×
*** Półtora roku bezwzględnego więzienia dla księdza Grzegorza O. z Lubina za posiadanie treści pedofilskich. Kapłan przyznał się do winy, wyrok nie jest prawomocny ***

Huta Miedzi II świętuje 45 lat swojej działalności

45 lat temu – dokładnie 9 stycznia 1978 roku – uruchomiono Hutę Miedzi Głogów II. Rozpoczęcie działalności nowego oddziału KGHM obwieścił pierwszy spust miedzi blister z pieca zawiesinowego.

Hutę Miedzi Głogów tworzą dwie linie technologiczne: Głogów I i Głogów II. Budowę tej pierwszej, rozpoczęto w Żukowicach pod Głogowem w 1967r. Zakład uruchomiono w lipcu 1971r., a trzy lata później rozpoczęto budowę drugiej huty – zwanej HM Głogów II. W tym oddziale zastosowano pierwszą w świecie technologię jednostadialnego wytopu miedzi surowej w piecu zawiesinowym.

– Pierwszy spust miedzi z pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi II odbył się 9 stycznia 1978r. o godzinie 9.15 w obecności specjalistów nadzorujących rozruch huty, w tym naukowców z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie, przedstawicieli Projektów BIPROMET w Katowicach, Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach i ekipy fińskich fachowców. Wszystkie czynności i funkcjonowanie przebiegały prawidłowo – czytamy w notce prasowej KGHM.

Historia huty to wiele kluczowych dla tego zakładu dat. Jedną z nich jest 2016 rok, kiedy ujednolicono technologię HMG I i HMG II. Huta Miedzi Głogów I przeszła całkowitą modernizację. Produkcję kamienia miedziowego w piecach szybowych w HMG I zastąpił jednostadialny proces zawiesinowy.