×
*** Kampania wyborcza nabiera tempa. W przyszłą niedzielę wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów ***

Nowoczesny szpital covidowy w Legnicy przy wsparciu KGHM

Tymczasowy szpital covidowy przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy czeka już na pierwszych pacjentów z objawami zarażenia koronawirusem. Trzy sale mogą jednorazowo przyjąć blisko stu pacjentów. Wszystkie wyposażone są w specjalistyczny sprzęt ratujący ludzkie życie. Szpital modułowy powstał dzięki wysiłkowi spółki KGHM Polska Miedź S.A., która od początku wystąpienia epidemii koronawirusa wspiera wszelkie działania w walce z tą niebezpieczną chorobą.

Miedziowa spółka, zgodnie z wytycznymi rządu i przy współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych, któremu podlega, jest odpowiedzialna za przygotowanie i organizację terenowych szpitali covidowych. W grudniu ubiegłego roku dzięki wysiłkowi KGHM, taka placówka powstała już w Wałbrzychu. Na potrzeby szpitala modułowego zaadaptowano jedno z pięter kompleksu budynków po byłym oddziale pediatrycznym przy ulicy Batorego.

Dzisiaj uroczyście otwarto kolejną tego typu placówkę. Nowy szpital covidowy działa przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.

– Ten projekt powstał dzięki wielu instytucjom i ludziom z różnych środowisk, my zajęliśmy się małą częścią całego planu, czyli wybudowaniem szpitala. Zajęło nam to równe 42 dni. Dzielimy się z lokalną społecznością tym, co potrafimy robić najlepiej – umiemy działać w sytuacjach kryzysowych, umiemy działać szybko i skutecznie. To związane jest z pewną kulturą naszej firmy, która potrafi działać w warunkach trudnych, ekstremalnych, nieprzewidzianych, a niewątpliwie pandemia takie warunki wytworzyła. Stworzyliśmy szpital covidowy w Wałbrzychu, mamy podobny oddział w naszym Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie. W walce z epidemią wspieramy organizacje, wspieramy placówki zdrowia, seniorów. Tych działań pomocowych jest rzeczywiście sporo i cieszymy się, że możemy to robić, bo traktujemy nasze działania jako nasz obowiązek. Chciałbym podziękować wszystkim za pomoc, aktywność i współpracę w budowie tego projektu – mówił podczas otwarcia nowego szpitala modułowego Marcin Chludziński, prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Adam Bugajczuk, wiceprezes KGHM do spraw rozwoju dodaje, budowa szpitala modułowego w Legnicy przebiegła zgodnie z planem.

– Inwestycja to wspólny wysiłek wielu firm, w tym spółki z Grupy Kapitałowej KGHM BIPROMET. Dzięki temu powstał profesjonalny obiekt, który będzie służyć mieszkańcom Zagłębia Miedziowego, nie tylko w okresie pandemii – mówił wiceprezes KGHM, Adam Bugajczuk.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski, parlamentarzyści, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, samorządowcy, radni, pracownicy szpitala. Specjalnym gościem była marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek.

– Kiedy byłam w tym miejscu dwa miesiące temu, to był tutaj plac budowy. Minęło zaledwie kilkadziesiąt dni i dzisiaj jesteśmy świadkami otwarcia nowoczesnego szpitala tymczasowego, który będzie służył pacjentom covidowym. Cały świat został zaskoczony epidemią koronawirusa, z którą trudno było walczyć. Dzisiaj jesteśmy mądrzejsi, bardziej doświadczeni i wiemy, że już nie damy się zaskoczyć. Temu służyć mają m.in. takie obiekty, jak ten w Legnicy – w pełni wyposażone i przygotowane dla pacjentów. Nie byłoby to jednak możliwe dzięki współpracy wielu osób, instytucji, dlatego chcę bardzo serdecznie podziękować, którzy mają swój udział w powstaniu tego szpitala. Dziękuje firmie KGHM Polska Miedź S.A., która poza swoją działalnością produkcyjną i biznesową aktywnie włącza się we wszelkie akcje, które służą lokalnej społeczności. Dziękuję także panu wojewodzie, Ministerstwie Aktywów Państwowych, dziękuję wykonawcom i projektantom tego obiektu – mówiła marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek.

Tymczasowy szpital covidowy przy WSS w Legnicy to trzy sale, osobne dla mężczyzn i kobiet plus sala wzmożonego nadzoru, na której będą leżeć pacjenci w najcięższym stanie. W sumie cały oddział mieści 96 łóżek.

– Od dzisiaj rozpoczynamy już przeprowadzkę i myślę, że pierwszych pacjentów z objawami koronawirusa będziemy mogli przyjąć już w poniedziałek w godzinach popołudniowych. Musimy leczyć tych ludzi, a takie warunki i taki sprzęt, którym dysponujemy, nam na to pozwala. Trzeba pamiętać, że po zakończeniu epidemii, ten obiekt pozostanie i zostanie wykorzystany wówczas na inne cele medyczne – mówi Ryszard Kępa, kierownik nowego oddziału covidowego, specjalista chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.

Budowa szpitala modułowego w Legnicy kosztowała 15 mln zł.

Ciekawostki z budowy szpitala modułowego w Legnicy:

Powierzchnia obiektu: 1985 m2, 96 łóżek, w tym 20 łóżek w sali obserwacyjnej przewidzianej dla wzmożonego nadzoru stanu pacjentów;
Liczba modułów, z których powstał szpital: 40 modułów;
Liczba pracowników zaangażowanych w budowę: na budowie w szczycie 120 pracowników;
Liczba zużytych materiałów budowlanych: obiekt posadowiony pośrednio na 324 palach stalowych, konstrukcja stalowa – 170 ton;
Długość instalacji – tlen medyczny: 360 m instalacji i ponad 100 punktów tlenowych oraz zbiornik ciekłego tlenu – 6 ton, instalacja wodna: 2 km, sieć IT: 7 km, instalacje elektryczne wewnętrzne – 20 km, okablowanie zewnętrzne – 1 km oraz 5 central wentylacyjnych na dachu.

 

Wybrane dla Ciebie

Górnicy testują pod ziemią nowatorską kamizelkę chłodzącą

To może być istna rewolucja. Spółka KGHM testuje nowatorską kamizelkę chłodzącą, którą wykorzystywać będą górnicy w kopalniach Polskiej Miedzi. Prototyp przygotowali specjaliści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz naukowcy z Państwowego Instytutu Badawczego z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

Programiści, informatycy, graficy stanęli w szranki – Hackathon KGHM

Zarząd spółki KGHM nagrodził i wyróżnił laureatów hackathon CuValley Hack. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia, które przyciągnęło w tym roku rekordową liczbę uczestników. Imprezę wspólnie przygotowali i zorganizowali KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki. 

Wyjątkowa Gala Noworoczna KGHM. Pełen kościół publiczności

To był wyjątkowy i niesamowity wieczór. W kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie zorganizowano przepiękną Galę Noworoczną. Dla licznie przybyłych gości wystąpili Monika Borzym, Milena Lange, Alicja Węgorzewska, Sławek Uniatowski przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tomasza Szymusia.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM! Muzyczna sobota

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. Już dzisiaj, w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Podwyżka o ponad 13 procent, jednorazowa nagroda za pół roku

Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o 13,2 procent, wypłata jednorazowej nagrody w wysokości 2 tysięcy złotych i przeszeregowanie ponad 20 procent załogi – takie są ustalenia negocjacji płacowych, które przy wspólnym stole wypracowali przedstawiciele zarządu KGHM i delegacje poszczególnych central związkowych działających przy Polskiej Miedzi.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM. Plejada muzycznych gwiazd

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. W najbliższą sobotę w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.