×
*** Nowym prezesem piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin został Paweł Jeż *** W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, odbędzie się 14. edycja Crossu Straceńców. Na liście startowej jest już ponad 400 śmiałków ***

Innowacyjność w przemyśle miedziowym. Co nas czeka, jakie są wyzwania?

Przedstawiciele świata nauki, biznesu, ośrodków badawczych i rozwojowych uczestniczyli dzisiaj w ogólnopolskiej konferencji poświęconej innowacyjności w przemyśle miedziowym. Spotkanie wspólnie zorganizowali: Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach oraz Centrum Badań Jakości, a honorowy patronat objęli minister Krzysztof Kubów i prezes KGHM, Marcin Chludziński.

Konferencja, która odbyła się w jednej z sal wykładowych Uczelni Jana Wyżykowskiego podzielona była na trzy bloki tematyczne. Do udziału zaproszono naukowców z wielu uczelni, m.in. Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego. Byli także eksperci z branży wydobywczej, którzy na co dzień wykładają na międzynarodowych uczelniach, jak choćby Norwegian University of Science and Technology. Wśród prelegentów byli również nauczyciele akademiccy z Uczelni Jana Wyżykowskiego oraz specjaliści z Centrum Badań Jakości i Zakładu Hydrologicznego.

– Ogólnym tematem naszej konferencji to „Innowacyjność w przemyśle miedziowym”. Bardzo szeroki, interdyscyplinarny  temat skupiający w sobie całą problematykę, która dotyczy KGHM-u. Są dwie okoliczności zorganizowania tej konferencji. Po pierwsze, to uczczenie dwóch jubileuszy, 60-lecia spółki KGHM i 25-lecia naszego Centrum Badań Jakości. Drugim wyznacznikiem jest to, że coraz częściej przemysł stawia przed nami, czyli centrami badań jakości czy instytutami badawczymi, coraz to nowsze wyzwania. Mam na myśli kwestie oznaczania nowych pierwiastków, analityka i ta konferencja ma przede wszystkim zainteresować opinię publiczną, przedstawić nowe trendy, innowacyjne metody rozwiązywania problemów o szerokim tego słowa znaczeniu, tj. od sejsmologii, hydrologii, po chemię analityczną, ochrony środowiska, zeroemisyjności, a skończywszy na zarządzaniu przedsiębiorstwem – mówi Wacław Szetelnicki, prezes Centrum Badania Jakości.

Ważnym wątkiem poruszonym na konferencji, zwłaszcza w kuluarach, była polityka klimatyczna spółki KGHM. Centrum Badań Jakości jest istotnym ogniwem wdrażania ambitnego planu miedziowej spółki.

-Dbamy o region, chcemy ujarzmić naturę na tyle, ile da się ona ujarzmić wykorzystując najnowsze osiągnięcia z dziedziny nauki i techniki. Jako Centrum Badań Jakości już działamy na rzecz ochrony klimatu, zainicjowaliśmy projekt badawczy mobilnego laboratorium środowiskowego, które wyposażone jest w dron, spektrometrię, które bardzo sprawnie umożliwiają analizę jakości powietrza, analizę zanieczyszczenia wód, ścieków, skanery gleb. Jesteśmy w stanie pomóc każdej gminie w tym zakresie. Dbamy o to, by stopniowo i systematycznie przechodzić na ekologię – podkreśla prezes CBJ, Wacław Szetelnicki.

Honorowy patronat nad dzisiejszą konferencją objęli minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz prezes KGHM, Marcin Chludziński.

 

Wybrane dla Ciebie

Uczelnia Jana Wyżykowskiego weszła w trzecią dekadę działalności

Radosne Gaudeamus Igitur rozbrzmiało dzisiaj w murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Po raz 21. odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Tym samym, polkowicka uczelnia rozpoczęła trzecie dziesięciolecie swojego funkcjonowania.

Studia podyplomowe z zarządzania w sporcie na polkowickiej UJW

Wciąż trwa rekrutacja na wszystkie kierunki studiów, które oferuje Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Wyższa szkoła ogłosiła też nabór na nowe studia podyplomowe „Zarządzanie w sporcie”. Są one dedykowane przede wszystkim tym, którzy swoje zawodowe plany chcą związać ze sprawami managmentu, szeroko pojętym marketingiem, PR czy kwestiami sponsoringu.

Pikieta przed siedzibą CBJ. Załoga domaga się podwyżki i premii

Wzrost płacy zasadniczej co najmniej o 30 procent już od 1 października i wypłata rocznej premii za 2021 rok – to główne postulaty załogi Centrum Badań Jakości – spółki Grupy KGHM. Dziś pracownicy tej spółki wyszli przed siedzibę zarządu, by głośno zaakcentować swoją sytuację. Wspomogli ich związkowcy ze Związku Zawodowego Pracowników Dołowych przy KGHM.

Inżynierowie górnictwa mogą wrócić na UJW i zrobić magistra

Dobra wiadomość dla absolwentów Uczelni Jana Wyżykowskiego, którzy studiowali na kierunku górnictwa i geologii. Będąc już dziś inżynierem górnictwa, będą mogli dokończyć studia i uzyskać tytuł magistra inżyniera. Polkowicka uczelnia uzyskała właśnie prawo zorganizowania na tym kierunku studiów drugiego stopnia.

Polkowicka uczelnia zacieśnia współpracę z głogowskim ogólniakiem

Uczelnia Jana Wyżykowskiego podpisała porozumienie o partnerstwie z I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie. Obie placówki będą współpracować ze sobą w zakresie kształcenia, promowania kierunków nauczania i tworzenia wspólnych projektów. 

Świeżo upieczeni inżynierowie opuścili mury Uczelni Jana Wyżykowskiego

Absolwenci studiów inżynierskich Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach odebrali dzisiaj dyplomy. Dodatkowo najlepszym absolwentom i studentom kierunku „Górnictwo i Geologia”  przyznano też specjalne certyfikaty KGHM.

Sport

Raport kartkowy przed meczem z Radomiakiem

Przed niedzielnym meczem w Radomiu, trener KGHM Zagłębia Lubin, jest w komfortowej sytuacji. Żaden z zawodników nie pauzuje za żółte kartki i nikt nie jest kontuzjowany, dlatego Waldemar Fornalik będzie mógł skorzystać ze wszystkich swoich piłkarzy.

Rozmaitości

Przedszkolaki i uczniowie świętują Dzień Ziemi w Polkowicach

Kolorowym pochodem pod hasłem: „Cztery żywioły” uczniowie najmłodszych klas i przedszkolaki z gminy Polkowice rozpoczęły świętowanie Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wszyscy spotkali się dziś w rynku, by rozmawiać o ekologii, promować postawy i zachowania przyczyniające się do dbałości o ochronę naturalnego środowiska.