Pięknie można się nie tylko przyjaźnić, ale też różnić – KGHM prowadzi pilotażowy program edukacyjny dla pracowników pod hasłem: „Równi w różnorodności”. Oprócz warsztatów dla załogi, już 1 czerwca odbędzie się specjalna konferencja „NEURORÓŻNORODNOŚĆ. Siła różnic, czyli jak tworzyć środowisko pracy czerpiące z potencjałów”. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Zjawisko neuroróżnorodności coraz częściej przebija się w świadomości społecznej. Rokrocznie wiele firm, w tym KGHM, angażuje się w szereg akcji, jak choćby „Polska na niebiesko”, której zadaniem jest propagowanie świadomości na temat autyzmu. Autyzm, to jednak nie jedyne zaburzenie, które mieści się w tym pojęciu. Wymienić można również ADHD, dysleksję, dysgrafię, dyskalkulię, zespół Tourett’a czy wysoko wrażliwą osobowość.
Miedziowa spółka oprócz zaangażowania w ogólnopolskie projekty związane z neuroróżnorodnością, podejmuje też własne działania. W ramach pilotażowego projektu dla pracowników KGHM i przedstawicieli szkół patronackich w Zagłębiu Miedziowym zorganizowane zostały warsztaty „Równi w różnorodności’. Wykłady poprowadzili specjaliści z Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o tym, jak funkcjonują osoby neuroróżnorodne na rynku pracy czy w środowisku biznesowym albo jak integrować zespoły z udziałem osób neuroróżnorodnych.
– Chcemy budować świadomość naszej organizacji na temat neuroróżnorodności zarówno wśród pracowników, jak i naszego otoczenia biznesowego oraz społecznego. Chcemy pokazać, jak dużą wartość dodaną może przynieść współdziałanie w ramach różnorodnych zespołów. Na bazie różnic będziemy budować coś wyjątkowego – powiedział Marek Makuch, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi KGHM Polska Miedź S.A.
Kolejnym etapem działań KGHM będzie specjalna konferencja pt. „NEURORÓŻNORODNOŚĆ. Siła różnic, czyli jak tworzyć środowisko pracy czerpiące z potencjałów” pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek, 1 czerwca, w pałacu w Krotoszycach. Specjalnym gościem wydarzenia będzie wiceminister Marzena Machałek. Podczas spotkania w Krotoszycach podsumowane zostaną warsztaty przeprowadzone wśród pracowników KGHM, ale zaplanowane są również wykłady o tym jak budować środowisko pracy, która sprzyja wszystkim.
Badania wskazują, że zjawisko neuroróżnorodności może dotyczyć od 15 do 20 proc. ogólnej populacji. W praktyce oznacza to, że w swoim otoczeniu spotykamy się na co dzień z osobami neuroatypowymi, nie tylko w przypadku dzieci i młodzieży, ale również w środowisku zawodowym. Próby zdobycia odpowiedniej wiedzy jak funkcjonuje mózg osób nietypowych, nauczenie się właściwego z nimi obchodzenia, a przede wszystkim czerpania z ich pozytywnych aspektów zaczynają być coraz powszechniejsze wśród świadomych pracodawców.
Naukowcy jednoznacznie wskazują, że różnorodne zespoły są efektywniejsze, lepiej się uzupełniają. Osoby neuroatypowe wnoszą do środowiska pracy wiele pozytywnych kompetencji, takich jak: koncentracja na szczegółach, kreatywność, wyobraźnia przestrzenna czy wysoka motywacja i wytrwałość.
Szykuje się kolejne spotkanie dla miłośników historii regionu. Muzeum Miedzi zaprasza na spacer poświęcony widokom Legnicy w twórczości Theodora Blatterbauera. Spotkanie poprowadzi Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum.
Przez pięć dni – od 5 do 10 października dostępny będzie Ogólnopolski Test Dysleksji. Wykonać go może każdy kto ma problemy z nauką – udział jest bezpłatny, wystarczy pobrać aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.
Legnicka drogówka po raz kolejny kontrolowała trzeźwość kierowców jeżdżących po drogach w regionie. Niestety po raz kolejny trafili się tacy, którzy po kilku głębszych wsiadali za kierownicę.
Napięć lat za kratki może trafić 37-latek, który od dawna znęcał się nad swoją partnerką. W czasie ostatniej awantury kobieta zadzwoniła po policję. Mundurowi, którzy pojawili się pod wskazanym adresem aresztowali delikwenta. Mężczyzna trafił do celi i będzie przed sądem odpowiadał za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad kobietą.
Powiat Lubiński po raz kolejny zachęca mieszkanki regionu do badania w kierunku wczesnego wykrycia raka piersi. Październik jest miesiącem świadomości raka piersi dlatego kolejne samorządy oraz instytucje apelują do kobiet – zbadajcie się!
Bramkarz KGHM Zagłębia Lubin, Sokratis Dioudis, został wybrany do najlepszej jedenastki PKO Ekstraklasy zakończonej wczoraj 10. serii spotkań. Otrzymał też powołanie do ścisłej kadry Grecji na mecze z Irlandią i Holandią w ramach eliminacji do EURO 2024.
Zespół Polne Maki z Grębocic zanotował kolejny sukces. Grupa miała swój występ na Stadionie Narodowym w Warszawie i zajęła III miejsce w kategorii talent artystyczny. Za podium przyszła również nagroda – 5 tys. zł.