×
*** Region szykuje się do majówki. Przygotowano wiele atrakcji dla mieszkańców - śledźcie naszą stronę ***

Projekt „KGHM 2.0” to nowe szyby, przeróbka i ciąg technologiczny

Spółka KGHM przymierza się do budowy trzech szybów wentylacyjnych. Obiekty te są niezbędne w eksploracji kolejnych rejonów wydobywczych zarówno przed, jak i za Odrą. – To nie jest nasza fanaberia ani widzimisię. Szyby są koniecznością w rozwoju naszej firmy – powiedział dziś na konferencji wynikowej wiceprezes KGHM ds. rozwoju, Zbigniew Bryja. 

Zarząd Polskiej Miedzi spotkał się dziś z dziennikarzami w celu szczegółowego omówienia wyników finansowych i produkcyjnych uzyskanych przez spółkę w czwartym kwartale ubiegłego roku. Pod tym względem podsumowano również cały rok 2024. Jednym z ciekawszych wątków było przedstawienie planów w ramach Programu Udostępniania Złoża. Miedziowa spółka od wielu lat planuje eksplorację na północny zachód – w rejonie Bytomia Odrzańskiego.

KGHM chce postawić trzy nowe szyby wentylacyjne drenujące powietrze do kopalni. Chodzi o GG-2 na terenie gminy Żukowice (miejscowość Słone, szyb wdechowy), szyb Retków w gminie Grębocice (wdechowy) oraz szyb „Gaworzyce” (szyb wydechowy).

-Z końcem ubiegłego roku zakończyły się już dwa postępowania sądowe z inną spółką, która rościła sobie pretensje do tej lokalizacji. W tej chwili będziemy mogli już korzystać z koncesji przyznanej na odwierty. My potrzebujemy tych trzech szybów, bo taka jest absolutna konieczność co do przyszłości KGHM-u. Na tamtym obszarze występują bogate złoża rud miedzi. Tam jest przyszłość Polskiej Miedzi, co najmniej do 2050 roku. To nie jest nasza fanaberia ani widzimisię. To jest po prostu konieczność – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych wiceprezes KGHM, Zbigniew Bryja.

O pokładach miedzi w rejonie pasa Odry mówi się od dawna. Obecny zarząd mówi wprost o powstaniu „KGHM 2.0”.

-Który będzie miał swoje nowe szyby, własną przeróbkę i nowy ciąg technologiczny – spuentował wiceprezes KGHM ds. rozwoju.

Przyszłość KGHM nie jest więc absolutnie zagrożona. Z dobrodziejstwa polskiej miedzi korzystać będą jeszcze co najmniej dwa a może trzy pokolenia. Szacuje się, że budowa jednego szybu może kosztować miedziową spółkę od 2,5 do 3 mld zł.

 

Wybrane dla Ciebie

Wyremontują place przed szkołami gminnymi

Wadze Gminy Żukowice planują w tym roku wyremontować przyszkolne place. Placówki w Nielubi oraz Brzegu Głogowskim doczekają się poprawy infrastruktury.

Są pieniądze na remont zabytków sakralnych w Gminie Lubin

Rada Gminy Lubin zagłosowała za uchwałą, dzięki której gminne zabytki zyskały kolejne wsparcie finansowe. Na wniosek wójta gminy Tadeusza Kielana przy zabezpieczono w budżecie pieniądze na remonty i konserwację zabytkowych obiektów sakralnych.

Koncerty, gra terenowa, festiwal kwiatów i roślin. Majówka z muzeum

Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!

Legniczanka oszukana. Straciła 460 złotych

Mieszkanka Legnicy padła ofiarą oszustów. Kobieta chciała kupić bilety na koncert w sieci i straciła swoje pieniądze.

Dzień Hutnika 2025 – tradycja i święto miedziowego przemysłu

Jak co roku, centralne obchody Dnia Hutnika w KGHM rozpoczną się 4 maja od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem św. Floriana – patrona hutników i strażaków – przed Hutą Miedzi Głogów. Główne uroczystości z udziałem władz Polskiej Miedzi zaplanowano na 9 maja. Z kolei 17 maja w Parku Miejskim w Legnicy odbędzie się hutniczy piknik […]

Spotkanie biznesu – razem budujemy siłę lokalnej przedsiębiorczości

16 maja w Domu Kultury w Radwanicach odbędzie się kolejne Radwanickie Spotkanie Biznesu – wyjątkowe wydarzenie dedykowane lokalnym przedsiębiorcom, liderom oraz wszystkim zaangażowanym w rozwój gospodarczy gminy.

Rozmaitości

Koncerty, gra terenowa, festiwal kwiatów i roślin. Majówka z muzeum

Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!