×
*** Półtora roku bezwzględnego więzienia dla księdza Grzegorza O. z Lubina za posiadanie treści pedofilskich. Kapłan przyznał się do winy, wyrok nie jest prawomocny ***

Oddali hołd ofiarom największej tragedii w historii KGHM

29 listopada to dzień szczególny i wyjątkowy dla pracowników KGHM. Dzisiaj bowiem przypada szósta rocznica największej w historii Polskiej Miedzi tragedii pod ziemią. Z tej okazji, w skupieniu i zadumie, zarząd miedziowej spółki, dyrektorzy oddziałów, szefowie spółek Grupy KGHM, samorządowcy, związkowcy i sami mieszkańcy oddali hołd ofiarom.

29 listopada zapisał się jako tragiczna karta w historii KGHM. Po godz. 23. w Rudnej Północnej doszło do silnego wstrząsu w Komorze Maszyn Górniczych. Wskutek tego zginęło ośmiu górników, a kilkunastu zostało rannych. By upamiętnić te tragiczne wydarzenie, w pierwszą rocznicę tragedii na dziedzińcu Centrali KGHM ufundowano pomnik z wrytą tablicą: „W hołdzie pracownikom Polskiej Miedzi, którzy tragicznie odeszli wskutek wypadków w pracy”.

Od 2017r. władze KGHM, dyrektorzy oddziałów górniczych i hutniczych, menedżerowie spółek Grupy KGHM, przedstawiciele organizacji związkowych, samorządowcy, załoga i mieszkańcy Lubina oddają hołd wszystkim górnikom, którzy odeszli na wieczną szychtę.

-Ten dzień jest szczególny dla KGHM. Dzisiaj jeszcze uczestniczyłem w akademii barbórkowej w Zakładach Górniczych Rudna. Wydarzenia z tej kopalni dokładnie sprzed sześciu lat mają szczególne znaczenie dla całej firmy. Pamiętamy o ofiarach, stąd też dzisiaj myślami jesteśmy z rodzinami. Oddajemy hołd na wielu polach i w wielu miejscach, pamiętamy o nich. Jak państwo doskonale wiecie, mam doświadczenie w resortach siłowych, mundurowych, stąd ta godność munduru jest dla mnie oczywista. KGHM podejmuje wszelkie działania w zakresie bezpieczeństwa, liczba wypadków, zwłaszcza tych poważnych spada. Ponad 98 procent wypadków, które odnotowaliśmy w tym roku, to wypadki o charakterze lekkim. Oczywiście, chcielibyśmy by ich w ogóle nie było. Mam nadzieję, że uda nam się cały czas poprawiać te wyniki, w tym polu koncentrujemy naszą uwagę – powiedział prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A., Tomasz Zdzikot.

W imieniu zarządu KGHM wieńce złożyli prezes Tomasz Zdzikot i wiceprezes ds. produkcji, Marek Świder. Hołd ofiarom oddali także dyrektorzy naczelni oddziałów górniczych i hutniczych, szefowie spółek Grupy KGHM, przedstawiciele Związku Pracodawców Polska Miedź, organizacji związkowych, samorządowcy z regionu, mieszkańcy Lubina.

29 listopada 2016r. w wyniku silnego wstrząsu, na oddziale G-23 szybu R7 kopalni Rudna Północna zawaliła się Komora Maszyn Ciężkich. Pod zwałami skał i ziemi zginęło ośmiu górników. Tego dnia na wieczną szychtę odeszli: 23-letni ślusarz mechanik maszyn i urządzeń górniczych z Głogowa, 24-letni ślusarz mechanik z Głogowa, 33-letni operator samojezdnych maszyn górniczych z Głogowa, 42-letni górnik z Głogowa, 43-letni górnik strzałowy z Polkowic, 47-letni ślusarz mechanik z Bolesławca oraz dwaj 50-latkowie: sztygar zmianowy z Głogowa i ślusarz spawacz z Bolesławca.