×
*** Koronawirus storpedował rozegranie derbowego pojedynku w ekstraklasie piłkarzy ręcznych. Przypadki COVID-19 wykryto w zespole Chrobrego Głogów *** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin z przytupem rozpoczęli świętowanie jubileuszu klubu. Na własnym stadionie pokonali Jagiellonię 3:0 ***

Nowoczesny szpital covidowy w Legnicy przy wsparciu KGHM

Tymczasowy szpital covidowy przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy czeka już na pierwszych pacjentów z objawami zarażenia koronawirusem. Trzy sale mogą jednorazowo przyjąć blisko stu pacjentów. Wszystkie wyposażone są w specjalistyczny sprzęt ratujący ludzkie życie. Szpital modułowy powstał dzięki wysiłkowi spółki KGHM Polska Miedź S.A., która od początku wystąpienia epidemii koronawirusa wspiera wszelkie działania w walce z tą niebezpieczną chorobą.

Miedziowa spółka, zgodnie z wytycznymi rządu i przy współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych, któremu podlega, jest odpowiedzialna za przygotowanie i organizację terenowych szpitali covidowych. W grudniu ubiegłego roku dzięki wysiłkowi KGHM, taka placówka powstała już w Wałbrzychu. Na potrzeby szpitala modułowego zaadaptowano jedno z pięter kompleksu budynków po byłym oddziale pediatrycznym przy ulicy Batorego.

Dzisiaj uroczyście otwarto kolejną tego typu placówkę. Nowy szpital covidowy działa przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.

– Ten projekt powstał dzięki wielu instytucjom i ludziom z różnych środowisk, my zajęliśmy się małą częścią całego planu, czyli wybudowaniem szpitala. Zajęło nam to równe 42 dni. Dzielimy się z lokalną społecznością tym, co potrafimy robić najlepiej – umiemy działać w sytuacjach kryzysowych, umiemy działać szybko i skutecznie. To związane jest z pewną kulturą naszej firmy, która potrafi działać w warunkach trudnych, ekstremalnych, nieprzewidzianych, a niewątpliwie pandemia takie warunki wytworzyła. Stworzyliśmy szpital covidowy w Wałbrzychu, mamy podobny oddział w naszym Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie. W walce z epidemią wspieramy organizacje, wspieramy placówki zdrowia, seniorów. Tych działań pomocowych jest rzeczywiście sporo i cieszymy się, że możemy to robić, bo traktujemy nasze działania jako nasz obowiązek. Chciałbym podziękować wszystkim za pomoc, aktywność i współpracę w budowie tego projektu – mówił podczas otwarcia nowego szpitala modułowego Marcin Chludziński, prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Adam Bugajczuk, wiceprezes KGHM do spraw rozwoju dodaje, budowa szpitala modułowego w Legnicy przebiegła zgodnie z planem.

– Inwestycja to wspólny wysiłek wielu firm, w tym spółki z Grupy Kapitałowej KGHM BIPROMET. Dzięki temu powstał profesjonalny obiekt, który będzie służyć mieszkańcom Zagłębia Miedziowego, nie tylko w okresie pandemii – mówił wiceprezes KGHM, Adam Bugajczuk.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski, parlamentarzyści, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, samorządowcy, radni, pracownicy szpitala. Specjalnym gościem była marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek.

– Kiedy byłam w tym miejscu dwa miesiące temu, to był tutaj plac budowy. Minęło zaledwie kilkadziesiąt dni i dzisiaj jesteśmy świadkami otwarcia nowoczesnego szpitala tymczasowego, który będzie służył pacjentom covidowym. Cały świat został zaskoczony epidemią koronawirusa, z którą trudno było walczyć. Dzisiaj jesteśmy mądrzejsi, bardziej doświadczeni i wiemy, że już nie damy się zaskoczyć. Temu służyć mają m.in. takie obiekty, jak ten w Legnicy – w pełni wyposażone i przygotowane dla pacjentów. Nie byłoby to jednak możliwe dzięki współpracy wielu osób, instytucji, dlatego chcę bardzo serdecznie podziękować, którzy mają swój udział w powstaniu tego szpitala. Dziękuje firmie KGHM Polska Miedź S.A., która poza swoją działalnością produkcyjną i biznesową aktywnie włącza się we wszelkie akcje, które służą lokalnej społeczności. Dziękuję także panu wojewodzie, Ministerstwie Aktywów Państwowych, dziękuję wykonawcom i projektantom tego obiektu – mówiła marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek.

Tymczasowy szpital covidowy przy WSS w Legnicy to trzy sale, osobne dla mężczyzn i kobiet plus sala wzmożonego nadzoru, na której będą leżeć pacjenci w najcięższym stanie. W sumie cały oddział mieści 96 łóżek.

– Od dzisiaj rozpoczynamy już przeprowadzkę i myślę, że pierwszych pacjentów z objawami koronawirusa będziemy mogli przyjąć już w poniedziałek w godzinach popołudniowych. Musimy leczyć tych ludzi, a takie warunki i taki sprzęt, którym dysponujemy, nam na to pozwala. Trzeba pamiętać, że po zakończeniu epidemii, ten obiekt pozostanie i zostanie wykorzystany wówczas na inne cele medyczne – mówi Ryszard Kępa, kierownik nowego oddziału covidowego, specjalista chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.

Budowa szpitala modułowego w Legnicy kosztowała 15 mln zł.

Ciekawostki z budowy szpitala modułowego w Legnicy:

Powierzchnia obiektu: 1985 m2, 96 łóżek, w tym 20 łóżek w sali obserwacyjnej przewidzianej dla wzmożonego nadzoru stanu pacjentów;
Liczba modułów, z których powstał szpital: 40 modułów;
Liczba pracowników zaangażowanych w budowę: na budowie w szczycie 120 pracowników;
Liczba zużytych materiałów budowlanych: obiekt posadowiony pośrednio na 324 palach stalowych, konstrukcja stalowa – 170 ton;
Długość instalacji – tlen medyczny: 360 m instalacji i ponad 100 punktów tlenowych oraz zbiornik ciekłego tlenu – 6 ton, instalacja wodna: 2 km, sieć IT: 7 km, instalacje elektryczne wewnętrzne – 20 km, okablowanie zewnętrzne – 1 km oraz 5 central wentylacyjnych na dachu.

 

Wybrane dla Ciebie

46-letni górnik stracił przytomność wyjeżdżając klatką. Niestety zmarł

Do smutnego i przykrego zdarzenia doszło dzisiaj nad ranem w kopalni Polkowice – Sieroszowice. Podczas wyjazdu górniczą klatką na powierzchnię, zasłabł jeden z górników. Niestety mimo prowadzonej ponad godzinę reanimacji, mężczyzna zmarł. Miał 46 lat, w KGHM zatrudniony był od 2008r.

Z Legnickiej Strefy do Inovy. Sadowski nowym prezesem

Krzysztof Sadowski nie jest już szefem Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Od wczoraj pełni już obowiązki prezesa spółki INOVA – Centrum Innowacji Technicznych – kontrolowanej przez KGHM. Jego następca w LSSE zostanie wybrany w drodze ogłoszonego konkursu.

Mieszkańcy Krzekotówka mają już swoją wiatę

W Krzekotówku, w gminie Kotla, zakończyły się prace związane ze wstawianiem nowej wiaty. Niebawem mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego obiektu.

KGHM w obliczu pandemii. Bez przestoju w produkcji z dobrymi wynikami

Mimo wybuchu epidemii koronawirusa, spółka KGHM skutecznie się obroniła. Szereg działań wdrożonych w walce z pandemią sprawiły, że zdołano utrzymać ciąg produkcyjny i w przeciwieństwie do wielu innych branż, osiągnięto zadowalające wyniki finansowe. Z jakim nadziejami w nowy rok wchodzi spółka KGHM? O tym m.in. w rozmowie z Lidią Marcinkowską-Bartkowiak, dyrektor naczelną ds. komunikacji spółki […]

KGHM Liderem Bezpiecznej Pracy. Kolejne wyróżnienie dla spółki

KGHM Polska Miedź otrzymała Złotą Kartę Lidera Bezpiecznej Pracy. Jak wyliczają przedstawiciele miedziowego holdingu – w 2020 roku w całej firmie o niemal 29 procent spadła liczba uznanych wypadków przy pracy (rok do roku), z wielkości 299 urazów zanotowanych na koniec 2019 do 213 zarejestrowanych na koniec 2020 roku.

Rok pełen zacnych jubileuszy w KGHM. Na co pozwoli pandemia?

To będzie wyjątkowy rok w spółce KGHM i w całej Grupie. Rok pełen okrągłych rocznic, zacnych jubileuszy, nagród i wyróżnień pracowniczych. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście 60-lecie spółki KGHM Polska Miedź S.A. Choć czasy nadal mamy niespokojne, to jednak władze Polskiej Miedzi planują szereg wydarzeń i uroczystości. Z ogłoszeniem szczegółów, spółka na razie się […]

Sport

Rozwiązali worek z medalami. Legniccy pływacy na podium

Czternaście medali w tym siedem złotych, trzy srebrne i pięć brązowych wywalczyli pływacy legnickiego Klubu Sportowego WANKAN na basenie 25 metrowym podczas zawodów  w Poznaniu.  Rywalizowało w nich 421 zawodniczek i zawodników z 27 klubów. Najwięcej medali wywalczyła Oliwia Wiesiołek ( trzy złote i srebrny) oraz Borys Kaszubowski ( trzy złote i brązowy).

Na sygnale

Splądrował opuszczony dom, a potem podpalił. Sprawcy grozi 10 lat

W ręce policjantów z Rudnej wpadł 25-latek, który niemal całkowicie splądrował opuszczony dom jednorodzinny. Gdy już nie było co ukraść, bo wyniósł wszystko, podpalił budynek. Mężczyzna podejrzany jest także o ograbienie dwóch niemieckich grobów. Sprawca przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Rozmaitości

ZUS wypłaci 14 emeryturę. Dostaną ją emeryci i renciści

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dwie dodatkowe emerytury. To będą 13 i 14 emerytura. Ta ostatnia wpłynie na konta seniorów wraz z listopadowym przekazem z ZUS. Dodatkowe wypłaty są naliczane z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku żeby je dostać.