×
*** Prokurator został wezwany do Rudnej. Na terenie ogródków działkowym najprawdopodobniej znaleziono ciało kobiety. Czynności policyjne trwają ***

Jak schłodzić powietrze z 50 do 25 stopni C. Nowa stacja przy GG 1

Bez stacji klimatyzacyjnych, praca pod ziemią byłaby niemożliwa. Na głębokości ponad tysiąca metrów, temperatura powietrza osiąga nawet 50 stopni Celsjusza. Przy nowym szybie Głogów Głęboki Przemysłowy w Kwielicach powstała nowoczesna Powierzchniowa Stacja Klimatyzacyjna, która zapewni dodatkowe „chłodzenie” wyrobisk w kopalni Polkowice – Sieroszowice i w Zakładach Górniczych Rudna.

Bez odpowiedniej klimatyzacji, praca górników polskiej miedzi byłaby najzwyczajniej nie do wytrzymania. Im głębiej, tym gorącej. Już teraz załoga KGHM pracuje pod ziemią na głębokości ponad tysiąca metrów, a szyb GG1 drążony jest do głębokości ponad 1300 metrów. Na takiej głębokości, temperatura pierwotna górotworu osiąga poziom nawet 50 stopni Celsjusza.

– Bez tego typu instalacji nie bylibyśmy w stanie prowadzić prac na dole i zapewnić odpowiednich warunków, w których te prace byłyby wykonywane. Dziś schładzamy wyrobiska Zakładów Górniczych Polkowice – Sieroszowice z mocą 15 MW i około 5 MW dociera do Zakładów Górniczych Rudna – mówił Zbigniew Zaorski, kierownik wydziału grupy projektów klimatyzacyjnych w departamencie rozwoju struktury wydobywczej Centrali KGHM.

Powierzchniowa Stacja Klimatyzacyjna przy szybie GG1 w Kwielicach w gminie Grębocice to kilka kluczowych i strategicznych obiektów. W hali technologicznej znajdują się wszystkie kluczowe urządzenia, które służą do schładzania wody lodowej, zainstalowano dwa silniki gazowe i dziesięć wież chłodniczych do schładzania wody dla urządzeń, które produkują wodę lodową. Docelowo produkcja osiągnie moc 40 megawatów (MW) a cała stacja będzie największą „lodówką” na Dolnym Śląsku.

Kolejnym strategicznym obiektem jest sterownia, w którym pracownicy stacji mają pełen nadzór nad pracą wszystkich urządzeń.

– Widzą na bieżąco wszystkie parametry pracy urządzeń i instalacji, w które wyposażony jest nasz obiekt. Najważniejsze są wartości temperatury wody lodowej, czyli tego chłodu, który wpuszczany jest na dół, do kopalni. Ważne są odczyty pomp zabudowanych na instalacji, których jest około 40. Dzisiaj pracujemy z mocą około 25 MW, na czterech blokach chłodniczych. Bez takich obiektów nie bylibyśmy w stanie prowadzić prac na dole – przyznaje kierownik Zaorski.

Inwestycja jest przyjazna środowisku i ma przynieść oszczędności dzięki zastosowaniu układu trigeneracji – wyprodukowana energia elektryczna zasila urządzenia stacji klimatyzacyjnej, odzyskana energia cieplna wykorzystana będzie przy produkcji chłodu przez agregaty absorpcyjne, a w zimie do ogrzewania powietrza wlotowego do szybu i budynków na placu szybowym GG-1.

-Ten obiekt jest innowacyjnym jeśli chodzi o powierzchniowe stacje klimatyzacyjne. Różnicą między obiektami, które już dzisiaj pracują w KGHM jest taka, że poza produkcją chłodu jesteśmy w stanie wyprodukować energię elektryczną i energię cieplną, którą będziemy wykorzystywać do podgrzewania powietrza wlotowego do szybu GG1 i przy okazji do podgrzewania wody w budynkach przy szybie – przyznaje Zbigniew Zaorski.

Budowę Powierzchniowej Stacji Klimatyzacyjnej rozpoczęto w 2019r. Generalnym wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń „PeBeKa”.

W przyszłości planowane są kolejne podobne inwestycje zabezpieczające wystarczający poziom chłodzenia wyrobisk kopalnianych, a tym samym gwarantując górnikom odpowiednie warunki pracy.

 

Wybrane dla Ciebie

Zabójstwo w Rudnej? Policja pracuje na miejscu zdarzenia

Czy w Rudnej doszło do zabójstwa. Wszystko wskazuje na to, że to jeden z możliwych scenariuszy. Prawdopodobnie na terenie ogródków działkowych znaleziono ciało kobiety.

Pani Jadwiga świętowała swoje 100 urodziny!

Pani Jadwiga Wojtasik z Przemkowa obchodziła swoje 100-e urodziny. Z tej okazji do seniorki popłynęło wiele życzeń zdrowia i przynajmniej 200 lat życia.

Przygotuj się solidnie do Biegu Barbórkowego. Dzisiaj kolejny trening

Planujesz start w Biegu Barbórkowym o Lampkę Górniczą? Chcesz przygotować się pod fachowym okiem profesjonalistów? Nic bardziej trudnego. Przyjdź dzisiaj do Parku Leśnego w Lubinie i weź udział w kolejnych zajęciach przygotowujących do udziału w Biegu Barbórkowym.

Siatkarskie emocje na start

W jakiej dyspozycji przed startem PlusLigi są siatkarze Cuprum Lubin? Czy solidnie przygotowali się do rozgrywek? Czy kadra, którą dysponuje trener Paweł Rusek stać na coś więcej, niż obrona przed spadkiem?

Chrobry ma szansę poszybować ostro w górę

Pojedynkiem z Odrą Opole, piłkarze Chrobrego Głogów zakończą 12. serię spotkań na zapleczu ekstraklasy. Faworytem dzisiejszego starcia są głogowianie. Pierwszy gwizdek na stadionie przy Wita Stwosza o godz. 18.

Zaginął Andrzej Buchta z Chocianowa. Widzieliście go?

Polkowiccy policjanci proszą o pomoc w poszukiwaniach Andrzeja Buchty z Chocianowa. Mężczyzna po raz ostatni był widziany 1 października. Od tej pory kontakt z nim się urwał. 26-latek może mieć problemy z pamięcią.

Sport

Przygotuj się solidnie do Biegu Barbórkowego. Dzisiaj kolejny trening

Planujesz start w Biegu Barbórkowym o Lampkę Górniczą? Chcesz przygotować się pod fachowym okiem profesjonalistów? Nic bardziej trudnego. Przyjdź dzisiaj do Parku Leśnego w Lubinie i weź udział w kolejnych zajęciach przygotowujących do udziału w Biegu Barbórkowym.