×
*** Ruszyły zapisy na jubileuszowy Bieg Barbórkowy o Lampkę Górniczą. Z powodu obostrzeń covidowych, w tym roku limit zawodników wynosi równo tysiąc osób *** KGHM zaprasza do głosowania na Ambasadora Polski 2021. Ten prestiżowy plebiscyt odbędzie się już po raz trzeci. Głogować można na wybitne postaci z życia nauki, kultury i sportu ***

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła. 50-lecie orkiestry ZG Lubin!

W ubiegłym roku minęło dokładnie 50 lat od powstania górniczej orkiestry kopalni ZG Lubin. Niestety epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany zorganizowania uroczystych obchodów. Świętowanie odroczono zatem o rok i dzisiaj najstarsza orkiestra górnicza Polskiej Miedzi zagrała wyjątkowo hucznie i radośnie. Jak przystało na jubilatkę, były toasty i urodzinowy tort.

Urodzinowe kameralne przyjęcie zorganizowano w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Wśród szacownych gości byli m.in. minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Dariusz Świderski, wiceprezes KGHM ds. produkcji, Michał Kielan, pełnomocnik wojewody ds. samorządów, wójt gminy Lubin, Tadeusz Kielan, dyrektorzy kopalń Polskiej Miedzi, zaprzyjaźnieni członkowie pozostałych orkiestr górniczych i hutniczych.

Świętowanie rozpoczął mini koncert w wykonaniu jubilatki. Orkiestra górnicza popisała się znakomitym wykonaniem utworów muzyki rozrywkowej, marszowej i klasycznej.

-Początki orkiestry przy ZG Lubin sięga początku 1970 roku i od tamtej pory przez pokolenia orkiestra skupia ludzi obdarzonych talentem, dla których muzyka jest pasją i gotowych włożyć wiele trudu w to, żebyśmy mogli mieć przyjemność słuchania koncertów. Szeroki repertuar, jaki orkiestra ma przygotowany i wyćwiczony powoduje, że wzbogaca swoimi występami wiele uroczystości, które wynikają z kalendarza górniczego, zawsze podnosi to wagę i wartość tych uroczystości. Nie wyobrażamy sobie wielu tych wydarzeń bez orkiestry górniczej, są ich stałym elementem. Członkowie orkiestry ZG Lubin zdobyli wiele trofeów i nagród, mają na swoim koncie wiele listów gratulacyjnych i odznaczeń – mówił podczas uroczystości Paweł Piasecki, dyrektor naczelny kopalni ZG Lubin.

Kapelmistrz orkiestry górniczej ZG Lubin, Piotr Koziar przyznał, że jubileusz jest dla całej orkiestry wyjątkowym wydarzeniem.

-50 lat, z perspektywy czasu to bardzo dużo. Chociaż, „pół wieku” brzmi bardziej dostojnie i poważniej. Kiedy 19 lipca 1968 roku ruszała na dobre kopalnia ZG Lubin, nie było jeszcze orkiestry. Dwa lata później już powstają dwie orkiestry, przy ZG Lubin i przy ZG Polkowice – Sieroszowice. Starsza jest ta, z ZG Lubin, która jako pierwsza zaczynała próby. Życzę sobie i członkom orkiestry górniczej przy ZG Lubin kolejnych 50 lat – mówił kapelmistrz Piotr Koziar.

Miłym akcentem uroczystości było wręczenie wyróżnień i odznaczeń nadanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr. Okolicznościowe statuetki z podziękowaniami otrzymali także dyrektorzy kopalni ZG Lubin.

 

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowy koncert na 60-lecie KGHM. Gwiazdy na stadionie Zagłębia

To był wyjątkowy koncert. Na stadionie Zagłębia Lubin, na olbrzymiej scenie wystąpili m.in. Justyna Steczkowska, Kasia Moś, Natalia Kukulska, Krzysztof Cugowski i Dawid Kwiatkowski. Było energetyzująco i wspomnieniowo. 

Giganci polskiej sceny wystąpią z okazji jubileuszu 60-lecia KGHM

Już w sobotę, 11 września, na stadionie Zagłębia Lubin odbędzie się wielki jubileuszowy koncert KGHM. Na scenie wystąpią prawdziwe muzyczne gwiazdy: Justyna Steczkowska, Krzysztof Cugowski, Natalia Kukulska i Dawid Kwiatkowski. Artyści wykonają największe przeboje z lat, w których rozwijał się świętujący w tym roku 60-lecie miedziowy gigant.

Jubileusz 30-lecia Straży Miejskiej w Polkowicach. Nowoczesna formacja

30 lat temu w Polkowicach powstała Straż Miejska, która z powodzeniem funkcjonuje do dziś. Była to jedna z pierwszych tego typu formacja w „popeerelowskiej” Polsce. – Społeczeństwo na ogół kojarzy nas z zakładaniem blokad na koła źle zaparkowanych samochodów lub karaniem osób za zaśmiecanie lub niesprzątanie po swoich pupilach. Dzisiaj obalamy te mity. Dzisiaj straż […]

Wypadek na nocnej zmianie w ZG Lubin. Poszkodowany górnik strzałowy

Do wypadku doszło dzisiaj nad ranem w kopalni ZG Lubin. Na oddziale GG 2, górnik strzałowy podczas przygotowywania miejsca pracy, został przysypany odłamkami skalnymi. Poszkodowany mężczyzna został przewieziony do lubińskiego szpitala. Kilka dni temu w kopalni Polkowice – Sieroszowice doszło do podobnego zdarzenia. W wyniku obwału skał przysypano został operator ładowarki.

Gratka dla sportowych kolekcjonerów. Limitowany banknot na 50-lecie

Już w najbliższą sobotę, przy okazji domowego meczu Miedzi Legnica z zespołem GKS- Katowice, do obrotu trafi kolekcjonerski banknot o nominale zero euro. Z pewnością będzie to unikatowa pamiątka dla każdego kibica zielono-niebiesko-czerwonych z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 50-lecia klubu z Orła Białego.

50 litrów krwi na 50-lecie Miedzi Legnica

Piłkarska Miedź Legnica zaprasza wszystkich swoich kibiców do honorowego oddawania krwi. W zamian za udział w tej szczytnej akcji, każdy dostanie w prezencie bilet wstępu na ligowy mecz legniczan. Ambicją klubu jest zebranie 50 litrów na 50-lecie Miedzianki. Cała akcja potrwa do końca sierpnia. Od początku pandemii trwa walka o każdy litr krwi. Tak złej […]

Na sygnale

Poważny wypadek na trasie Lubin – Wrocław. Dwie osoby poszkodowane

Dwie osoby trafiły do szpitala po dzisiejszym wypadku, do którego doszło na krajowej „94” na trasie między Prochowcami a Kawicami, w powiecie legnickim. Sprawca zdarzenia odjechał w kierunku Lubina.  To kierowca ciężarowego mercedesa z naczepą. Obecnie jest poszukiwany przez policję.