×
*** Seksafera w regionie. 19-letnia Wiktoria K. podopieczna domu dziecka pomagała innym dziewczynom w utworzeniu kont i umawianiu się z klientami na seks spotkania ***

Pobiegli trasą, którą 40 lat temu uciekali górnicy KGHM przed ZOMO

Blisko 250 zawodników stanęło dzisiaj na starcie jubileuszowego, V Biegu im. ks. Jerzego Gniatczyka. Ta sportowa impreza tradycyjnie rozpoczyna obchody pacyfikacji kopalni ZG Rudna. W tym roku przypada 40. rocznica tych dramatycznych wydarzeń okresu stanu wojennego.

Jubileuszowy bieg po raz pierwszy zorganizowano – nie jak do tej pory – w przeddzień obchodów, ale w październiku, w pierwszy weekend przypadający po rocznicy śmierci ks. Jerzego Gniatczyka. Na starcie biegu, przed biurowcem kopalni ZG Rudna, stanęło około 250 zawodników z całej Polski. Do pokonania mieli dystans mniej więcej 6 kilometrów. Przed rozpoczęciem biegu, przedstawiciele władz KGHM, dyrektor naczelny ZG Rudna oraz lokalni samorządowcy, złożyli wieńce pod pamiątkową tablicą i obeliskiem upamiętniającym rocznicę pacyfikacji kopalni ZG Rudna.

-To bardzo ważna data w historii KGHM i górnictwa miedzi. 40 lat temu załoga kombinatu rozpoczęła strajk, który mógł zakończyć się tragicznie, gdyby nie bohaterska postawa księdza Gniatczyka. To on wyszedł z krzyżem na przeciw kordonom ZOMO i powstrzymał pacyfikację. Od pięciu lat właśnie poprzez bieg honorujemy tę wybitną i zasłużoną postać dla naszego regionu – mówił Dariusz Świderski, wiceprezes KGHM ds. produkcji.

Zawodnicy pobiegli trasą, którą 40 lat temu uciekali strajkujący górnicy przed zmilitaryzowanymi oddziałami ZOMO. Meta zlokalizowana była na polkowickim rynku. Jako pierwszy zameldował się na niej Kamil Makoś z Bolesławca, który pokonał dystans w 19 minut i 36 sekund.

-Biegło się nie najgorzej. Trasa dobra, pogoda dopisała. Czułem się wspaniale. Organizatorzy spisali się na medal, cieszę się ze zwycięstwa – powiedział na mecie szczęśliwy Kamil Makoś.

Każdy z uczestników otrzymał okazały, pamiątkowy medal, a zwycięzcy symboliczne puchary. Biegowi patronowali prezes spółki KGHM, Marcin Chludziński oraz burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

-Cieszymy się, że Bieg księdza Gniatczyka co roku cieszy się popularnością. Wśród zawodników są przecież nasi górnicy i pracownicy KGHM. Przyjeżdżają do nas biegacze także spoza regionu zagłębia miedziowego – podsumował Dariusz Jach, dyrektor naczelny kopalni ZG Rudna.

Ks. prałat Jerzy Gniatczyk w latach 80. jako wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Polkowicach, był kapelanem górniczej Solidarności w zagłębiu miedziowym. Podczas pacyfikacji ZG Rudna, przebywał ze strajkującymi pracownikami kopalni. Po stłumieniu protestu, ukrywał na parafii w Polkowicach prześladowanych górników. Był współorganizatorem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, inicjował pierwsze msze święte w intencji ojczyzny, pomagał represjonowanym, szukał pracy dla zwolnionych górników. Szef Solidarności, Piotr Duda, nadał mu pośmiertnie medal „Zasłużony dla NSZZ Solidarność”.

Zmarł 19 października 2015r., pochowany został na cmentarzu w Jeleniej Górze.

 

Wybrane dla Ciebie

41 lat temu oddziały ZOMO spacyfikowały kopalnię ZG Rudna

W Polkowicach obchodzono dzisiaj 41. rocznicę pacyfikacji strajkujących górników kopalni ZG Rudna. Uroczystości rozpoczęły się biegiem im. ks. Jerzego Gniatczyka a zakończyły wręczeniem odznaczeń w Cechowni kopalni ZG Rudna. 

Główne obchody rocznicy pacyfikacji strajkujących górników z Rudnej

Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka rozpocznie dzisiaj uroczyste obchody 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Po zakończeniu biegu, zaplanowano mszę świętą i ceremonię wręczenia odznaczeń w Cechowni Zakładów Górniczych.

Spotkanie działaczy podziemnej Solidarności z uczniami

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, członkowie Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego uczestniczyli w specjalnej lekcji historii. Słuchaczami dawnych działaczy podziemnej Solidarności byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Polkowicach.

Górnicy będą wspominać swoich kolegów. Rocznica pacyfikacji kopalni

Znamy szczegółowy program obchodów 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna w Polkowicach. Całość rozpocznie się biegiem im. księdza Jerzego Gniatczyka, a zakończy oficjalną uroczystością w Cechowni.

Lubińskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Mieszkańcy Lubina i powiatu lubińskiego uczcili 41. rocznicę ogłoszenia i wprowadzenia stanu wojennego. Po Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82 wieńce złożyli samorządowcy, kombatanci, dawni działacze opozycji antykomunistycznej, harcerze.

41 lat temu oddziały ZOMO spacyfikowały górników kopalni ZG Rudna

Dwa najważniejsze dla regionu zagłębia miedziowego wydarzenia ponurego okresu stanu wojennego to pacyfikacja kopalni ZG Rudna i krwawo stłumiona pokojowa manifestacja w Lubinie. Za chwilę będziemy obchodzić 41. rocznicę pacyfikacji O/ZG Rudna w Polkowicach.

Sport

Chrobry Głogów w półfinale Orlen Superligi

W trzecim ćwierćfinałowym meczu szczypiorniści Chrobrego Głogów po raz drugi okazali się lepsi od ekipy Azotów Puławy wygrywając we własnej hali 26:24 prowadząc do przerwy 13:11. W półfinale rozgrywek Orlen Superligi, głogowianie zmierzą się z obrońcą mistrzowskiego tytułu – Industrią Kielce. Pierwszy mecz już w sobotę, 20 kwietnia w hali przy Wita Stwosza.