×
*** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy *** Policjanci z Legnicy uratowali dwójkę małych dzieci, które spały w zamkniętym samochodzie w czasie upału ***

O nowoczesnym górnictwie, technologiach i cyfrowej przyszłości

Dyrektorzy naczelni oddziałów górniczych spółki KGHM, przedstawiciele Centrali KGHM, szkół patronackich programu „Kompetentni w branży” i środowiska naukowego, stawiali sobie nadrzędne pytanie: czym jest dzisiaj nowoczesne górnictwo, czy specjalistyczne maszyny i urządzenia są w stanie wyprzeć człowieka, siłę jego rąk oraz umiejętności, kwalifikacji i kompetencji.

Te i wiele innych interesujących pytań i zagadnień poruszano dzisiaj na wyjątkowej konferencji zorganizowanej w reprezentacyjnej sali im. Jana Wyżykowskiego w Centrali KGHM. „Górnictwo przyszłości – dzień otwarty przemysłu wydobywczego rud metali” – tak brzmiało główne motto zorganizowanej dziś konferencji popularno – naukowej.

Spotkanie z naukowcami, przedsiębiorcami, specjalistami z zakresu górnictwa, metalurgii oraz przetwarzania rud otworzyła Magdalena Lipińska, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi w spółce KGHM Polska Miedź S.A. Słowo wstępu wygłosił natomiast Zbigniew Bryja, wiceprezes KGHM ds. rozwoju, który swoją karierę zawodową w Polskiej Miedzi zaczynał w 1982 roku.

-Dzisiejsze górnictwo ma się całkiem dobrze – wbrew pozorom i wbrew potocznym opiniom. Jeśli chodzi o zasobność, o złoża, mamy perspektywy na kilkadziesiąt lat produkcji w tym rejonie. Warunki się zmieniają i nie ukrywam, że się pogarszają, ponieważ ze złożem schodzimy coraz głębiej. Nie mniej jednak, dzięki pracy ludzi, załogi, ale i także technologii, jesteśmy w stanie wydobywać i przetwarzać rudę miedzi w sposób bezpieczny i ekonomicznie uzasadniony dający gwarancję przeżycia przez co najmniej 50-60 lat – powiedział Zbigniew Bryja, wiceprezes KGHM ds. rozwoju.

Dzisiejsze spotkanie miało charakter konferencji HR-owskiej. Uczestnicy wysłuchali kilku bardzo ciekawych referatów. Krzysztof Porębski, dyrektor naczelny ds. górnictwa w KGHM rozprawiał o przyszłości górnictwa rud miedzi, o zaawansowanych technologiach pomiarowych i analitycznych dla cyfrowego górnictwa mówił dr hab. inż. Wojciech Milczarek z wydziału geoinżynierii, górnictwa i geologii Politechniki Wrocławskiej. Mariusz Rosik z Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach poruszył natomiast kwestie ratownictwa górniczego – jak zmieniało się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Natomiast dr inż. Maciej Mulak, prof. Politechniki Wrocławskiej, ciekawie mówił o alchemii.

-Mój temat rzeczywiście jest nietypowy na tle elitarnych wykładów dotyczących górnictwa i materiałoznawstwa. Mój wykład dotyczył alchemii, czyli samych początków poznawania materiałoznawstwa. Chcę postawić dość przewrotną tezę, wśród inżynierów twardo stąpających po ziemi, że oto alchemia jest nieco fałszywie postrzegana jako błądzenie w przeszłości. To był początek prawdziwej nauki, zgłębianie przyrody po omacku. A jaki związek ma alchemia z górnictwem i metalurgią? To właśnie w metalurgii, w wypalaniu metali, przodowali alchemicy. Czcionka Guttenberga to była przecież alchemia, malachit – ciężki minerał, który prawdopodobnie jako pierwsi wytopili starożytni Egipcjanie – opowiedział nam dr inż. Maciej Mulak.

Dzisiejszą konferencję zakończyły kuluarowe dyskusje na temat nowoczesnego górnictwa.

 

Wybrane dla Ciebie

Pętla autobusowa gotowa, wracają dawne przystanki

Zakończyły się prace związane z przebudową pętli autobusowej w Chróstniku w gminie Lubin. W związku z tym, przywrócone zostały już trasy kursowania autobusów linii nr 2 i 5 Lubińskich Przewozów Pasażerskich.

Będzie drugi wielki zjazd legniczan. Spotkanie konsultacyjne

Jest duża szansa, że jeszcze w tym roku odbędzie się II Wielki Zjazd Legniczan. Pomysł padł ze strony organizatorów pierwszego, historycznego zjazdu, który odbył się w 2004 roku. Inicjatorzy zapraszają więc na spotkanie konsultacyjne w przyszłą środę, w kawiarni Ratuszowa.

Wstrząs w ZG Lubin. Czterech górników wycofano

Do wstrząsu doszło o godz. 11.51 w rejonie oddziału GG-1 kopalni ZG Lubin. Jak podają służby prasowe spółki KGHM, z miejsca zagrożenia wycofano cztery osoby. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

„Ścinawa” gotowa na wakacyjne rejsy po Odrze

Jeśli nie macie planów na spędzenie wolnego czasu, może wybierzecie się na przystań do Ścinawy. W porcie cumuje bowiem statek „Ścinawa”, który już przygotowany jest na pierwsze wakacyjne rejsy po Odrze. A ceny są bardzo przystępne. 

Wójt Grębocic, Roman Jabłoński z absolutorium. 22 raz z rzędu

Podczas ostatniej sesji, wójt gminy Grębocice, Roman Jabłoński, otrzymał wotum zaufania od Rady Gminy i jednocześnie radni jednogłośnie udzielili mu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023. Było to 22 absolutorium w karierze samorządowej wójta Romana Jabłońskiego.

Delegacja powiatu legnickiego na 35-leciu Towarzystwa Miłośników Lwowa

Reprezentacja powiatu legnickiego gościła w Tarnowie podczas uroczystych obchodów dostojnego jubileuszu, 35-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. 

Sport

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli okres przygotowawczy

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy. Miedziowi mają już za sobą pierwsze treningi. Do dyspozycji sztabu szkoleniowego jest obecnie 20 zawodników. 27 czerwca piłkarze wyruszą na 10-dniowe zgrupowanie do Moravskich Toplic w Słowenii.

Na sygnale

Dwójka małych dzieci w nagrzanym aucie na parkingu galerii

O mały włos ta historia zakończyłaby się tragicznie. Policjanci z Legnicy zostali wezwani na parking jednej z galerii, gdzie w zamkniętym samochodzie przebywała dwójka małych dzieci. Na zewnątrz było wtedy gorąco. Funkcjonariusze nie zastanawiając się długo, wybili szyby w aucie, by uwolnić maluchy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.