×
*** Kampania wyborcza nabiera tempa. W przyszłą niedzielę wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów ***

KGHM stawia na edukację. Konferencja o neuroróżnorodności

Pięknie można się nie tylko przyjaźnić, ale też różnić – KGHM prowadzi pilotażowy program edukacyjny dla pracowników pod hasłem: „Równi w różnorodności”. Oprócz warsztatów dla załogi, już 1 czerwca odbędzie się specjalna konferencja „NEURORÓŻNORODNOŚĆ. Siła różnic, czyli jak tworzyć środowisko pracy czerpiące z potencjałów”. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

Zjawisko neuroróżnorodności coraz częściej przebija się w świadomości społecznej. Rokrocznie wiele firm, w tym KGHM, angażuje się w szereg akcji, jak choćby „Polska na niebiesko”, której zadaniem jest propagowanie świadomości na temat autyzmu. Autyzm, to jednak nie jedyne zaburzenie, które mieści się w tym pojęciu. Wymienić można również ADHD, dysleksję, dysgrafię, dyskalkulię, zespół Tourett’a czy wysoko wrażliwą osobowość.

Miedziowa spółka oprócz zaangażowania w ogólnopolskie projekty związane z neuroróżnorodnością, podejmuje też własne działania. W ramach pilotażowego projektu dla pracowników KGHM i przedstawicieli szkół patronackich w Zagłębiu Miedziowym zorganizowane zostały warsztaty „Równi w różnorodności’. Wykłady poprowadzili specjaliści z Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o tym, jak funkcjonują osoby neuroróżnorodne na rynku pracy czy w środowisku biznesowym albo jak integrować zespoły z udziałem osób neuroróżnorodnych.

– Chcemy budować świadomość naszej organizacji na temat neuroróżnorodności zarówno wśród pracowników, jak i naszego otoczenia biznesowego oraz społecznego. Chcemy pokazać, jak dużą wartość dodaną może przynieść współdziałanie w ramach różnorodnych zespołów. Na bazie różnic będziemy budować coś wyjątkowego – powiedział Marek Makuch, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi KGHM Polska Miedź S.A.

Kolejnym etapem działań KGHM będzie specjalna konferencja pt. „NEURORÓŻNORODNOŚĆ. Siła różnic, czyli jak tworzyć środowisko pracy czerpiące z potencjałów” pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek, 1 czerwca, w pałacu w Krotoszycach. Specjalnym gościem wydarzenia będzie wiceminister Marzena Machałek. Podczas spotkania w Krotoszycach podsumowane zostaną warsztaty przeprowadzone wśród pracowników KGHM, ale zaplanowane są również wykłady o tym jak budować środowisko pracy, która sprzyja wszystkim.

Badania wskazują, że zjawisko neuroróżnorodności może dotyczyć od 15 do 20 proc. ogólnej populacji. W praktyce oznacza to, że w swoim otoczeniu spotykamy się na co dzień z osobami neuroatypowymi, nie tylko w przypadku dzieci i młodzieży, ale również w środowisku zawodowym. Próby zdobycia odpowiedniej wiedzy jak funkcjonuje mózg osób nietypowych, nauczenie się właściwego z nimi obchodzenia, a przede wszystkim czerpania z ich pozytywnych aspektów zaczynają być coraz powszechniejsze wśród świadomych pracodawców.

Naukowcy jednoznacznie wskazują, że różnorodne zespoły są efektywniejsze, lepiej się uzupełniają. Osoby neuroatypowe wnoszą do środowiska pracy wiele pozytywnych kompetencji, takich jak: koncentracja na szczegółach, kreatywność, wyobraźnia przestrzenna czy wysoka motywacja i wytrwałość.

 
k1
k3

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy proces wyborczy w regionie. Wójt wygrywa ze swoim rywalem

W zagłębiu miedziowym doszło do pierwszego sądowego procesu wyborczego. Wójt gminy Rudna, Adrian Wołkowski pozwał do sądu swojego konkurenta w wyścigu o fotel szefa gminy. Zbigniew Grabowski minął się z prawdą mówiąc o pacjentach zaoptowanych do przychodni zdrowia w Rudnej i Chobieni.

Wręczyli mieszkańcom nagrody w trakcie ostatniej sesji

Rozstrzygnięto konkurs ,,Zamelduj się w Gminie Lubin”. Zwycięzcy odebrali nagrody w trakcie uroczystej i ostatniej sesji rady w obecnym składzie. Oprócz tego wręczono nagrody dla sportowców i działaczy sportowych, a także odznaki od LZS. Również gminni radni otrzymali drobne upominki i podziękowania od władz gminy za dotychczasową pracę. 

Chciała sprzedać i zarobić, a straciła 6 tysięcy

Mieszkanka Głogowa na popularnym serwisie sprzedażowym wystawiła przedmiot. Chciała zarobić, ale oszuści wykorzystali jej niewiedzę. Z konta kobiety zniknęło 6 tysięcy złotych.

Honorowy krwiodawca zasłużony dla województwa dolnośląskiego

Wieloletni prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK im. „Miedzianej Kropli Krwi”, Piotr Marszałek, otrzymał Złotą Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. O wyróżnienie wnioskował burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

„Pamiętnik Pokoleń – Świadkowie historii”

W budynku Starostwa Powiatowego w Legnicy odbyła się promocja IV części książki pt.: „Pamiętnik Pokoleń – Świadkowie historii”, będącej zbiorem wzruszających i wyjątkowych wspomnień, skarbnicą życiowych historii – przekazanych, spisanych i ocalonych od zapomnienia.

Zaproszenie na II Regionalne Targi Pracy i Edukacji w Lubinie

Ponad 50 pracodawców, uczelni wyższych i innych instytucji potwierdziło już swój udział w II Regionalnych Targach Pracy i Edukacji, które zaplanowano 5 kwietnia w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Lubinie. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Związek Pracodawców Polska Miedź i Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie. 

Rozmaitości

Pierwszy proces wyborczy w regionie. Wójt wygrywa ze swoim rywalem

W zagłębiu miedziowym doszło do pierwszego sądowego procesu wyborczego. Wójt gminy Rudna, Adrian Wołkowski pozwał do sądu swojego konkurenta w wyścigu o fotel szefa gminy. Zbigniew Grabowski minął się z prawdą mówiąc o pacjentach zaoptowanych do przychodni zdrowia w Rudnej i Chobieni.