×
*** Związek Piłki Ręcznej w Polsce chce, by Lubin był jednym z miast, w którym odbędą się mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet w 2026 r. ***

Instalacja SOLINOX oficjalnie uruchomiona. Legnica bez arsenu i rtęci

Władze spółki KGHM, przedstawiciele Huty Miedzi Legnica przy udziale marszałek Sejmu RP, Elżbiety Witek, uroczyście uruchomili instalację SOLINOX. Ta nowoczesna konstrukcja technologiczna odpowiada w legnickiej hucie za oczyszczanie tzw. gazów poprocesowych i metali ciężkich, głównie arsenu i rtęci. Budowę instalacji rozpoczęto w 2018r. Kosztowała blisko 120 milionów złotych.

SOLINOX działa już od jakiegoś czasu, ale dopiero dzisiaj uroczyście uruchomiono tę instalację. Zdecydowano o tym w szczególnym dla tego oddziału momencie. Huta Miedzi Legnica świętuje bowiem w tym roku 70-lecie swojego istnienia.

-Pamiętam hutę miedzi Legnica z lat 70., 80. i 90. i widzę hutę dzisiejszą. Widzę potężne zmiany, jakie zaszły wokół KGHM-u, ale także hut, które są częścią Polskiej Miedzi. Pamiętam czarny dym, jaki unosił się nad Hutą Miedzi Legnica, wiele lat temu i pamiętam, co ludzie wtedy mówili. Owszem, rozwój przemysłu, idziemy do przodu, ale niestety powietrze mamy pełne metali ciężkich. Dzieci wysyłane były do sanatoriów na leczenie. Dzisiaj jesteśmy w Hucie Miedzi Legnica, w hucie bezpiecznej, bardzo nowoczesnej, wykorzystującej najnowocześniejsze technologie w dbałości o ochronę środowiska. KGHM od wielu lat realizuje strategię ukierunkowaną w ochronę środowiska. KGHM to jeden z naszych narodowych czempionów, lider i promotor transformacji. Polska Miedź nie tylko dostarcza surowce, które są niezbędne dla rozwoju gospodarki i nowych technologii, które pomagają zatrzymać zmiany klimatyczne, ale sama sięga po najwyższej jakości rozwiązania by chronić środowisko. Dba w ten sposób o swoje sąsiedztwo i lokalne społeczności. Uruchamiana dziś instalacja to dowód najwyższej jakości i odpowiedzialności za otoczenie – mówiła podczas specjalnej konferencji prasowej marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek.

Nowatorskie rozwiązanie zastosowane w instalacji SOLINOX, praktycznie całkowicie doczyszcza gazy z rtęci i arsenu, pozostawiając jedynie głównie tlenki azotu, dwutlenek węgla i odrobinę dwutlenku siarki. To pierwsza taka inwestycja w Polsce i jedna z kilku na świecie.

-Dzisiaj uruchamiamy instalację i oddajemy inwestycję, z której jesteśmy bardzo dumni. I to z wielu powodów. Po pierwsze, to inwestycja, która wpisuje się w strategiczne działania polskiego rządu, związane z ochroną środowiska, bezpieczeństwem zdrowotnym mieszkańców. To inwestycja, która wpisuje się w zasady, które hołduje KGHM prowadząc swój biznes – zasady społecznej odpowiedzialności biznesu. To są najwyższe standardy ochrony środowiska, to dbałość o społeczności lokalne, zamieszkujące tereny, na których prowadzimy swoją aktywność. To jest inwestycja, która ma ogromne walory środowiskowe. Jest to technologia bardzo innowacyjna, instalacja, która składa się z filtrów mokrych. Specjalnie zaprojektowany węzeł pozwoli nam uzyskać efekty do tej pory nieosiągalne. Jesteśmy jedyną firmą w kraju, która wdraża tę zaawansowaną technologicznie metodę. Rozwiązania przyjazne środowisku na najwyższym poziomie – tak działamy w KGHM, który jest liderem zielonych zmian w Polsce – powiedział z kolei Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Inwestycja pochłonęła prawie 120 mln zł. Całą instalację zaprojektowała i wykonała spółka Bipromet znajdująca się w Grupie KGHM.

-To jest jedna z największych inwestycji, jaką w ostatnich latach przeprowadzono w Hucie Miedzi Legnica. Rozpoczęła się ona w listopadzie 2019 roku, w październiku 2022 roku rozpoczęły się już pierwsze testy technologiczne, a w maju tego roku otrzymaliśmy pozwolenie administracyjne na użytkowanie – przypomniał Michał Świderski, dyrektor naczelny Huty Miedzi Legnica.

Instalacja składa się z dwóch elektrofiltrów mokrych w pierwszym stopniu oczyszczania, dwóch w drugim stopniu oraz zlokalizowanej między nimi wieży kalomelowej. Gazy wychodzące z istniejącej wieży chłodzącej kierowane są do zespołu elektrofiltrów mokrych pierwszego stopnia, po czym trafiają do wieży absorpcyjnej instalacji kalomelowej, w której następuje ich oczyszczenie ze związków rtęci. Ostateczne odpylenie i oczyszczenie gazu realizowane jest w zespole elektrofiltrów mokrych drugiego stopnia.

Ekologia to jeden ze strategicznych obszarów dla KGHM. W 2022 roku spółka wydała na realizację inwestycji proekologicznych około 250 mln zł. Polska Miedź przyjęła ambitne polityki: klimatyczną i środowiskową, w których zawarła swoje cele i zobowiązania związane z ochroną środowiska, w tym dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Od 2017 roku miedziowy gigant realizuje tzw. „Program dostosowania instalacji technologicznych KGHM PM SA do wymogów Konkluzji BAT (najlepszych dostępnych technik) dla przemysłu metali nieżelaznych wraz z ograniczeniem emisji arsenu”. Realizacja programu BATAs doprowadziła już do 79% spadku (w roku 2021) emisji pyłu z produkcji miedzi elektrolitycznej w porównaniu do roku 2010.

2023 rok jest wyjątkowy dla Huty Miedzi Legnica, ten oddział KGHM obchodzi jubileusz 70-lecia i otwiera nowy rozdział w swojej historii. Trwają tam prace związane z realizacją programu Hybrydowa Huta Legnica. Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału znajdującego się w złomach Cu poprzez realizację założeń Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Pozwoli to hucie na przetwarzanie materiałów pochodzących z recyklingu z możliwością przetopu własnych lub zewnętrznych koncentratów. Już dziś oddział jest liderem w KGHM w obszarze produkcji miedzi katodowej opartej o materiały wsadowe nie pochodzące ze źródeł pierwotnych (ruda). Miedź elektrolityczna w HML powstaje w 70 proc. z różnego rodzaju złomów.

KGHM traktuje ekologię jako jeden ze swoich strategicznych obszarów. W 2022 roku Spółka wydała na realizację inwestycji proekologicznych około 250 mln zł. Modernizacja rozwiązań produkcyjno-technologicznych zawsze uwzględnia aspekty środowiskowe.

 

Wybrane dla Ciebie

Sztywny pal Azji zagra w Jerzmanowej! Zapraszamy!

Jeśli szukacie ciekawej propozycji na jesienne wieczory już 22 października zapraszamy do Stodoły w Jerzmanowej na koncert wyjątkowej grupy – Sztywny Pal Azji!

Uczniowie z Gminy Kotla znów ćwiczą na SKS

W zdrowym ciele zdrowy duch – ta zasadę nauczyciele i trenerzy młodzieży szkolnej chcą przekazać swoim podopiecznym. Kolejna grupa dzieci ze szkoły podstawowej w Kotli korzysta z dodatkowych zajęć sportowych po lekcjach.

Muzeum Miedzi zaprasza mieszkańców na spacer z historią

Szykuje się kolejne spotkanie dla miłośników historii regionu. Muzeum Miedzi zaprasza na spacer poświęcony widokom Legnicy w twórczości Theodora Blatterbauera. Spotkanie poprowadzi Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum.

Czy twoje dziecko ma problemy w nauce? Niech zrobi test!

Przez pięć dni – od 5 do 10 października dostępny będzie Ogólnopolski Test Dysleksji. Wykonać go może każdy kto ma problemy z nauką – udział jest bezpłatny, wystarczy pobrać aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.

Ukradł słuchawki. Policja poszukuje mężczyzny ze zdjęć

Poznajecie mężczyznę, który jest na zdjęciach z monitoringu? Policja poszukuje go w związku z kradzieżą sprzętu ze sklepu.

Trzeźwy poranek wcale nie był taki trzeźwy

Legnicka drogówka po raz kolejny kontrolowała trzeźwość kierowców jeżdżących po drogach w regionie. Niestety po raz kolejny trafili się tacy, którzy po kilku głębszych wsiadali za kierownicę.