×
*** Polkowiccy policjanci poszukują sprawców wysadzenia bankomatu przy ulicy 11 Lutego. Wybuch spowodował duże straty ***

Innowacyjność w przemyśle miedziowym. Co nas czeka, jakie są wyzwania?

Przedstawiciele świata nauki, biznesu, ośrodków badawczych i rozwojowych uczestniczyli dzisiaj w ogólnopolskiej konferencji poświęconej innowacyjności w przemyśle miedziowym. Spotkanie wspólnie zorganizowali: Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach oraz Centrum Badań Jakości, a honorowy patronat objęli minister Krzysztof Kubów i prezes KGHM, Marcin Chludziński.

Konferencja, która odbyła się w jednej z sal wykładowych Uczelni Jana Wyżykowskiego podzielona była na trzy bloki tematyczne. Do udziału zaproszono naukowców z wielu uczelni, m.in. Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego. Byli także eksperci z branży wydobywczej, którzy na co dzień wykładają na międzynarodowych uczelniach, jak choćby Norwegian University of Science and Technology. Wśród prelegentów byli również nauczyciele akademiccy z Uczelni Jana Wyżykowskiego oraz specjaliści z Centrum Badań Jakości i Zakładu Hydrologicznego.

– Ogólnym tematem naszej konferencji to „Innowacyjność w przemyśle miedziowym”. Bardzo szeroki, interdyscyplinarny  temat skupiający w sobie całą problematykę, która dotyczy KGHM-u. Są dwie okoliczności zorganizowania tej konferencji. Po pierwsze, to uczczenie dwóch jubileuszy, 60-lecia spółki KGHM i 25-lecia naszego Centrum Badań Jakości. Drugim wyznacznikiem jest to, że coraz częściej przemysł stawia przed nami, czyli centrami badań jakości czy instytutami badawczymi, coraz to nowsze wyzwania. Mam na myśli kwestie oznaczania nowych pierwiastków, analityka i ta konferencja ma przede wszystkim zainteresować opinię publiczną, przedstawić nowe trendy, innowacyjne metody rozwiązywania problemów o szerokim tego słowa znaczeniu, tj. od sejsmologii, hydrologii, po chemię analityczną, ochrony środowiska, zeroemisyjności, a skończywszy na zarządzaniu przedsiębiorstwem – mówi Wacław Szetelnicki, prezes Centrum Badania Jakości.

Ważnym wątkiem poruszonym na konferencji, zwłaszcza w kuluarach, była polityka klimatyczna spółki KGHM. Centrum Badań Jakości jest istotnym ogniwem wdrażania ambitnego planu miedziowej spółki.

-Dbamy o region, chcemy ujarzmić naturę na tyle, ile da się ona ujarzmić wykorzystując najnowsze osiągnięcia z dziedziny nauki i techniki. Jako Centrum Badań Jakości już działamy na rzecz ochrony klimatu, zainicjowaliśmy projekt badawczy mobilnego laboratorium środowiskowego, które wyposażone jest w dron, spektrometrię, które bardzo sprawnie umożliwiają analizę jakości powietrza, analizę zanieczyszczenia wód, ścieków, skanery gleb. Jesteśmy w stanie pomóc każdej gminie w tym zakresie. Dbamy o to, by stopniowo i systematycznie przechodzić na ekologię – podkreśla prezes CBJ, Wacław Szetelnicki.

Honorowy patronat nad dzisiejszą konferencją objęli minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz prezes KGHM, Marcin Chludziński.

 

Wybrane dla Ciebie

Stypendia KGHM dla najlepszych studentów polkowickiej uczelni

W auli Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów stypendysty KGHM Polska Miedź S.A. Nagrody ufundowane przez miedziową spółkę otrzymali najlepsi studenci z kierunku „górnictwo i geologia”.

Warto się uczyć przez całe życie. Piętnasta już edycja Uniwersytetu

Warsztaty taneczne, ćwiczenia gimnastyczne, aqua aerobik, zajęcia ze współczesnej polszczyzny, rękodzielnictwo, nauka języków obcych, informatyka. Z takich lekcji będą korzystać słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Polkowicach. Dzisiaj uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki – już po raz piętnasty z rzędu.

Uczelnia Jana Wyżykowskiego ma nowego partnera w kształceniu studentów

Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zyskała kolejnego mocnego partnera na polu dydaktyczno – edukacyjnym. Władze szkoły podpisały bowiem porozumienie o współpracy z Urzędem Marszałkowskim na prowadzenie kierunku „Administracja”. Korzyści dla studentów będą nieocenione.

Medal KEN dla prezesa KGHM. Za szczególne zasługi w szkolnictwie

Prezes KGHM otrzymał z rąk wiceminister Marzeny Machałek, Medal Komisji Edukacji Narodowej. Te prestiżowe odznaczanie nadawane jest za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Szef Polskiej Miedzi odebrał Medal podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego w Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach.

Gaudeamus igitur na Uczelni Jana Wyżykowskiego. Inauguracja roku

Studenci Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach rozpoczęli nowy rok akademicki. Uroczysta akademia odbyła się w murach uczelni, a honorowymi gośćmi byli m.in. wiceminister edukacji Marzena Machałek i prezes spółki KGHM, Marcin Chludziński. Podczas inauguracji nowego roku akademickiego, studenci I roku złożyli ślubowanie, wręczono też statuetki Zasłużonego dla Uczelni i nagrodzono najlepszych absolwentów.

Jeszcze możecie wybrać studia z przyszłością!

To ostatni dzwonek by jesienią rozpocząć studia na Uczelni Jana Wyżykowskiego. Potencjalni kandydaci mają do wyboru studia inżynierskie, licencjackie, magisterskie, a także podyplomowe!

Rozmaitości

Inauguracja Polkowickiej Karty Seniora. Zniżki na wiele usług i zakupy

Gmina Polkowice jako pierwsza na terenie zagłębia miedziowego dołączyła do ogólnopolskiego programu: „Gmina Przyjazna Seniorom”. Dzięki temu, mieszkańcy gminy, którzy weszli w wiek emerytalny, mogą skorzystać ze zniżek w punktach handlowych na terenie całego kraju, które honorują Kartę Seniora.