×
*** Zginął 41-letni operator samojezdnych maszyn górniczych pod ziemią. Spadły na niego skały. W KGHM ogłoszono trzydniową żałobę. ***

KGHM CUPRUM wybuduje nową trasę w słynnej Jaskinie Niedźwiedziej

Spółka Grupy Kapitałowej – KGHM Cuprum – zaangażowała się w budowę nowej trasy turystycznej – tzw. „Partii Mastodonta” w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. KGHM Cuprum od wielu lat aktywnie włącza się w prace powalające udostępniać zwiedzającym różnego rodzaju obiekty podziemne, zarówno te pogórnicze, jak i pochodzenia naturalnego.

Znajdująca się obecnie w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie podziemna trasa turystyczna, jest efektem  prac Zakładów Badawczych i Projektowych Miedzi „Cuprum” realizowanych w latach 70. ubiegłego wieku. Obecnie przygotowywana nowa trasa, to także efekt koncepcji i projektu Centrum Badawczo-Rozwojowego KGHM CUPRUM. Przygotowanie trasy w „Partii Mastodonta” to największa do tej pory w historii gminy Stronie Śląskie inwestycja. Zakres i poziom skomplikowania prac jest natomiast kilkukrotnie wyższy od największej, dotychczasowej inwestycji tej gminy, którą była budowa wieży na Śnieżniku.

Jak przy tego typu inwestycji bywa, szczególnym wyzwaniem dla projektowania i późniejszego już wykonawstwa prac są uwarunkowania środowiskowe i geologiczne wynikające przede wszystkim z wyjątkowego charakteru Jaskini i jej otoczenia unikatowych walorów przyrodniczych, wymagających bezwzględnej ochrony.

Opracowanie rozwiązań spełniających tak szczególne wymagania, początkowo uznawane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska za niewykonalne, to dzieło KGHM CUPRUM. Nowa trasa ma być udostępniona nie tylko turystom, ale także badaczom i naukowcom.

-Można śmiało powiedzieć, że KGHM CUPRUM odegrało kluczową rolę w dotychczasowych działaniach, zmierzających do udostępnienia do ruchu turystycznego nowo odkrytych partii Jaskini, w szczególności poprzez opracowanie koncepcji rozwiązań technicznych, spełniających surowe wymagania ochrony środowiska obiektu i jego otoczenia – mówi dr hab. inż. Maciej Madziarz, pod którego kierownictwem w Zakładzie Górnictwa KGHM CUPRUM, została opracowana wspomniana koncepcja.

Według wstępnych założeń, nowa trasa miałaby powstać w ciągu czterech lat. Bedzie liczyła około 850 metrów a przejście jej będzie zajmować około godziny. Jej najciekawszą część stanowi Sala Mastodonta, której wymiary zbliżone są do płyty boiska Stadionu Narodowego. Charakter nowej trasy podziemnej będzie całkowicie odmienny od dotychczas istniejącej w Jaskini. Wrażenie mają zrobić imponująca wielkość pustek podziemnych i wyjątkowo bogata szata naciekowa. Ponadto turyści będą również poruszać się na wielu, a nie jak dotychczas, tylko jednym poziomie korytarzy jaskiniowych.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – określana mianem Perły Polskich Sudetów jest obiektem o ogromnych walorach środowiskowych i niepodważalnym potencjale turystycznym. Została odkryta w 1966r., a uruchomiona i udostępniona dla turystów – 11 czerwca 1983r. Jej otwarcie poprzedziły 8-letnie prace projektowe, górnicze i budowlane, w których zasadniczą rolę odegrały ówczesne Zakłady Badawcze i Projektowe Miedzi CUPRUM.

źródło: kghm.com

 
j1
j3
j4

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Kultur w Gminie Jerzmanowa! Zapraszamy!

Mieszkańców regionu zapraszamy do Jerzmanowej. Już w najbliższy weekend, a dokładniej w niedzielę 21 lipca, odbędzie się tam wyjątkowe wydarzenie – SPOTKANIE KULTUR! To pełna atrakcji impreza i koncerty ze specjalnie dobranym repertuarem. W tym roku na scenie wystąpią: Zespół NeoKlez, Jambo Africa, a gwiazdą wieczoru będzie ŁyDka gRubASa.

90. urodziny pani Marii Bachnik z Ustronia w Gminie Lubin

Kolejna z mieszkanek Gminy Lubin dołączyła do grona jubilatów, którzy świętowali swoje 90. urodziny. W lipcu z bliskimi świętowała Maria Bachnik. Z tej okazji odwiedzili ją przedstawiciele urzędu gminy – sołtys, ksiądz, sąsiedzi i wójt Tadeusz Kielan.

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.

Silnik motoparalotni się zatrzymał. Lądowali awaryjnie na stadionie RCS

W sobotni wieczór, kilkanaście minut po godzinie 20, doszło do wypadku motoparalotni w Lubinie. Jak przyznał pilot – silnik nagle się zatrzymał. Maszyna leciała w okolicach Lubina, a pilot wybrał stadion Regionalnego Centrum Sportowego jako najbezpieczniejsze miejsce do awaryjnego lądowania.

Handlował podróbkami i wpadł w ręce policjantów

Głogowscy policjanci zatrzymali 36 – latka, który podejrzany jest o handel podróbkami znanych marek.W trakcie przeszukania zajmowanych przez mężczyznę pomieszczeń mundurowi znaleźli ponad 100 sztuk odzieży, które miały zastrzeżone znaki towarowe i były sprzedawane jako oryginalne.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”

Kontynuując realizację programu pn. „Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn”, w dniu 81. rocznicy tragicznych i bolesnych w historii Polski wydarzeń „Krwawej Niedzieli”, tj. 11 lipca, kiedy to w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach, Powiat Legnicki podjął inicjatywę uczczenia pamięci ofiar składając wiązanki […]

Na sygnale

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.