×
*** Sierpień i wrzesień to czas dziękowania za plony. Już w najbliższą sobotę na swoje święto dożynkowe zaprasza gmina Radwanice ***

Pszczoły zostały sąsiadkami górników KGHM przy szybie L-VI

KGHM to przede wszystkim przemysł wydobywczy, ale miedziowa spółka znana jest także z wielu inicjatyw i przedsięwzięć proekologicznych. Dbając o naturalne środowisko, Polska Miedź nie zapomina o „braciach mniejszych”. Na kominie głogowskiej huty od wielu lat mieszkają sokoły, a teraz – przy nowym szybie L-VI ZG Lubin, powstała pasieka z trzema ulami.

Nowy szyb zjazdowo – materiałowy L-VI niedaleko Rynarcic to doskonałe miejsce na dom dla pszczelich rodzin. Spokój, cisza, daleko od gospodarstw domowych. Postawienie „miedziowej pasieki” to efekt projektu realizowanego wspólnie z Polską Grupą Uzdrowisk, a dotyczącego szeroko pojętej ochrony naturalnego środowiska, a w szczególności – ochrony pszczół.

W ulach, które postawiono na terenie szybu L-VI Zakładów Górniczych Lubin zamieszkały pszczoły kraińskie pochodzące z południa Europy. Ich naturalnym środowiskiem są obszary Słowenii czy południowej Austrii. W każdym z uli zamieszkało około 70 tysięcy osobników. „Opiekunem” będzie pracownik KGHM, Konrad Bajger. Ule zostały pomalowane przez młodych mieszkańców Zagłębia Miedziowego podczas warsztatów pszczelarskich zorganizowanych przez KGHM.

W ramach ekologicznego projektu podobne pasieki powstały także przy obiektach należących do Polskiej Grupy Uzdrowisk. Przy rozlewni wody Staropolanka w Uzdrowiskach Kłodzkich żyje 10 pszczelich rodzin, natomiast przy kopalni borowiny w Uzdrowisku Połczyn Zdrój, stoją już trzy ule.

Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady. Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ, 100 gatunków roślin uprawnych, zapylanych przez pszczoły, zapewnia nam około 90 procent żywności na całym świecie.

 
miedziowe_pszczoly_zamieszkaly_przy_gorniczym_szybie_2_
miedziowe_pszczoly_zamieszkaly_przy_gorniczym_szybie_3_
miedziowe_pszczoly_zamieszkaly_przy_gorniczym_szybie_5_
miedziowe_pszczoly_zamieszkaly_przy_gorniczym_szybie_1_

Wybrane dla Ciebie

Silny wstrząs w kopalni ZG Lubin. Pięciu górników rannych

Do silnego wstrząsu doszło o godz. 22.37 w kopalni ZG Lubin w rejonie nowego szybu materiałowo – zjazdowego L VI w Rynarcicach. W rejonie zagrożenia było dziewięciu górników. W tej chwili są wycofywani.  

Wyjątkowe ujęcia szybu L-VI w Rynarcicach. Musicie to zobaczyć!

W październiku 2019r. spółka KGHM oddała do użytku jeden z najnowocześniejszych szybów materiałowo-zjazdowych w Polsce. Modernizacja szybu L-VI w Rynarcicach była dla Polskiej Miedzi jedną z kluczowych i najważniejszych inwestycji ostatnich lat. Na co dzień wykorzystywany jest przez załogę Zakładów Górniczych Lubin – najstarszej kopalni w KGHM. W przeddzień górniczego święta, prezentujemy wyjątkowy materiał fotograficzny […]

Na sygnale

Kradł, bo potrzebował pieniędzy na życie

Policjanci ze Ścinawy ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży dwóch górskich rowerów i papierosów z jednego z miejscowych marketów. Za kraty trafił 26-letni mieszkaniec gminy Ścinawa. Przyznał się do winy i wkrótce stanie przed sądem. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Rozmaitości

Zaproszenie na wyjątkowe wydarzenie w polkowickim amfiteatrze

Jeśli nie macie jeszcze zaplanowanego popołudnia, to warto wybrać się do polkowickiego amfiteatru. Dzisiaj bowiem na scenie wystąpi Ludowy Zespół Tańca „Barwinok” z Winnicy na Ukrainie. Młodzi artyści koncertują po krajach Europy Zachodniej, by wspomóc walczących na froncie żołnierzy ukraińskich. Przy okazji apelują o pokój na świecie.