×
*** Prawie 11 litrów krwi udało się zebrać w trakcie akcji organizowanej w Gaworzycach ***

Najgłębszy szyb KGHM gotowy. 1351 metrów do wnętrza ziemi

Historyczna chwila dla spółki KGHM Polska Miedź S.A. Władze Polskiej Miedzi poinformowały właśnie o oficjalnym zakończeniu budowy szybu GG-1 na obszarze wydobywczym Głogów Głęboki Przemysłowy. -Głębienie osiągnęło swoje dno szybu, czyli 1351 metrów, Wczoraj zostało odebrane wyrobisko szybowe – powiedział na konferencji wynikowej Marek Świder, wiceprezes KGHM ds. produkcji.

Głębienie szybu GG-1 należącego do kopalni Polkowice – Sieroszowice to jedna z najważniejszych i kluczowych inwestycji KGHM w ostatnich latach. Inwestycja powstała w miejscowości Kwielice w gminie Grębocice. Szyb wybudowała spółka Grupy KGHM – Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń „PeBeKa”.

-Głębienie szybu osiągnęło swoje dno szybu, czyli 1351 metrów. Wczoraj odebrana została rura szybowa i wyrobisko szybowe – potwierdził na wczorajszej konferencji wynikowej Marek Świder, wiceprezes KGHM ds. produkcji.

Przy szybie działa już stacja klimatyczna i wkrótce cała inwestycja zostanie udostępniona.

Dodatkowe dane techniczne:

-szyb w Kwielicach będzie docelowo najgłębszym tego typu obiektem w całym Zagłębiu Miedziowym. (głębokość szybu: 1351 m);

-pierwszy kubeł urobku wyjechał z szybu 13 grudnia 2013 r.

-w szybie zabudowano 466 żelbetowych pierścieni tubingowych. Każdy pierścień składa się z czternastu segmentów, które ważą od 2 do 5 ton. W sumie cała obudowa tubingowa zainstalowana w szybie GG-1 waży ok. 25 tysięcy ton;

-szyb GG-1 będzie szybem wdechowym, służącym do transportu materiałów i ludzi, a na powierzchni powstała stacja klimatyzacyjna i komora pomp głównego odwadniania na podszybiu;

-szyb GG-1 został wyposażony w kaskadowy system odwodnienia mający bronić szyb przed zalaniem. Ostatni taki system, oczywiście nie tak nowoczesny, budowano w szybie SG-2 ponad dwadzieścia lat wcześniej.

 
gg1-1-kubel-urobku

Wybrane dla Ciebie

GG-1 i Kwatera Południowa, kluczowe inwestycje KGHM zgodnie z planem

Epidemia koronawirusa nie storpedowała ambitnych planów inwestycyjnych, które założyła spółka KGHM Polska Miedź S.A. W ramach Programu Udostępniania Złoża bez zakłóceń prowadzone jest głębienie szybu GG-1 Głogów Głęboki Przemysłowy, zgodnie z harmonogramem postępuje również rozbudowa zbiornika odpadów poflotacyjnych „Żelazny Most” o Kwaterę Południową.

Kończą remontować drogę w Kwielicach

W Kwielicach powoli dobiega końca remont drogi powiatowej. Wykonawca miał za zadanie położenie warstwy nowego asfaltu na często uczęszczanej drodze. Obecnie droga prezentuje się doskonale.   Remont przeprowadzany został za pieniądze ze środków finansowych gminy Grębocice. To kolejna już droga powiatowa, której remont finansowany jest z gminnej kasy.

Sport

Pobiegną w rocznicę pacyfikacji ZG Rudna ku pamięci ks. Gniatczyka

W najbliższą sobotę, 16 grudnia, odbędzie się doroczny Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka. Będzie to już siódma edycja tego wydarzenia, które odbędzie się w rocznicę pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Honorowy patronat nad biegiem objęli burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki oraz prezes spółki KGHM, Tomasz Zdzikot.