×
*** Wielki Czwartek rozpoczął w Kościele Katolickim Święte Triduum Paschalne. To najważniejsze obrzędy w roku liturgicznym *** Kampania wyborcza nabiera tempa. W przyszłą niedzielę wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów ***

KGHM pionierem SMR-ów w Polsce. O energetyce jądrowej w Brukseli

Przedstawiciele spółki KGHM Polska Miedź uczestniczyli w konferencji poświęconej procesom transformacji i pozyskiwania energii z atomu. Udział menedżerów miedziowej spółki na tym spotkaniu nie był przypadkowy. KGHM jako pierwsza i jak na razie jedyna firma, przygotowuje się do budowy bloku małych reaktorów jądrowych, tzw. SMR-ów.

Konferencja w zakresie szeroko pojętej transformacji przemysłu metali nieżelaznych i konieczności wprowadzenia nowych regulacji prawnych odbyła się w Brukseli. Wiodącym hasłem spotkania było:”Energia dla Europy”. Spółkę KGHM na tym wyjątkowym wydarzeniu reprezentował Andrzej Kensbok, wiceprezes ds. finansowych.

– Myślenie o energii w Europie się zmienia – zmienia się pod wpływem pandemii, zmienia się pod wpływem wzrostu cen surowców, zmienia się wreszcie pod wpływem agresywnej polityki Rosji i wojny na Ukrainie. Trwa ożywiona dyskusja w gronie polityków i ekspertów, którzy wspólnie starają się wypracować rozwiązania, które najlepiej uchronią nas przed brakiem gazu, zarówno podczas nadchodzącej zimy, jak i w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. KGHM widzi przyszłość w energetyce jądrowej opartej o SMR-y, jako bezpiecznej, stabilnej i przewidywalnej kosztowo – mówił podczas konferencji Andrzej Kensbok, wiceprezes KGHM ds. finansowych.

Spółka KGHM czyni wszystko, by działać w kierunku zielonej energii. Redukcja emisji gazów cieplarnianych i dywersyfikacja źródeł energii to podstawowe elementy transformacji energetycznej miedziowego giganta. W rozpisanej strategii, spółka chce do 2030 roku pozyskiwać energię z własnych, wytworzonych źródeł.

W tym też celu kombinat mocno włączył się w projekt SMR-ów, modułowych reaktorów jądrowych. W lutym ubr. podpisano umowę z amerykańską firmą NuScale – dostawcą technologii SMR. Obecnie przygotowywane jest studium wykonalności tego przedsięwzięcia. Złożony został także wniosek do Polskiej Agencji Atomistyki o wydanie tzw. opinii ogólnej, która ma rozstrzygnąć, czy reaktor dostawcy technologii spełnia polskie wymagania bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Konferencja w Brukseli zorganizowana została w ramach Forum Energii Związku Pracodawców i Przedsiębiorców.

 
konferencja_energia_dla_europy_1_
konferencja_energia_dla_europy_3_

Wybrane dla Ciebie

KGHM szuka nowego wiceprezesa odpowiedzialnego za finanse spółki

Po wczorajszym odwołaniu ze stanowiska Andrzeja Kensboka, spółka KGHM ogłosiła konkurs na wiceprezesa ds. finansowych. Kandydaci mogą przesyłać swoje CV do 20 grudnia. Dzień później Rada Nadzorcza przesłucha kandydatów. Nowego wiceprezesa być może poznamy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Rada Nadzorcza odwołała Andrzeja Kensboka z funkcji wiceprezesa KGHM

Andrzej Kensbok został odwołany dziś ze stanowiska wiceprezesa KGHM ds. finansowych. Decyzję podjęła na dzisiejszym posiedzeniu Rada Nadzorcza miedziowej spółki.

KGHM zakupi zieloną energię z powstającej elektrowni słonecznej

Spółka KGHM chce zakupić zieloną energię, która wyprodukowana zostanie z budowanej właśnie elektrowni słonecznej Żuki w Wielkopolsce. Długoterminowy kontrakt z gwarancją ceny na czas jej obowiązywania, zakłada dostawy energii już od przyszłego roku.

Złoty Laur Super Biznesu dla KGHM za innowacyjność w atomistyce

Podczas uroczystej gali w Warszawie spółka KGHM otrzymała prestiżowe wyróżnienie Złotego Lauru Super Biznesu. Nagroda została przyznana w kategorii „Innowacyjność” za pionierskie rozwiązania w dziedzinie energetyki jądrowej. Odebrał ją wiceprezes KGHM ds. finansowych, Andrzej Kensbok.

Milowy krok w kierunku energii jądrowej. Wniosek o SMR-y złożony

Spółka KGHM złożyła w Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR, czyli modułowych reaktorów jądrowych. Budową bloku energetycznego, w którym znajdzie się zestaw sześciu lekkowodnych, ciśnieniowych reaktorów, zajmie się amerykańska firma NuScale, której rekomendację wydał ostatnio prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden.

KGHM buduje SMR-y. To bezpieczna i opłacalna inwestycja energetyczna

W KGHM nikt już dziś nie pyta, czy modułowe reaktory jądrowe produkujące energię to dobre rozwiązanie i czy warto się pochylić nad tym projektem. Menedżerów Polskiej Miedzi bardziej zajmuje uzyskanie odpowiedzi na pytania, gdzie SMR-y będzie można ulokować i kiedy można spodziewać się pierwszych efektów ich pracy?

Rozmaitości

Rzeźba Bolesława Chrobrego na lubińskim rondzie

Rzeźba Bolesława Chrobrego, która została zamontowana na rondzie u zbiegu ulic Spacerowej i Zielonogórskiej wzbudza zachwyt i podziw z jednej strony – zdziwienie i zaskoczenie z drugiej. –  Chrobry to są ziemie zachodnie, nie byłoby powrotu ziem zachodnich, gdyby nie Bolesław Chrobry – mówi dr Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego.