiatu polkowickiego, Kamil Ciupak.

Na mocy podpisanego porozumienia, powiat polkowicki niejako odsprzeda spółce KGHM część drogi powiatowej wartości około 3 mln zł w obrębie zbiornika osadowego „Żelazny Most”. To strategiczny ciąg komunikacyjny związany z zapewnieniem prawidłowego funkcjonowania tego obiektu oraz bezpieczeństwem. W zamian za to, Polska Miedź  przeznaczy środki finansowe na przebudowę drogi powiatowej nr 1133D w wysokości poniesionych przez powiat wydatków do kwoty 18,4 mln zł. Gmina Grębocice natomiast zabezpieczy i przeznaczy środki na wypłatę przez powiat odszkodowań z tytułu przejęcia nieruchomości, wynikających z przebudowy drogi.

-Zabiegałem właśnie o przebudowę tej drogi ponieważ wiem, że mieszkańcy gminy Grębocice często wybierają tę trasę jako alternatywną. To porozumienie jest gwarantem, że kompleksowo zadbamy tu o bezpieczeństwo zarówno pieszych, jaki i podróżujących – zaznaczył Roman Jabłoński, wójt gminy Grębocice.

Całą inwestycję poprowadzi i zrealizuje powiat polkowicki. W planach jest przebudowa wąskiej drogi w miejscowości Grodziszcze i dostosowanie jej do obecnych standardów. Powstaną piesze i rowerowe ciągi komunikacyjne, wioska zostanie doświetlona. Ogłoszono już przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.

-Wielomiesięczne negocjacje z udziałem wszystkich stron zaowocowały projektem, który jest niezmiernie ważny z punktu widzenia społecznego. Zbiornik osadowy leży na pograniczu dwóch gmin naszego powiatu, a przebiegająca wzdłuż niego droga łączyła nas także z sąsiednim powiatem lubińskim. Mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców wspólnie szukaliśmy rozwiązań alternatywnych – podkreśla na koniec wicestarosta polkowicki, Jan Wojtowicz.

Porozumienie KGHM z samorządami po raz kolejny pokazuje, jak ważna jest współpraca na różnych szczeblach.

 
3G (2)
9

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowe miedziane bransoletki od KGHM, znów dostępne

W ubiegłym roku spółka KGHM świętowała jubileusz 60-lecia swojej działalności. Z tej okazji wyprodukowano m.in. okolicznościowe, miedziane bransoletki, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród załogi Polskiej Miedzi. A dobra informacja jest taka, że popularne bransoletki znów wróciły do obrotu.

Strategia spółki KGHM zatwierdzona. Polska Miedź stawia na energetykę

Rada Nadzorcza spółki KGHM przyjęła przedłożoną przez zarząd strategię Grupy Kapitałowej KGHM do 2030 roku z horyzontem roku 2040. Do czterech kluczowych kierunków rozwoju związanych z elastycznością, efektywnością, ekologią i e-przemysłem, doszedł piąty element – energia, a precyzyjnie mówiąc- niskoemisyjność i rozszerzenie działalności na odnawialne źródła pozyskiwania energii.

Związki zawodowe siadają z zarządem KGHM do stołu negocjować podwyżki

Sporo emocji i kontrowersji wzbudza uposażenie górników i hutników KGHM po wdrożeniu w życie rządowego programu Polski Ład. Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Polskiej Miedzi wystosował oświadczenie do braci górniczej, w którym skrytykował założenia nowej reformy podatkowej uderzającej w pensje załogi KGHM. Tymczasem za chwilę rozpoczną się negocjacje w sprawie podwyżek dla pracowników. 

Górnicza elita KGHM. Jubileusz 25-lecia oddziału JRG-H

Są górniczą elitą. Zawsze w stanie pełnej mobilizacji i zawsze gotowi nieść pomoc poszkodowanym. Wciąż się szkolą i doskonalą swoje umiejętności, bo w tej pracy nigdy nie ma odpoczynku. Dokładnie 25 lat temu – 1 stycznia 1997 roku – powołano do życia Jednostkę Ratownictwa Górniczo – Hutniczego KGHM Polska Miedź S.A.

Rocznica pacyfikacji Zakładów Górniczych Rudna. Oddali hołd bohaterom

Dokładnie 40 lat temu, w mroźny, grudniowy poranek, 17 grudnia 1981 roku, oddziały ZOMO spacyfikowały strajk w Zakładach Górniczych „Rudna”. Dzisiaj przed południem, przedstawiciele władz spółki KGHM z prezesem Marcinem Chludzińskim na czele wraz ze świadkami tamtych wydarzeń, złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej rocznicę pacyfikacji kopalni.

Życzenia barbórkowe prezesa KGHM dla całej braci górniczej

Centralna Karczma Piwna na wiosnę? Dlaczego nie! Z powodu sanitarnych obostrzeń, władze KGHM odwołały barbórkowe biesiady i spotkania towarzyskie. Tymczasem szef Polskiej Miedzi, życząc załodze górniczego szczęścia, nie wyklucza możliwości zorganizowania karczm piwnych i babskich combrów wiosną.

Sport

Poważne osłabienie Zagłębia. Kingi nie zobaczymy już w tym sezonie

Fatalne wieści nadeszły z obozu szczypiornistek Zagłębia Lubin. Kontuzja Kingi Jakubowskiej okazała się niestety bardzo poważna. Najskuteczniejsza zawodniczka w szeregach Miedziowych zerwała więzadła w kolanie i kibice już jej nie zobaczą w tym sezonie na parkietach PGNiG Superligi Kobiet. 

Na sygnale

Leżał w bezruchu na chodniku. Pomoc nadeszła w ostatniej chwili

W późny niedzielny wieczór wracali do domu. Gdy szli rzadko uczęszczaną alejką, zauważyli leżącego na ziemi mężczyznę. Podbiegli, by mu pomóc. Był już mocno wyziębiony. Do chwili przyjazdu zespołu karetki pogotowia, kontrolowali jego czynności życiowe. Gdyby pomoc nie nadeszła w porę, sytuacja ta mogłaby zakończyć się dla 53-latka tragicznie. 

Rozmaitości

Radość i uśmiech dzieci był najcenniejszą nagrodą

Kilkaset paczek ze słodyczami, artykułami spożywczymi, środkami czystości i przyborami szkolnymi trafiło do kilku placówek opiekuńczo-socjalnych w całym regionie zagłębia miedziowego. To efekt dorocznej akcji „Miedziany Mikołaj” organizowanej przez kibiców piłkarskiego Zagłębia Lubin.