×
*** 11 samorządów zagłębia miedziowego z dofinansowaniem na zakup samochodów dla OSP *** Spółka KGHM została sponsorem klubu żużlowego - Stali Gorzów ***

Protest pod CBJ – chcą 27-procentowej podwyżki płac

Wspólnie walczymy – moc jest w jedności – doceńcie wreszcie badania jakości, łapy precz od naszego układu zbiorowego, prezes tchórz – takie transparenty i okrzyki wznosili dzisiaj pracownicy i związkowcy protestujący pod siedzibą Centrum Badania Jakości w Lubinie. Z czterech central związkowych negocjujących podwyżki z zarządem CBJ tylko Solidarność zgodziła się na zaproponowane warunki. Pozostali walczą o większe pieniądze.

500 złotych dla tych, którzy pracują krócej niż 10 lat, 600 złotych dla pracujących dłużej , a oprócz tego dodatek dla dojeżdżających do pracy i delikatny wzrost stażowego – taką propozycję złożyli szefowie CBJ protestującym pracownikom.

– Chcemy godnie zarabiać. Obecnie płace są zwyczajnie nieadekwatne do naszej pracy – mówili protestujący. – Podwyżki, które zaproponował prezes spółki powinny być wprowadzone już w zeszłym roku, a w tym kolejne – wzrost wynagrodzeń w wysokości takiej jak inflacja. Tego nie dostaliśmy, dlatego nie zgadzamy się z takim traktowaniem. Pracujemy na trzy zmiany, również w święta. Teraz wiele osób myśli o tym żeby zmienić pracę.

Porozumienie z zarządem spółki podpisała jedynie miedziowa Solidarność, pozostałe centrale wiązkowe pojawiły się dzisiaj pod Centrum Badania Jakości by walczyć o większe podwyżki.

– Żądamy 27-procentowej podwyżki dla pracowników CBJ, a oprócz tego domagamy się odwołania prezesa spółki. Jeśli nasze działania nie przyniosą skutku to będziemy tu wracać, tak długo aż w końcu osiągniemy nasz cel – powiedział nam Piotr Trempała, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zakładowego Pracowników Dołowych.

Jednym z zarzutów pod adresem obecnego prezesa CBJ jest złe traktowanie kobiet zatrudnionych w firmie.

– Prezes to w ogóle nie bardzo lubi ludzi, a kobiet tym bardziej. Jest dla nich bardzo niedobry. Lekceważy je. Bardzo negatywnie oceniamy jego zachowanie – dodaje Trempała. –  Z resztą część protestujących przyszła dzisiaj w maskach, zasłaniają twarze, bo boją się zemsty presera. Prezes zastrasza pracowników, jeździ po wydziałach, grozi rozwiązaniem Układu Zbiorowego Pracy, grozi przesunięciami. Z resztą kolejny nasz postulat to przywrócenie naszej koleżanki na jej stanowisko pracy – wylicza szef związku Dołowych.

Piotr Trempała nie ukrywa, że jeśli kolejne osoby zwolnią się z CBJ spółka na tym straci, a co za tym idzie – straci również Polska Miedź.

– Tu są prowadzone badania, próbki pobierane są przez całą dobę, bez tej spółki nie ma szans na istnienie KGHM – dodaje Trempała.

Protestujący czekali na prezesa Artura Perlińskiego, ten jednak nie wyszedł by z nimi porozmawiać. Po jakimś czasie zaprosił przedstawicieli central związkowych do siedziby spółki na rozmowy. Te skończyły się niczym .

– Na chwilę obecną nie ma mowy o podwyżkach na poziomie o który walczymy – powiedzieli nam protestujący.

– Negocjacje płacowe pomiędzy zarządem Centrum Badań Jakości i organizacjami związkowymi trwają w zasadzie od początku roku, odbyło się kilka spotkań, udało się wypracować i podpisać porozumienie z jednym związkiem zawodowym, pozostałe organizacje związkowe odrzuciły te propozycje – powiedziała nam Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź. – Zarząd KGHM jest w nieustającym kontakcie ze wszystkimi organizacjami zawodowymi funkcjonującymi w spółce. Prowadzimy rozmowy na temat pracy, płacy oraz pozostałych tematów podnoszonymi przez stronę społeczną. Również temat CBJ stanie się tematem spotkania kadry zarządzającej, a o ewentualnych ustaleniach powiadomimy zainteresowane strony. Chcę podkreślić, że negocjacje płacowe cały czas trwają – dodaje rzeczniczka.

 

Wybrane dla Ciebie

Postawili się faworyzowanym rywalom. Porażka Cuprum

W ostatnim swoim meczu sezonu zasadniczego siatkarze Cuprum Lubin dzielnie walczyli na wyjeździe z zespołem Aluronu Wartą Zawiercie. Faworyzowani gospodarze musieli się sporo natrudzić, by ostatecznie pokonać lubinian po tie-breaku.

Górnik przegrywa i ląduje w strefie spadkowej

Po dzisiejszej porażce ze Zniczem Pruszków, sytuacja piłkarzy Górnika Polkowice jest nie do pozazdroszczenia. Zielono-czarni spadli do strefy spadkowej i zaczyna się nerwówka.

Pierwszy Inkubator przedsiębiorczości już otwarty

Władze miasta i powiatu, szefowie spółek komunalnych, prywatnych firm i szeroko zakrojonego biznesu odwiedzili pierwszy z dwóch zaplanowanych w Lubinie Inkubatorów Przedsiębiorczości. Otwarto go w lubińskim ZOO.

Takiej imprezy historycznej w Głogowie jeszcze nie było!

Głogów niczym z czasów wojny. Dzisiaj ulicami miasta przeszły grupy rekonstrukcyjne. Były wozy bojowe, karabiny, żołnierze. Popołudniu mieszkańcy spotkali się z Bogusławem Wołoszańskim w teatrze miejskim. 

Poznajecie tego psa? Odłowiono go w Szymocinie

Pracownicy Urzędu Gminy Grębocice zabezpieczyli psa, którego widzicie na zdjęciach. Poszukiwany jest jego właściciel.

Policja szuka Karola Kaczmarczyka. Wiecie gdzie się ukrywa?

Policja z Lubina poszukuje Karola Kaczmarczyka. Ostatni znany adres zamieszkania mężczyzny to Szklary Górne. Mężczyzna poszukiwany jest między innymi za jazdę na podwójnym gazie.