×
*** Półtora roku bezwzględnego więzienia dla księdza Grzegorza O. z Lubina za posiadanie treści pedofilskich. Kapłan przyznał się do winy, wyrok nie jest prawomocny ***

KGHM coraz bliżej energetyki jądrowej. SMR-y z certyfikatem w USA

Technologia małych reaktorów atomowych – SMR – proponowana przez amerykańską firmę NuScale Power uzyskała certyfikat Komisji Dozoru Jądrowego administracji amerykańskiej. To oznacza, że projekt jest pierwszym w historii projektem SMR-ów dopuszczonym do użytku w Stanach Zjednoczonych. To bardzo dobra wiadomość dla miedziowej spółki, która ma podpisaną umowę z NuScale na wdrożenie modułowych reaktorów jądrowych.

Przypomnijmy, że spółka KGHM ma bardzo ambitne plany związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju. W lutym ubiegłego roku zarząd Polskiej Miedzi podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power na rozpoczęcie prac związanych z wdrożeniem małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Teraz technologia oferowana przez Nuscale Power uzyskała certyfikat Komisji Dozoru Jądrowego USA, stając się tym samym pierwszym projektem SMR dopuszczonym do użytku w Stanach Zjednoczonych i siódmym wśród wszystkich technologii jądrowych.

– W KGHM uważnie śledzimy rozwój technologii SMR na świecie. Decyzja amerykańskiego regulatora to przełomowy moment, który zdecydowanie przybliża nas do realizacji własnych planów dotyczących atomu. To dla nas ważny sygnał, potwierdzający, że małe reaktory modułowe to nie tylko wizja przyszłości, ale jak najbardziej realna odpowiedź na potrzeby energetyczne wielkiego przemysłu – wskazuje Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

W energetyce jądrowej certyfikację projektów przeprowadza się celem minimalizowania ryzyka inwestycyjnego. I taką certyfikację prowadzi się przed uruchomieniem całego procesu inwestycyjnego, przed uruchomieniem wielkich pieniędzy na ten cel.

– Uzyskany przez NuScale Power końcowy certyfikat daje gwarancję przyszłym inwestorom, że ustalenia w nim zawarte są wiążące. Zmniejsza ryzyko licencjonowania, ryzyko kłopotów przy staraniu się o pozwolenie na budowę – podkreśla prof. Ludwik Pieńkowski, ekspert KGHM. – Jego wydanie przez Amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego (NRC) to ostatni etap procesu rozpoczętego w styczniu 2017 roku dla modułów o mocy 50 MW i modularnego bloku o łącznej mocy 600 MW, składającego się z 12 modułów. Zmodyfikowany projekt NuScale Power zakłada, że bloki energetyczne będą wyposażone w moduły o mocy 77 MW i NRC właśnie uruchomiło proces jego certyfikacji – modułów o podwyższonej mocy. Jednym z głównych celów programu badawczego realizowanego przez KGHM przy współpracy z NuScale Power jest minimalizowanie ryzyka rozważanej inwestycji w Polsce.

Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. To przełomowe rozwiązanie, które jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało certyfikację Komisji Dozoru Jądrowego USA.

– Wydanie oficjalnej certyfikacji przez Amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego (NRC) dla małego modułowego reaktora jądrowego (SMR) firmy NuScale Power jest historycznym krokiem przybliżającym nas do przyszłości, w której świat będzie zasilany wyłącznie czystą energią. Certyfikacja NRC czyni elektrownię jądrową VOYGR™ firmy NuScale rozwiązaniem gotowym do wdrożenia przez naszych klientów w krótkim horyzoncie czasowym – przekonuje John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power.

Według Hopkinsa NRC podjęła się wielkiego wyzwania, bowiem musiała zapoznać się z wnioskiem o certyfikację, który zawierał ponad dwa miliony stron szczegółowej dokumentacji technicznej.

– Mały modułowy reaktor firmy NuScale’a stanowi jak dotychczas pierwszy i jedyny projekt SMR-a, który osiągnął ten kamień milowy, co było możliwe dzięki latom ciężkiej pracy członków zespołu NuScale, których zaangażowanie w badania, rozwój i testy niezbędne do potwierdzenia niezrównanego bezpieczeństwa naszej technologii nigdy nie osłabło – podsumowuje prezes NuScale Power.

Przypomnijmy, że w lipcu ubr. spółka KGHM złożyła wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) o wydanie ogólnej opinii w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z 6 modułów, każdy o mocy 77 MW. Wniosek przygotowano między innymi w oparciu o dokumentację projektu, który właśnie uzyskał końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych.

Projekt małych reaktorów jądrowych jest bezpośrednio związany z Polityką Klimatyczną KGHM, której główne cele to redukcja emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050r. Ambicją KGHM jest skuteczne zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii i produkcji własnej w pokryciu zapotrzebowania na energię. Spółka posiada własne niskoemisyjne źródła wytwórcze zasilane paliwem gazowym. Rozwija też projekty OZE, w tym elektrownie fotowoltaiczne na terenach należących do KGHM.

Amerykański partner KGHM może liczyć na administrację rządową w USA. Podczas ubiegłorocznego szczytu G7, prezydent Joe Biden wymienił firmę NuScale jako przykład wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i zapewnił o swoim wsparciu dla inwestycji planowanych w Europie.

Po decyzji Komisji Dozoru Jądrowego USA o swoim wsparciu dla projektu NuScale zapewnił również Departament Energii USA.

– SMR-y nie są już pojęciem abstrakcyjnym. Są realne i gotowe do wdrożenia dzięki ciężkiej pracy NuScale, społeczności uniwersyteckiej, naszych krajowych laboratoriów, partnerów branżowych i NRC. To innowacja w najlepszym wydaniu – powiedziała Kathryn Huff, szefowa Biura Energii Nuklearnej w Departamencie Energii.

Warto podkreślić, że z badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że aż 74 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju.

 
nowe019
nowe020
nowe022
nowe023
nowe024
nowe025
nowe026
nowe027
nowe028
nowe029

Wybrane dla Ciebie

Kierował autem po dragach. Ale to dopiero początek listy zarzutów

Legniccy mundurowi zatrzymali 33-letniego kierowce Audi. Szybko wyszło na jaw, że wsiadł za kółko po zażyciu narkotyków. Jednak to był dopiero początek jego problemów.

Złodziejskie trio wpadło w ręce policjantów

7,5 roku za kratkami może spędzić 28-latek, który został zatrzymany przez legnickich policjantów po kradzieży. Szybko wyszło na jaw, że to nie pierwszy taki wyskok tego mężczyzny. Jego dwóm kolegom za kradzież grozi kara do 5 lat więzienia.

Żywa lekcja historii dla uczniów ósmych klas SP 4 w Polkowicach

Już po raz kolejny Stowarzyszenie Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego zorganizowało żywą lekcję historii. Tym razem dawni działacze Solidarności odwiedzili uczniów ósmych klas Szkoły Podstawowej nr 4 w Polkowicach.

Kierowca karetki winny kolizji. Został pouczony

Pouczeniem dla kierowcy karetki pogotowia ratunkowego zakończyła się dzisiejsza kolizja na skrzyżowaniu ulic Leśnej i Legnickiej w Lubinie.

Dachowanie na S3. Kierowca i nastoletni pasażer trafili do szpitala

Do poważnego zdarzenia doszło dzisiaj po południu na drodze ekspresowej S3 z Lubina w kierunku Polkowic. Na wysokości Obory, kierowca audi 80 złapał pobocze i wylądował na dachu. Poszkodowane zostały dwie osoby, które trafiły do lubińskiego szpitala.

Półtora roku bezwzględnego więzienia dla księdza Grzegorza O.

Były dyrektor Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Lubinie, ks. Grzegorz O. został skazany dzisiaj przez lubiński sąd na karę 1,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności za posiadanie treści pedofilskich. Kapłan przyznał się do winy. Wyrok nie jest prawomocny.