×
*** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy *** Policjanci z Legnicy uratowali dwójkę małych dzieci, które spały w zamkniętym samochodzie w czasie upału ***

Miedziowa spółka opublikowała wyniki za I kwartał 2024r.

Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. Z opublikowanego raportu wynika, że Grupa KGHM zrealizowała zakładany plan produkcji w aktywach krajowych i zagranicznych w głównych liniach przemysłowych. Obiecujące są wyniki finansowe. Za I kwartał Grupa uzyskała 1,6 mld zł wyniku operacyjnego EBITDA i 0,4 mld zł zysku netto.

W I kwartale br. produkcja miedzi płatnej w Grupie KGHM wyniosła 179 tysięcy ton i w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego była wyższa o 2 proc. Natomiast produkcja miedzi w koncentracie w aktywach krajowych wyniosła 102,5 tys. ton, co stanowi wzrost o 2,0 tys. ton. Wzrost wynika z lepszej jakości urobku i jego przerobienia w Zakładach Wzbogacenia Rud. Produkcja miedzi elektrolitycznej wyniosła 146,2 tys. ton i była niższa o 2,9 tys. ton w stosunku do I kwartału ubr. Natomiast produkcja srebra metalicznego wyniosła 310 ton i była mniejsza o 65,1 ton w porównaniu do I kwartału 2023r. Spadek produkcji tego metalu wynika z przeprowadzonych remontów technologicznych w Wydziale Metali Szlachetnych w Hucie Miedzi Głogów.

W przypadku aktywów zagranicznych produkcja przedstawia się następująco: w kopalni Sierra Gorda produkcja miedzi wyniosła 17,0 tys. ton i była niższa w ujęciu rocznym ze względu na niższą zawartość miedzi w rudzie oraz niższy uzysk metalu. W KGHM International odnotowano wzrost produkcji w ujęciu rocznym o 100 proc. do 16 tys. ton.

I kwartał 2024r. Grupa KGHM zamknęła przychodami ze sprzedaży na poziomie 8,3 mld zł, wynikiem operacyjnym EBITDA – 1,6 mld zł i zyskiem netto w wysokości 0,4 mld zł zysku netto. Na zmniejszenie przychodów oraz wyniku operacyjnego miał wpływ mniej korzystny średni kurs walutowy USD/PLN oraz spadek notowań miedzi.

Miedziowa spółka ma bezpieczny poziom zadłużenia, wskaźnik dług netto/EBITDA na koniec I kwartału tego roku wyniósł 1,5.

Szczegółowe wyniki zarząd KGHM przedstawi i omówi na zaplanowanej dzisiaj konferencji wynikowej w Centrali spółki.

źródło: kghm.com.

 

Wybrane dla Ciebie

Mieszkańcy Niemstowa doczekają się „wypasionego” boiska sportowego

Wkrótce rozpocznie się budowa kolejnego, nowoczesnego boiska w gminie Lubin. W Niemstowie, przy Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka powstanie wielofunkcyjne boisko sportowe do gry w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę i tenisa ziemnego. Inwestycja będzie gotowa już we wrześniu br.

Pętla autobusowa gotowa, wracają dawne przystanki

Zakończyły się prace związane z przebudową pętli autobusowej w Chróstniku w gminie Lubin. W związku z tym, przywrócone zostały już trasy kursowania autobusów linii nr 2 i 5 Lubińskich Przewozów Pasażerskich.

Będzie drugi wielki zjazd legniczan. Spotkanie konsultacyjne

Jest duża szansa, że jeszcze w tym roku odbędzie się II Wielki Zjazd Legniczan. Pomysł padł ze strony organizatorów pierwszego, historycznego zjazdu, który odbył się w 2004 roku. Inicjatorzy zapraszają więc na spotkanie konsultacyjne w przyszłą środę, w kawiarni Ratuszowa.

Wstrząs w ZG Lubin. Czterech górników wycofano

Do wstrząsu doszło o godz. 11.51 w rejonie oddziału GG-1 kopalni ZG Lubin. Jak podają służby prasowe spółki KGHM, z miejsca zagrożenia wycofano cztery osoby. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

„Ścinawa” gotowa na wakacyjne rejsy po Odrze

Jeśli nie macie planów na spędzenie wolnego czasu, może wybierzecie się na przystań do Ścinawy. W porcie cumuje bowiem statek „Ścinawa”, który już przygotowany jest na pierwsze wakacyjne rejsy po Odrze. A ceny są bardzo przystępne. 

Wójt Grębocic, Roman Jabłoński z absolutorium. 22 raz z rzędu

Podczas ostatniej sesji, wójt gminy Grębocice, Roman Jabłoński, otrzymał wotum zaufania od Rady Gminy i jednocześnie radni jednogłośnie udzielili mu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023. Było to 22 absolutorium w karierze samorządowej wójta Romana Jabłońskiego.

Na sygnale

Dwójka małych dzieci w nagrzanym aucie na parkingu galerii

O mały włos ta historia zakończyłaby się tragicznie. Policjanci z Legnicy zostali wezwani na parking jednej z galerii, gdzie w zamkniętym samochodzie przebywała dwójka małych dzieci. Na zewnątrz było wtedy gorąco. Funkcjonariusze nie zastanawiając się długo, wybili szyby w aucie, by uwolnić maluchy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.