×
*** Kampania wyborcza nabiera tempa. W przyszłą niedzielę wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów ***

Jak schłodzić powietrze z 50 do 25 stopni C. Nowa stacja przy GG 1

Bez stacji klimatyzacyjnych, praca pod ziemią byłaby niemożliwa. Na głębokości ponad tysiąca metrów, temperatura powietrza osiąga nawet 50 stopni Celsjusza. Przy nowym szybie Głogów Głęboki Przemysłowy w Kwielicach powstała nowoczesna Powierzchniowa Stacja Klimatyzacyjna, która zapewni dodatkowe „chłodzenie” wyrobisk w kopalni Polkowice – Sieroszowice i w Zakładach Górniczych Rudna.

Bez odpowiedniej klimatyzacji, praca górników polskiej miedzi byłaby najzwyczajniej nie do wytrzymania. Im głębiej, tym gorącej. Już teraz załoga KGHM pracuje pod ziemią na głębokości ponad tysiąca metrów, a szyb GG1 drążony jest do głębokości ponad 1300 metrów. Na takiej głębokości, temperatura pierwotna górotworu osiąga poziom nawet 50 stopni Celsjusza.

– Bez tego typu instalacji nie bylibyśmy w stanie prowadzić prac na dole i zapewnić odpowiednich warunków, w których te prace byłyby wykonywane. Dziś schładzamy wyrobiska Zakładów Górniczych Polkowice – Sieroszowice z mocą 15 MW i około 5 MW dociera do Zakładów Górniczych Rudna – mówił Zbigniew Zaorski, kierownik wydziału grupy projektów klimatyzacyjnych w departamencie rozwoju struktury wydobywczej Centrali KGHM.

Powierzchniowa Stacja Klimatyzacyjna przy szybie GG1 w Kwielicach w gminie Grębocice to kilka kluczowych i strategicznych obiektów. W hali technologicznej znajdują się wszystkie kluczowe urządzenia, które służą do schładzania wody lodowej, zainstalowano dwa silniki gazowe i dziesięć wież chłodniczych do schładzania wody dla urządzeń, które produkują wodę lodową. Docelowo produkcja osiągnie moc 40 megawatów (MW) a cała stacja będzie największą „lodówką” na Dolnym Śląsku.

Kolejnym strategicznym obiektem jest sterownia, w którym pracownicy stacji mają pełen nadzór nad pracą wszystkich urządzeń.

– Widzą na bieżąco wszystkie parametry pracy urządzeń i instalacji, w które wyposażony jest nasz obiekt. Najważniejsze są wartości temperatury wody lodowej, czyli tego chłodu, który wpuszczany jest na dół, do kopalni. Ważne są odczyty pomp zabudowanych na instalacji, których jest około 40. Dzisiaj pracujemy z mocą około 25 MW, na czterech blokach chłodniczych. Bez takich obiektów nie bylibyśmy w stanie prowadzić prac na dole – przyznaje kierownik Zaorski.

Inwestycja jest przyjazna środowisku i ma przynieść oszczędności dzięki zastosowaniu układu trigeneracji – wyprodukowana energia elektryczna zasila urządzenia stacji klimatyzacyjnej, odzyskana energia cieplna wykorzystana będzie przy produkcji chłodu przez agregaty absorpcyjne, a w zimie do ogrzewania powietrza wlotowego do szybu i budynków na placu szybowym GG-1.

-Ten obiekt jest innowacyjnym jeśli chodzi o powierzchniowe stacje klimatyzacyjne. Różnicą między obiektami, które już dzisiaj pracują w KGHM jest taka, że poza produkcją chłodu jesteśmy w stanie wyprodukować energię elektryczną i energię cieplną, którą będziemy wykorzystywać do podgrzewania powietrza wlotowego do szybu GG1 i przy okazji do podgrzewania wody w budynkach przy szybie – przyznaje Zbigniew Zaorski.

Budowę Powierzchniowej Stacji Klimatyzacyjnej rozpoczęto w 2019r. Generalnym wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń „PeBeKa”.

W przyszłości planowane są kolejne podobne inwestycje zabezpieczające wystarczający poziom chłodzenia wyrobisk kopalnianych, a tym samym gwarantując górnikom odpowiednie warunki pracy.

 

Wybrane dla Ciebie

„Samotni jeźdźcy” w wyborach. Ale i tak nie mogą być pewni zwycięstwa

Choć są jedynymi kandydatami w wyborach na burmistrza lub wójta gminy, to wbrew pozorom nie mogą być pewni zwycięstwa. Taki kandydat musi bowiem uzyskać więcej, niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli tak się nie stanie, nowego szefa gminy wybierze nowo ukonstytuowana rada.

Zarejestruj się jako dawca szpiku i pomóż chorej Monice z Trzebnic

Przypominamy, że dziś podczas popołudniowego meczu szczypiornistek KGHM MKS Zagłębia Lubin z zespołem Młyny Stoisław Koszalin, uruchomiony będzie punkt rejestracji dawców szpiku. Tym samym będzie szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego dla ciężko chorej pani Moniki – strażaczki ochotniczki z Trzebnic.

Ukradł taksówkę i doprowadził do kolizji

30-letni ścinawianin odpowie przed sądem za kradzież taksówki i doprowadzenie do kolizji z innym autem. Po zderzeniu samochodów mężczyzna uciekł i zapewne był przekonany, że nie spotkają go żadne konsekwencje.

Dziś Wielki Piątek – najważniejsze święto w roku liturgicznym

Dziś Wielki Piątek – najważniejsze święto liturgiczne w Kościele rzymsko – katolickim. W tym dniu wierni przeżywają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Nie odprawia się żadnych mszy świętych ani nabożeństw. Obowiązuje ścisły post.

Radni z Gminy Ścinawa spotkali się po raz ostatni w tej kadencji

Radni Gminy Ścinawa spotkali się ma ostatniej w tej kadencji sesji. Ostatnie uchwały zostały podjęte, nie zabrakło też słów podziękowań.

Omawiali plany projektowe remontów dróg

W starostwie Powiatowym w Legnicy spotkali się urzędnicy odpowiedzialni za planowanie zakresu i przebiegu remontów drogowych. W sumie rozmawiano o planowanych inwestycjach na trenie Gminy Prochowice i Gminy Ruja. Zgodnie z planami wyremontowanych zostanie około 9 kilometrów dróg.

Sport

Zarejestruj się jako dawca szpiku i pomóż chorej Monice z Trzebnic

Przypominamy, że dziś podczas popołudniowego meczu szczypiornistek KGHM MKS Zagłębia Lubin z zespołem Młyny Stoisław Koszalin, uruchomiony będzie punkt rejestracji dawców szpiku. Tym samym będzie szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego dla ciężko chorej pani Moniki – strażaczki ochotniczki z Trzebnic.