×
*** Nowym prezesem piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin został Paweł Jeż *** W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, odbędzie się 14. edycja Crossu Straceńców. Na liście startowej jest już ponad 400 śmiałków ***

Ponad 880 zawodników ukończyło Bieg Barbórkowy. ZOBACZCIE ZDJĘCIA!

Jubileuszowy 35. Bieg Barbórkowy o Lampkę Górniczą przeszedł już do historii. Na mecie zameldowało się ponad 880 zawodników z całego kraju. W kategorii OPEN zwyciężył Ukrainiec Mykola Iukhymchuk reprezentujący klub Achilles Leszno. Wśród pań triumfowała Paulina Kaczyńska ze Stargardu. Najlepszym wśród załogi KGHM był Wojciech Pachnik z kopalni ZG Polkowice – Sieroszowice, który zwyciężył także w biegu sztygarskim na jedną milę.

Na ten dzień, sympatycy biegania czekali dwa lata. W ubiegłym roku z powodu zagrożenia pandemicznego, organizatorzy musieli odwołać całą imprezę. W obecnych realiach już nic nie stało na przeszkodzie i spokojnie można było przeprowadzić bieg, tym bardziej, że wypadała jubileuszowa, 35 edycja tej popularnej imprezy biegowej.

-Rzeczywiście w ubiegłym roku bieg, który od wielu lat organizują O/ZG Lubin, nie mógł się odbyć, dlatego tym bardziej cieszymy się, że w tym roku, choć pomimo pewnych trudności i niepokoju, udało się zorganizować naszą imprezę. Co roku limit zawodników wynosił dwa tysiące zawodników, a w tym musieliśmy ograniczyć listę do tysiąca uczestników. Cieszymy się, że co roku w biegu bierze udział spora rzesza pracowników KGHM i spółek Grupy. W tej sportowej atmosferze inaugurujemy tegoroczne obchody święta Barbary – powiedział Paweł Piasecki, dyrektor naczelny kopalni ZG Lubin.

Na starcie Biegu stanęło ponad osiemset osób. Jako pierwszy linię mety przekroczył Ukrainiec Mykola Iukhymchuk, który pokonał dystans 10 kilometrów w czasie 29:30 min.

-Biegło się super, bardzo dobra organizacja imprezy. Trudne warunki do biegania, wiał spory wiatr, ale kontrolowałem swój bieg, czując oddech na plecach rywali – powiedział szczęśliwy triumfator Biegu i zdobywca symbolicznej Lampki Górniczej.

Wśród kobiet triumfowała Paulina Kaczyńska ze Stargardu, reprezentantka Polski w biegach długodystansowych, multimedalistka.

-Muszę przyznać, że Lubin wie, jak się organizuje biegi. Coś niesamowitego. Pomimo, że warunki nam nie sprzyjały, bo było dosyć wietrznie, ale bieg był super, atmosfera była fantastyczna. W Biegu Barbórkowym biegłam drugi raz, za pierwszym razem nie byłam w optymalnej dyspozycji, a dzisiaj udało się wygrać z dobrym wynikiem. Jestem zadowolona – oceniła Paulina Kaczyńska.

Przed startem Biegu Głównego, odbyły się m.in. bieg sztygarski na jedną milę i sztafeta międzyzakładowa. Ten pierwszy wygrał Wojciech Pachnik z kopalni Polkowice – Sieroszowice.

-W tej konkurencji zawsze wygrywali koledzy z ZG Lubin i wreszcie udało się komuś innemu przełamać ich dobrą passę. Dwa lata temu biegłem w sztafecie, a w tym roku postanowiłem sobie, że muszę zwyciężyć w Biegu na Jedną Milę. Udało się, z czego jestem bardzo zadowolony – powiedział uradowany Wojciech Pachnik z ZG Polkowice – Sieroszowice.

Najszybszą sztafetą na dystansie 4 razy 400 metrów okazała się ekipa z kopalni ZG Rudna.

-Spotkaliśmy się kilka razy na treningach, nie było lekko, bo każdy z nas pracuje na innym oddziale, każdy ma różne zmiany, ale było spoko. Chłopacy trenują na co dzień, więc nie było obawy o kondycję. Bardziej martwiliśmy się, by ktoś z nas nie zgubił pałeczki przy przechwycie, ale na szczęście nic się nie stało i udało się wygrać – mówi Robert Walkowiak, kapitan zwycięskiej drużyny.

Na koniec ścigała się kadra dyrektorska górniczych oddziałów. Wygrała ekipa z ZG Rudna pod „dowództwem” dyrektora naczelnego, Dariusza Jacha.

-Nastawiliśmy się na wygraną i udało się, dużo trenowaliśmy. Nikt się nie oszczędzał – przyznaje dyrektor ZG Rudna, Dariusz Jach.

Zwieńczeniem Biegu była uroczysta ceremonia wręczenia nagród, pucharów i dyplomów.

 

Wybrane dla Ciebie

Górnicza piątka na ZG Lubin po robotach strzałowych

Do wstrząsu doszło wczoraj o godzinie 20.30 w Zakładach Górniczych Lubin. Ruch górotworu sprowokowany został robotami strzałowymi. Nikomu nic się nie stało.

Siódemka na Sierpolu. Czterech górników poszkodowanych

Wczoraj późnym wieczorem doszło do kolejnego silnego wstrząsu w kopalniach KGHM. Tym razem ziemia zatrzęsła się w kopalni Polkowice – Sieroszowice. W wyniku zdarzenia czterech pracowników zostało lekko rannych.

Krzysztof Tkaczuk powraca na ZG Lubin. Został dyrektorem naczelnym

Krzysztof Tkaczuk został nowym dyrektorem naczelnym kopalni ZG Lubin. Zastąpił na tym stanowisku Mirosława Wyrwę, który do tej pory pełnił obowiązki dyrektora naczelnego tej kopalni. Powołanie Tkaczuka oznacza dla niego powrót na ZG Lubin po wielu latach.

Miedź, srebro i sól – tym żyje na co dzień „Sierpol”

Nie tylko górnicy z ZG Rudna mieli dzisiaj swoją Barbórkę. Uroczystą akademię zorganizowano także dla załogi Zakładów Górniczych Polkowice – Sieroszowice. – Był to rok wyzwań, w którym osiągniemy około 200 tysięcy ton miedzi, 500 ton srebra i około 225 tysięcy ton soli. To jest naprawdę świetny wynik – mówił podczas dzisiejszej uroczystości dyrektor naczelny […]

Dzieciom uśmiech – światu pokój. Jubileusz TPD w Radwanicach

To była wyjątkowa uroczystość dla mieszkańców gminy Radwanice. Miejscowy oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci świętował bowiem jubileusz 50-lecia swojego istnienia. Były podziękowania, gratulacje i życzenia, a całość uświetniły występy artystyczne przedszkolaków.

Uroczysta akademia barbórkowa górników kopalni ZG Lubin

Odznaczenia państwowe, medale, awanse na wyższe stopnie górnicze, jubileuszowe kordziki i honorowe szpady. W Cechowni kopalni ZG Lubin odbyła się dziś uroczysta akademia barbórkowa. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Bogusław Szpytma, wicewojewoda dolnośląski, Władysław Siwak, wicestarosta lubiński i Adrian Wołkowski, wójt gminy Rudna.

Rozmaitości

Jak skutecznie i nowocześnie zarządzać lokalnym samorządem?

15 maja w murach Uczelni Jana Wyżykowskiego odbędzie się konferencja naukowa: „Współczesne wyzwania zarządzania samorządem lokalnym – analiza wieloaspektowa”. Wydarzenie ma charakter hybrydowy a celem jest prezentacja wyników badań naukowych oraz dobrych praktyk i dyskusja, które będą dotyczyły przemian społecznych w obszarze zastosowań nowoczesnych działań wspólnot samorządowych w Polsce i na świecie.