×
*** Wielki Czwartek rozpoczął w Kościele Katolickim Święte Triduum Paschalne. To najważniejsze obrzędy w roku liturgicznym *** Kampania wyborcza nabiera tempa. W przyszłą niedzielę wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów ***

Protest pod CBJ – chcą 27-procentowej podwyżki płac

Wspólnie walczymy – moc jest w jedności – doceńcie wreszcie badania jakości, łapy precz od naszego układu zbiorowego, prezes tchórz – takie transparenty i okrzyki wznosili dzisiaj pracownicy i związkowcy protestujący pod siedzibą Centrum Badania Jakości w Lubinie. Z czterech central związkowych negocjujących podwyżki z zarządem CBJ tylko Solidarność zgodziła się na zaproponowane warunki. Pozostali walczą o większe pieniądze.

500 złotych dla tych, którzy pracują krócej niż 10 lat, 600 złotych dla pracujących dłużej , a oprócz tego dodatek dla dojeżdżających do pracy i delikatny wzrost stażowego – taką propozycję złożyli szefowie CBJ protestującym pracownikom.

– Chcemy godnie zarabiać. Obecnie płace są zwyczajnie nieadekwatne do naszej pracy – mówili protestujący. – Podwyżki, które zaproponował prezes spółki powinny być wprowadzone już w zeszłym roku, a w tym kolejne – wzrost wynagrodzeń w wysokości takiej jak inflacja. Tego nie dostaliśmy, dlatego nie zgadzamy się z takim traktowaniem. Pracujemy na trzy zmiany, również w święta. Teraz wiele osób myśli o tym żeby zmienić pracę.

Porozumienie z zarządem spółki podpisała jedynie miedziowa Solidarność, pozostałe centrale wiązkowe pojawiły się dzisiaj pod Centrum Badania Jakości by walczyć o większe podwyżki.

– Żądamy 27-procentowej podwyżki dla pracowników CBJ, a oprócz tego domagamy się odwołania prezesa spółki. Jeśli nasze działania nie przyniosą skutku to będziemy tu wracać, tak długo aż w końcu osiągniemy nasz cel – powiedział nam Piotr Trempała, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zakładowego Pracowników Dołowych.

Jednym z zarzutów pod adresem obecnego prezesa CBJ jest złe traktowanie kobiet zatrudnionych w firmie.

– Prezes to w ogóle nie bardzo lubi ludzi, a kobiet tym bardziej. Jest dla nich bardzo niedobry. Lekceważy je. Bardzo negatywnie oceniamy jego zachowanie – dodaje Trempała. –  Z resztą część protestujących przyszła dzisiaj w maskach, zasłaniają twarze, bo boją się zemsty presera. Prezes zastrasza pracowników, jeździ po wydziałach, grozi rozwiązaniem Układu Zbiorowego Pracy, grozi przesunięciami. Z resztą kolejny nasz postulat to przywrócenie naszej koleżanki na jej stanowisko pracy – wylicza szef związku Dołowych.

Piotr Trempała nie ukrywa, że jeśli kolejne osoby zwolnią się z CBJ spółka na tym straci, a co za tym idzie – straci również Polska Miedź.

– Tu są prowadzone badania, próbki pobierane są przez całą dobę, bez tej spółki nie ma szans na istnienie KGHM – dodaje Trempała.

Protestujący czekali na prezesa Artura Perlińskiego, ten jednak nie wyszedł by z nimi porozmawiać. Po jakimś czasie zaprosił przedstawicieli central związkowych do siedziby spółki na rozmowy. Te skończyły się niczym .

– Na chwilę obecną nie ma mowy o podwyżkach na poziomie o który walczymy – powiedzieli nam protestujący.

– Negocjacje płacowe pomiędzy zarządem Centrum Badań Jakości i organizacjami związkowymi trwają w zasadzie od początku roku, odbyło się kilka spotkań, udało się wypracować i podpisać porozumienie z jednym związkiem zawodowym, pozostałe organizacje związkowe odrzuciły te propozycje – powiedziała nam Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź. – Zarząd KGHM jest w nieustającym kontakcie ze wszystkimi organizacjami zawodowymi funkcjonującymi w spółce. Prowadzimy rozmowy na temat pracy, płacy oraz pozostałych tematów podnoszonymi przez stronę społeczną. Również temat CBJ stanie się tematem spotkania kadry zarządzającej, a o ewentualnych ustaleniach powiadomimy zainteresowane strony. Chcę podkreślić, że negocjacje płacowe cały czas trwają – dodaje rzeczniczka.

 

Wybrane dla Ciebie

Zakończyła się modernizacja hydroforowni w Miłosnej

Ponad 1,2 mln zł pochłonęła modernizacja hydroforowni w Miłosnej w Gminie Lubin. To jedna z ważniejszych inwestycji prowadzonych ostatnio przez samorząd. Jak przekonują przedstawiciele urzędu gminy – to była kosztowna inwestycja, ale dzięki niej mieszkańcy Miłosnej, Miłoradzic, Gogołowic i Buczynki zyskają stabilne ciśnienie wody w kranach.

Rzeźba Bolesława Chrobrego na lubińskim rondzie

Rzeźba Bolesława Chrobrego, która została zamontowana na rondzie u zbiegu ulic Spacerowej i Zielonogórskiej wzbudza zachwyt i podziw z jednej strony – zdziwienie i zaskoczenie z drugiej. –  Chrobry to są ziemie zachodnie, nie byłoby powrotu ziem zachodnich, gdyby nie Bolesław Chrobry – mówi dr Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego. 

Porażka Cuprum Lubin z Asseco Resovią Rzeszów

Bez żadnej zdobyczy punktowej z Podkarpacia powrócili siatkarze Cuprum Lubin. Podopieczni trenera Pawła Ruska przegrali z Asseco Resovią Rzeszów gładko w trzech setach.

Bo kultura tu podobno jest…

Dni Polkowic mają znów stać się hucznym świętem miasta, a imprez masowych ma być znacznie więcej. Mają to być nie tylko koncerty, ale też kabaretony i najlepsze stand-upy. Mają wrócić też Dni Teatru. Kandydaci z komitetu Krzysztof Nester .Konkretnie zauważają wiele niedociągnięć w kwestii zarządzania Centrum Kultury. Chcą zmian.

„Samotni jeźdźcy” w wyborach. Ale i tak nie mogą być pewni zwycięstwa

Choć są jedynymi kandydatami w wyborach na burmistrza lub wójta gminy, to wbrew pozorom nie mogą być pewni zwycięstwa. Taki kandydat musi bowiem uzyskać więcej, niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli tak się nie stanie, nowego szefa gminy wybierze nowo ukonstytuowana rada.

Zarejestruj się jako dawca szpiku i pomóż chorej Monice z Trzebnic

Przypominamy, że dziś podczas popołudniowego meczu szczypiornistek KGHM MKS Zagłębia Lubin z zespołem Młyny Stoisław Koszalin, uruchomiony będzie punkt rejestracji dawców szpiku. Tym samym będzie szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego dla ciężko chorej pani Moniki – strażaczki ochotniczki z Trzebnic.

Rozmaitości

Rzeźba Bolesława Chrobrego na lubińskim rondzie

Rzeźba Bolesława Chrobrego, która została zamontowana na rondzie u zbiegu ulic Spacerowej i Zielonogórskiej wzbudza zachwyt i podziw z jednej strony – zdziwienie i zaskoczenie z drugiej. –  Chrobry to są ziemie zachodnie, nie byłoby powrotu ziem zachodnich, gdyby nie Bolesław Chrobry – mówi dr Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego.