×
*** Prokurator został wezwany do Rudnej. Na terenie ogródków działkowym najprawdopodobniej znaleziono ciało kobiety. Czynności policyjne trwają ***

Milowy krok w kierunku energii jądrowej. Wniosek o SMR-y złożony

Spółka KGHM złożyła w Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR, czyli modułowych reaktorów jądrowych. Budową bloku energetycznego, w którym znajdzie się zestaw sześciu lekkowodnych, ciśnieniowych reaktorów, zajmie się amerykańska firma NuScale, której rekomendację wydał ostatnio prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden.

Teraz już nie ma odwrotu. Jeśli powiedziało się „A”, trzeba powiedzieć „B”. Miedziowa spółka rozpoczyna ogromne wyzwanie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. KGHM wystąpił właśnie do Państwowej Agencji Atomistyki z wnioskiem dotyczącym wdrożenia małych reaktorów jądrowych, które w niedalekiej przyszłości zapewnią firmie samowystarczalność energetyczną. To pierwszy, historyczny, a zarazem milowy krok Polskiej Miedzi w kierunku energii atomowej i odnawialnych źródeł.

-Tym samym zapominamy o trybie przypuszczającym, jeśli chodzi o energię pochodzącą z SMR-ów, a przechodzimy już do fazy formalnych kroków związanych z rozpoczęciem tej inwestycji. To nie jest tylko kwestia zapowiedzi, ale dzisiaj podejmujemy bardzo konkretne kroki, idziemy w rytmie i tempie po to, żeby w odpowiednim czasie doprowadzić do uruchomienia tej technologii. Więc jest to pierwszy możliwy krok związany z posadowieniem SMR-ów w Polsce – powiedział na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Teraz prezes Polskiej Agencji Atomistyki ma od 6 do 9 miesięcy na wydanie opinii ogólnej o technologii SMR-ów amerykańskiej firmy NuScale. Szef Polskiej Miedzi dodał, że w tym roku prowadzone są już prace lokalizacyjne związane ze wskazaniem optymalnego miejsca do budowy bloku energetycznego, w którym znajdą się modułowe reaktory.

-Bierzemy pod uwagę kilka miejsc. Wybieramy miejsca optymalne ze względu na warunki formalne, jakie musi spełnić technologia, ale także w grę wchodzą sprawy ochrony środowiska, kwestie ekonomiczne i kwestie przesyłu. Myślę, że te prace potrwają do końca bieżącego roku. Następny wątek jest związany z utworzeniem symulatora z centrum sterowania i pozyskaniem odpowiedniej wysokiej kadry specjalistów, która będzie obsługiwać tę zaawansowaną technologię SMR-ów – dodał prezes KGHM, Marcin Chludziński.

Wiceprezes KGHM ds. finansowych, Andrzej Kensbok, przedstawił pokrótce amerykańską firmę NuScale, która przygotuje i wdroży SMR-y.

-Ta firma cieszy się dużym zaufaniem departamentu energii, projekt tego reaktora lekkowodnego uzyskał zaufanie inwestorów prywatnych, a dwa miesiące temu NuScale zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie. Co nas szczególnie cieszy i jest cenne, że NuScale ma poparcie administracji rządowej Stanów Zjednoczonych. Potwierdzeniem tego było wspomnienie prezydenta Joe Bidena o tej firmie jako przykład przełomowych technologii amerykańskich, dzięki którym może odbywać się transformacja energetyczna w krajach i przemysłach, które tego wymagają – powiedział wiceprezes Andrzej Kensbok.

Budowa małych reaktorów jądrowych jest bezpośrednio związana z Polityką Klimatyczną KGHM, której główne cele to redukcja emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050r. Ambicją KGHM jest skuteczne zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii i produkcji własnej w pokryciu zapotrzebowania na energię.

Pierwsze modułowe reaktory jądrowe – SMR – powstaną do 2029r. Bedzie to blok energetyczny z sześcioma lekkowodnymi, ciśnieniowymi reaktorami, z których każdy będzie w stanie wyprodukować energię o mocy 77 MW.

 
kghm_zlozyl_pierwszy_w_polsce_wniosek_dotyczacy_wdrozenia_malych_reaktorow_modulowych_smr_3_
kghm_zlozyl_pierwszy_w_polsce_wniosek_dotyczacy_wdrozenia_malych_reaktorow_modulowych_smr_2_
kghm_zlozyl_pierwszy_w_polsce_wniosek_dotyczacy_wdrozenia_malych_reaktorow_modulowych_smr_1_
konferencja8
konferencja9
konferencja7
konferencja6
konferencja5
konferencja4
konferencja3
konferencja1

Wybrane dla Ciebie

Prezes KGHM pogratulował ratownikom JRG-H zdobycia brązowych medali

Prezes spółki KGHM, Marcin Chludziński, podziękował i pogratulował dzisiaj ratownikom z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego zdobycia brązowych medali na mistrzostwach świata zastępów ratowniczych. Zawody odbyły się w Stanach Zjednoczonych.

Prezes KGHM z tytułem Managera Roku za skuteczne zarządzanie

Prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A., Marcin Chludziński, został uhonorowany prestiżowym tytułem „Managera Roku” i odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wyróżnienia przyznały Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Siódemka na Rudnej. Na szczęście wszyscy cali i zdrowi!

Silny wstrząs w Zakładach Górniczych Rudna. Jak poinformowała nas Sylwia Jurgiel, rzeczniczka spółki KGHM, do wstrząsu doszło na oddziale G 3 kopalni ZG Rudna.

Legniczanka nominowana do Ambasadora Polski

Kapituła konkursu „Ambasador Polski” wybrała grono nominowanych. Wśród nich są znani sportowcy, naukowcy i artyści, którzy swoim talentem i umiejętnościami rozsławiają Polskę na całym świecie. Laureatów poznamy 6 października, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim.

Pod okiem trenerów przygotowują się do Biegu Barbórkowego

W Parku Leśnym w Lubinie odbył się już kolejny trening przygotowujący do Biegu Barbórkowego o Lampkę Górniczą. Ćwiczenia poprowadził Marek Dłubała vel. Łysy Trener. – W ubiegłym roku po raz pierwszy wzięłam udział w tych zajęciach i bardzo mi pomogły. Dlatego nawet się nie zastanawiałam, musiałam znów tutaj być – uśmiecha się Magdalena Nowak.

Ratownicy KGHM wracają ze Stanów z brązowymi medalami!

Ogromny sukces ratowników z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM. Podczas zakończonych właśnie mistrzostw świata ratowników rozgrywanych w Stanach Zjednoczonych, ekipa Polskiej Miedzi zajęła trzecie miejsce w konkurencji z udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Sport

Przygotuj się solidnie do Biegu Barbórkowego. Dzisiaj kolejny trening

Planujesz start w Biegu Barbórkowym o Lampkę Górniczą? Chcesz przygotować się pod fachowym okiem profesjonalistów? Nic bardziej trudnego. Przyjdź dzisiaj do Parku Leśnego w Lubinie i weź udział w kolejnych zajęciach przygotowujących do udziału w Biegu Barbórkowym.