×
*** Wroclawski sąd utrzymał w mocy decyzję sądu I instancji w sprawe słów Donalnda Tuska, który stwierdził, że Bezpartyjni Samorządowcy to "przystawka PiS" i "pomocnicy Kaczyńskiego" ***

KGHM coraz bliżej energetyki jądrowej. SMR-y z certyfikatem w USA

Technologia małych reaktorów atomowych – SMR – proponowana przez amerykańską firmę NuScale Power uzyskała certyfikat Komisji Dozoru Jądrowego administracji amerykańskiej. To oznacza, że projekt jest pierwszym w historii projektem SMR-ów dopuszczonym do użytku w Stanach Zjednoczonych. To bardzo dobra wiadomość dla miedziowej spółki, która ma podpisaną umowę z NuScale na wdrożenie modułowych reaktorów jądrowych.

Przypomnijmy, że spółka KGHM ma bardzo ambitne plany związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju. W lutym ubiegłego roku zarząd Polskiej Miedzi podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power na rozpoczęcie prac związanych z wdrożeniem małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Teraz technologia oferowana przez Nuscale Power uzyskała certyfikat Komisji Dozoru Jądrowego USA, stając się tym samym pierwszym projektem SMR dopuszczonym do użytku w Stanach Zjednoczonych i siódmym wśród wszystkich technologii jądrowych.

– W KGHM uważnie śledzimy rozwój technologii SMR na świecie. Decyzja amerykańskiego regulatora to przełomowy moment, który zdecydowanie przybliża nas do realizacji własnych planów dotyczących atomu. To dla nas ważny sygnał, potwierdzający, że małe reaktory modułowe to nie tylko wizja przyszłości, ale jak najbardziej realna odpowiedź na potrzeby energetyczne wielkiego przemysłu – wskazuje Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

W energetyce jądrowej certyfikację projektów przeprowadza się celem minimalizowania ryzyka inwestycyjnego. I taką certyfikację prowadzi się przed uruchomieniem całego procesu inwestycyjnego, przed uruchomieniem wielkich pieniędzy na ten cel.

– Uzyskany przez NuScale Power końcowy certyfikat daje gwarancję przyszłym inwestorom, że ustalenia w nim zawarte są wiążące. Zmniejsza ryzyko licencjonowania, ryzyko kłopotów przy staraniu się o pozwolenie na budowę – podkreśla prof. Ludwik Pieńkowski, ekspert KGHM. – Jego wydanie przez Amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego (NRC) to ostatni etap procesu rozpoczętego w styczniu 2017 roku dla modułów o mocy 50 MW i modularnego bloku o łącznej mocy 600 MW, składającego się z 12 modułów. Zmodyfikowany projekt NuScale Power zakłada, że bloki energetyczne będą wyposażone w moduły o mocy 77 MW i NRC właśnie uruchomiło proces jego certyfikacji – modułów o podwyższonej mocy. Jednym z głównych celów programu badawczego realizowanego przez KGHM przy współpracy z NuScale Power jest minimalizowanie ryzyka rozważanej inwestycji w Polsce.

Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. To przełomowe rozwiązanie, które jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało certyfikację Komisji Dozoru Jądrowego USA.

– Wydanie oficjalnej certyfikacji przez Amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego (NRC) dla małego modułowego reaktora jądrowego (SMR) firmy NuScale Power jest historycznym krokiem przybliżającym nas do przyszłości, w której świat będzie zasilany wyłącznie czystą energią. Certyfikacja NRC czyni elektrownię jądrową VOYGR™ firmy NuScale rozwiązaniem gotowym do wdrożenia przez naszych klientów w krótkim horyzoncie czasowym – przekonuje John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power.

Według Hopkinsa NRC podjęła się wielkiego wyzwania, bowiem musiała zapoznać się z wnioskiem o certyfikację, który zawierał ponad dwa miliony stron szczegółowej dokumentacji technicznej.

– Mały modułowy reaktor firmy NuScale’a stanowi jak dotychczas pierwszy i jedyny projekt SMR-a, który osiągnął ten kamień milowy, co było możliwe dzięki latom ciężkiej pracy członków zespołu NuScale, których zaangażowanie w badania, rozwój i testy niezbędne do potwierdzenia niezrównanego bezpieczeństwa naszej technologii nigdy nie osłabło – podsumowuje prezes NuScale Power.

Przypomnijmy, że w lipcu ubr. spółka KGHM złożyła wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) o wydanie ogólnej opinii w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z 6 modułów, każdy o mocy 77 MW. Wniosek przygotowano między innymi w oparciu o dokumentację projektu, który właśnie uzyskał końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych.

Projekt małych reaktorów jądrowych jest bezpośrednio związany z Polityką Klimatyczną KGHM, której główne cele to redukcja emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050r. Ambicją KGHM jest skuteczne zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii i produkcji własnej w pokryciu zapotrzebowania na energię. Spółka posiada własne niskoemisyjne źródła wytwórcze zasilane paliwem gazowym. Rozwija też projekty OZE, w tym elektrownie fotowoltaiczne na terenach należących do KGHM.

Amerykański partner KGHM może liczyć na administrację rządową w USA. Podczas ubiegłorocznego szczytu G7, prezydent Joe Biden wymienił firmę NuScale jako przykład wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i zapewnił o swoim wsparciu dla inwestycji planowanych w Europie.

Po decyzji Komisji Dozoru Jądrowego USA o swoim wsparciu dla projektu NuScale zapewnił również Departament Energii USA.

– SMR-y nie są już pojęciem abstrakcyjnym. Są realne i gotowe do wdrożenia dzięki ciężkiej pracy NuScale, społeczności uniwersyteckiej, naszych krajowych laboratoriów, partnerów branżowych i NRC. To innowacja w najlepszym wydaniu – powiedziała Kathryn Huff, szefowa Biura Energii Nuklearnej w Departamencie Energii.

Warto podkreślić, że z badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że aż 74 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju.

 
nowe019
nowe020
nowe022
nowe023
nowe024
nowe025
nowe026
nowe027
nowe028
nowe029

Wybrane dla Ciebie

Najlepsi we wspinaczce na trudność spotkali się pod Kielichem

Końcówka września to w Lubinie od lat jedno wyjątkowe wydarzenie – Memoriał Iwony Buczek. Dziś pod lubińskim Kielichem spotkali się najlepsi wspinacze z kraju i nie tylko. Oprócz wspominania koleżanki, dla której Kielich był jak drugi dom, wspinacze zmierzyli się na specjalnie przygotowanych trasach.

Szczęśliwa i Bezpieczna Polska Rodzina na lubińskich błoniach

Spółki należące do Grupy Kapitałowej KGHM zaprosiły dzisiaj mieszkańców na festyn rodzinny na lubińskich boniach. Przez całe popołudnie można było skorzystać z wielu atrakcji, porozmawiać z lekarzami, zrobić sobie badania i posłuchać muzyki.

Zaproszenie na warsztaty rękodzielnictwa

Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej zaprasza na warsztaty rękodzielnictwa artystycznego. Wydarzenie dedykowane jest dla młodzieży i osób dorosłych. Wstęp jest darmowy.

Złote Gody i medale prezydenta RP dla małżeństwa z Jerzmanowej

Państwo Elżbieta i Tadeusz Januszowie z Jerzmanowej zostali uhonorowani medalami prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wieloletnie pożycie małżeńskie. W uroczystości Złotych Godów wzięli udział wójt gminy, Lesław Golba i prezydent Głogowa, Rafael Rokaszewicz.

Prezes Zagłębia – to było ważne wydarzenie i zaszczyt dla klubu

Wracamy na chwilę do wczorajszej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na terenie Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Szef polskiego rządu był pod ogromnym wrażeniem infrastruktury sportowej i pogratulował juniorom Zagłębia zdobycia brązowego medalu mistrzostw Polski. 

Jaka jest przyszłość energetyczna Polski? Konferencja Pracodawców

W Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zorganizowano konferencję „Energetyka XXI wieku – wyzwania, szanse, rozwiązania”. Patronem honorowym wydarzenia była marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek a partnerem strategicznym – TAURON Dystrybucja SA. 

Sport

Prezes Zagłębia – to było ważne wydarzenie i zaszczyt dla klubu

Wracamy na chwilę do wczorajszej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na terenie Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Szef polskiego rządu był pod ogromnym wrażeniem infrastruktury sportowej i pogratulował juniorom Zagłębia zdobycia brązowego medalu mistrzostw Polski.