×
*** Wroclawski sąd utrzymał w mocy decyzję sądu I instancji w sprawe słów Donalnda Tuska, który stwierdził, że Bezpartyjni Samorządowcy to "przystawka PiS" i "pomocnicy Kaczyńskiego" ***

Milowy krok w kierunku energii jądrowej. Wniosek o SMR-y złożony

Spółka KGHM złożyła w Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR, czyli modułowych reaktorów jądrowych. Budową bloku energetycznego, w którym znajdzie się zestaw sześciu lekkowodnych, ciśnieniowych reaktorów, zajmie się amerykańska firma NuScale, której rekomendację wydał ostatnio prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden.

Teraz już nie ma odwrotu. Jeśli powiedziało się „A”, trzeba powiedzieć „B”. Miedziowa spółka rozpoczyna ogromne wyzwanie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. KGHM wystąpił właśnie do Państwowej Agencji Atomistyki z wnioskiem dotyczącym wdrożenia małych reaktorów jądrowych, które w niedalekiej przyszłości zapewnią firmie samowystarczalność energetyczną. To pierwszy, historyczny, a zarazem milowy krok Polskiej Miedzi w kierunku energii atomowej i odnawialnych źródeł.

-Tym samym zapominamy o trybie przypuszczającym, jeśli chodzi o energię pochodzącą z SMR-ów, a przechodzimy już do fazy formalnych kroków związanych z rozpoczęciem tej inwestycji. To nie jest tylko kwestia zapowiedzi, ale dzisiaj podejmujemy bardzo konkretne kroki, idziemy w rytmie i tempie po to, żeby w odpowiednim czasie doprowadzić do uruchomienia tej technologii. Więc jest to pierwszy możliwy krok związany z posadowieniem SMR-ów w Polsce – powiedział na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Teraz prezes Polskiej Agencji Atomistyki ma od 6 do 9 miesięcy na wydanie opinii ogólnej o technologii SMR-ów amerykańskiej firmy NuScale. Szef Polskiej Miedzi dodał, że w tym roku prowadzone są już prace lokalizacyjne związane ze wskazaniem optymalnego miejsca do budowy bloku energetycznego, w którym znajdą się modułowe reaktory.

-Bierzemy pod uwagę kilka miejsc. Wybieramy miejsca optymalne ze względu na warunki formalne, jakie musi spełnić technologia, ale także w grę wchodzą sprawy ochrony środowiska, kwestie ekonomiczne i kwestie przesyłu. Myślę, że te prace potrwają do końca bieżącego roku. Następny wątek jest związany z utworzeniem symulatora z centrum sterowania i pozyskaniem odpowiedniej wysokiej kadry specjalistów, która będzie obsługiwać tę zaawansowaną technologię SMR-ów – dodał prezes KGHM, Marcin Chludziński.

Wiceprezes KGHM ds. finansowych, Andrzej Kensbok, przedstawił pokrótce amerykańską firmę NuScale, która przygotuje i wdroży SMR-y.

-Ta firma cieszy się dużym zaufaniem departamentu energii, projekt tego reaktora lekkowodnego uzyskał zaufanie inwestorów prywatnych, a dwa miesiące temu NuScale zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie. Co nas szczególnie cieszy i jest cenne, że NuScale ma poparcie administracji rządowej Stanów Zjednoczonych. Potwierdzeniem tego było wspomnienie prezydenta Joe Bidena o tej firmie jako przykład przełomowych technologii amerykańskich, dzięki którym może odbywać się transformacja energetyczna w krajach i przemysłach, które tego wymagają – powiedział wiceprezes Andrzej Kensbok.

Budowa małych reaktorów jądrowych jest bezpośrednio związana z Polityką Klimatyczną KGHM, której główne cele to redukcja emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050r. Ambicją KGHM jest skuteczne zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii i produkcji własnej w pokryciu zapotrzebowania na energię.

Pierwsze modułowe reaktory jądrowe – SMR – powstaną do 2029r. Bedzie to blok energetyczny z sześcioma lekkowodnymi, ciśnieniowymi reaktorami, z których każdy będzie w stanie wyprodukować energię o mocy 77 MW.

 
kghm_zlozyl_pierwszy_w_polsce_wniosek_dotyczacy_wdrozenia_malych_reaktorow_modulowych_smr_3_
kghm_zlozyl_pierwszy_w_polsce_wniosek_dotyczacy_wdrozenia_malych_reaktorow_modulowych_smr_2_
kghm_zlozyl_pierwszy_w_polsce_wniosek_dotyczacy_wdrozenia_malych_reaktorow_modulowych_smr_1_
konferencja8
konferencja9
konferencja7
konferencja6
konferencja5
konferencja4
konferencja3
konferencja1

Wybrane dla Ciebie

Górnicy testują pod ziemią nowatorską kamizelkę chłodzącą

To może być istna rewolucja. Spółka KGHM testuje nowatorską kamizelkę chłodzącą, którą wykorzystywać będą górnicy w kopalniach Polskiej Miedzi. Prototyp przygotowali specjaliści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz naukowcy z Państwowego Instytutu Badawczego z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

Programiści, informatycy, graficy stanęli w szranki – Hackathon KGHM

Zarząd spółki KGHM nagrodził i wyróżnił laureatów hackathon CuValley Hack. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia, które przyciągnęło w tym roku rekordową liczbę uczestników. Imprezę wspólnie przygotowali i zorganizowali KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki. 

Wyjątkowa Gala Noworoczna KGHM. Pełen kościół publiczności

To był wyjątkowy i niesamowity wieczór. W kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie zorganizowano przepiękną Galę Noworoczną. Dla licznie przybyłych gości wystąpili Monika Borzym, Milena Lange, Alicja Węgorzewska, Sławek Uniatowski przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tomasza Szymusia.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM! Muzyczna sobota

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. Już dzisiaj, w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Podwyżka o ponad 13 procent, jednorazowa nagroda za pół roku

Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o 13,2 procent, wypłata jednorazowej nagrody w wysokości 2 tysięcy złotych i przeszeregowanie ponad 20 procent załogi – takie są ustalenia negocjacji płacowych, które przy wspólnym stole wypracowali przedstawiciele zarządu KGHM i delegacje poszczególnych central związkowych działających przy Polskiej Miedzi.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM. Plejada muzycznych gwiazd

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. W najbliższą sobotę w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.