×
*** Druga tura wyborów samorządowych za nami *** Wygrali: Krystian Kosztyła w Ścinawie, Wiesław Wabik w Polkowicach i Maciej Kupaj w Legnicy ***

Nowe nazwy ulic w Sieroszowicach. Tutaj zaczyna się historia miedzi

W tym roku przypada jedna z ważniejszych okrągłych rocznic w historii polskiej miedzi. Dokładnie 23 marca minie 65 lat od odkrycia w Sieroszowicach złóż rud miedzi. Z tej okazji rada gminy w Radwanicach podjęła specjalną uchwałę o nadaniu nowych nazw ulicom nawiązującym do górniczego charakteru.

To właśnie na polach sieroszowickich na monoklinie przedsudeckiej, zespół naukowy dr Jana Wyżykowskiego dokonał epokowego odkrycia. 23 marca 1957r. wybitny geolog dostarczył do Państwowego Instytutu Geologicznego cztery rdzenie wydobyte z odwiertu w Sieroszowicach. Badania pierwszych próbek przeprowadził wówczas początkujący specjalista z dziedziny petrografii, Andrzej Rydzewski. Nie było wątpliwości. Próbki przywiezione przez dr Jana Wyżykowskiego zawierały w sobie siarczek miedzi – chalkozyn. Od tamtej pory, 23 marca 1957r. uznawany jest za dzień historycznego odkrycia, które zmieniło tę część Dolnego Śląska w prężnie rozwijający się region przemysłowy.

W tym roku zatem będziemy obchodzić 65. rocznicę tego wielkiego wydarzenia. By podkreślić znaczenie jubileuszu, Rada Gminy w Radwanicach przyjęła specjalną uchwałę o nadaniu nowych nazw ulicom w Sieroszowicach.

-Na wniosek mieszkańców w celu uporządkowania numeracji i podkreślenia tego wyjątkowego wydarzenia Rada Gminy w Radwanicach nadała nazwy ulicom. Jak na wioskę górniczą przystało mają one nazewnictwo nawiązujące do charakteru górniczego. Informacje o zmianie adresu zamieszkania, mieszkańcy otrzymają po uprawomocnieniu się uchwały na początku marca – mówi Paweł Piwko, wójt gminy Radwanice.

Nowe nazwy ulic to: Polkowicka, Sztygarska, Kopalniana, Górnicza, Miedziana, Srebrna, Ociosowa, Św. Barbary, Jana Wyżykowskiego, Odkrywców, Gwarków, Strzechy.

 
nowe057
nowe058
nowe072
wyzykowski3
wyzykowski1
z?¸
z?¸

Wybrane dla Ciebie

Poranne pobudki, msza święta i wieńce pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego

Górnicze pobudki o brzasku dnia pod domami prezesów, oznajmiły mieszkańcom zagłębia miedziowego rozpoczęcie górniczego święta. W Dniu świętej Barbary – patronki górników – w kościele Maksymiliana Kolbe odprawiono uroczystą mszę świętą, a kilka godzin później oddano hołd wielkiemu odkrywcy polskiej miedzi – Janowi Wyżykowskiemu.

Wychowały trzech, a nawet czterech synów górników

Kilkanaście matek, które wychowały co najmniej trzech synów górników, zostały dziś w szczególny sposób wyróżnione przez dyrekcję kopalni ZG Polkowice – Sieroszowice. – To dla nas ogromny zaszczyt, móc podziękować Wam za trud wychowania tak wspaniałych synów. Dzisiaj Wam za to dziękujemy – mówił nagradzając panie dyrektor naczelny tej kopalni, Mariusz Kręgiel.

Umowa na kolejny etap Miedziowego Szlaku Rowerowego podpisana!

Już wkrótce rozpocznie się drugi etap budowy nowych ścieżek w ramach Miedziowego Szlaku Rowerowego. Umowę z wykonawcą podpisali starosta Kamil Ciupak i wicestarosta Jan Wojtowicz. Po zakończeniu całej inwestycji, nowy szlak rowerowy połączy trzy gminy w powiecie polkowickim: Polkowice, Grębocice i Radwanice.

Wielkanocny rajd rowerowy Szlakiem Szybów Sierpolu

Spora gratka szykuje się dla fanów rowerowego ścigania. 24 kwietnia zaplanowano bowiem trzecią edycję Rajdu Szlakiem Szybów Sierpolu. Choć do imprezy pozostało jeszcze trochę czasu, to jednak trzeba pospieszyć się z zapisami.

Tam wszystko się zaczęło. Legenda pól sieroszowickich wciąż żywa

Gdy 23 marca 1957r. geolog Jan Wyżykowski przywiózł do Państwowego Instytutu Geologicznego cztery rdzenie z próbkami surowca, niewielu wtedy wierzyło, że kryje się tam miedź. – Ręce mi się trzęsły, byłem mocno zestresowany, gdy wkładałem preparat pod mikroskop – wspominał po latach ś.p. petrograf Andrzej Rydzewski, bliski współpracownik Jana Wyżykowskiego.

65 lat temu historia zmieniła swój bieg. Narodziła się polska miedź

KGHM świętuje 65. rocznicę odkrycia złóż rud miedzi przez zespół dr Jana Wyżykowskiego. Z tej okazji w Sieroszowicach i Lubinie odbyły się główne uroczystości upamiętniające te wydarzenie. – Gdyby nie ustępliwość, konsekwencja w działaniu trwanie przy swoich przekonaniach jednego człowieka, to być może dzisiaj na tym placu nikogo z nas by nie było. Postawa jednego […]

Na sygnale