×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Słońce, wiatr i woda, czyli zielony „silnik” kopalni Sierra Gorda

Historyczna chwila dla spółki KGHM i jej chilijskiej kopalni Sierra Gorda. Zamorski oddział górniczy zasilany jest energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii, tzw. OZE. Podstawowym źródłem napędowym są słońce, wiatr i woda. Energia do kopalni dostarczana jest bowiem z powstającej elektrowni fotowoltaicznej, zlokalizowanej w rejonie Antofagasta.

Miedziowa spółka od wielu lat stawia na Odnawialne Źródła Energii. Zabezpieczenie energetyczne to priorytet KGHM-u w strategii działania i funkcjonowania.

– Nie słowa tylko czyny sprawiają, że KGHM jest światowym liderem w branży wydobywczej. Transformacja energetyczna to dla nas już nie tylko wielka szansa, ale realne działania – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Chilijska kopalnia Sierra Gorda zasilana jest energią elektryczną pochodząca z portfolio firmy AES Andes składającego się z energii wiatrowej, słonecznej, hydroelektrycznej i systemów gromadzenia energii. W ciągu dnia kopalnia jest zasilana energią elektryczną z OZE, natomiast nocą – z największego w Ameryce Łacińskiej magazynu energii, który jest częścią zasobów AES Andes.

– Wykorzystanie zielonej energii w działalności Sierra Gorda to zakończenie trwającego dwa lata procesu, w którym kopalnia przechodziła od zużycia węgla do czystej energii. Od początku istnienia kopalnia wdrożyła szereg innowacji, jak choćby wykorzystywanie 100 proc. wody morskiej w procesach wydobywczych. Ambitne cele przełożyliśmy na rzeczywistość – mówił podczas uroczystości w Sierra Gorda Mirosław Kidoń, wiceprezes ds. aktywów zagranicznych KGHM Polska Miedź S.A.

Zielone zasilanie to jeden z celów strategicznych Sierra Gorda. Ta zmiana oznacza zatrzymanie emisji miliona ton dwutlenku węgla. Kopalnia Sierra Gorda podpisała długoterminową umowę na zakup energii elektrycznej z firmą zewnętrzną. Zużycie energii w 2023 roku jest szacowane na ok. 1310 GWh.

Kopalnia Sierra Gorda jest jednym z głównych aktywów zagranicznych w portfelu KGHM. W procesie wydobywczym kopalnia stosuje szereg innowacyjnych rozwiązań jak wysokociśnieniowe kruszarki walcowe, które działaniem rozdrabniającym minimalizują wydatki na energię. Do tego jako pierwsza firma górnicza w Ameryce Łacińskiej używa autonomicznego robota, który zlicza stan w magazynie sprzętów. Dane są dostępne natychmiast w zintegrowanym systemie.

Podobnie jak w Polsce, kopalnia Sierra Gorda wspiera pracowników i mieszkańców regionu. Strażacy ze społeczności Antofagasta, Sierra Gorda i Calama mogą liczyć na sprzęt, darowizny i szkolenia. W firmie funkcjonuje program szkoleniowy Sierra Gorda SCM Community Trainee, w ramach którego mieszkańcy miejscowości Sierra Gorda bez doświadczenia zdobywają przygotowanie do pracy w górnictwie i w wielu przypadkach zatrudnienie w lokalnej kopalni.

W KGHM od 2021r. obowiązuje Polityka Klimatyczna, która określa cele spółki w zakresie emisji gazów cieplarnianych w horyzontach lat 2030 i 2050 oraz zakres i stopień zmian niezbędnych do ich realizacji. Osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050 jest celem nadrzędnym dokumentu KGHM. Celem pośrednim jest redukcja łącznych emisji do 2030 roku o 30 procent względem roku bazowego 2020. Do 2030 roku, celem KGHM jest oparcie się w 50 procentach na własnej energii elektrycznej.

Sztandarowym projektem Polskiej Miedzi jest technologia SMR-ów – modułowych reaktorów jądrowych. Plany inwestycyjne miedziowego giganta obejmują również Morską Energetykę Wiatrową. W tym obszarze firma współpracuje z TotalEnergies Renewables na podstawie zawartego porozumienia o współpracy strategicznej.

 
sierra_gorda_4_
sierra_gorda_1_
kopalnia_kghm_na_zielono_sierra_gorda_zasilana_energia_elektryczna_z_oze_4_
kopalnia_kghm_na_zielono_sierra_gorda_zasilana_energia_elektryczna_z_oze_3_
kopalnia_kghm_na_zielono_sierra_gorda_zasilana_energia_elektryczna_z_oze_1_
kopalnia_kghm_na_zielono_sierra_gorda_zasilana_energia_elektryczna_z_oze

Wybrane dla Ciebie

Stanowcza reakcja ministerstwa i KGHM po lekturze Gazety Wyborczej

Sporo kontrowersji wywołał tekst Gazety Wyborczej o szerokiej ekspansji spółki KGHM w Chile. Według autora publikacji, dalsze inwestowanie w Ameryce Południowej, wymaga od prezesa miedziowej spółki, Tomasza Zdzikota sporej odwagi, bo… „jego poprzednik był ścigany przez prokuraturę, ABW i upokorzony”. Ministerstwo Aktywów Państwowych, jak i same władze KGHM opublikowały specjalne oświadczenia odpierając ten atak.

Przedstawiciele KGHM na Kongresie 590. Inwestycje w OZE to przyszłość

W Warszawie trwa Kongres 590, na którym omawiane są kluczowe sprawy związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski, polityką jądrową i transformacją cyfrową. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele spółki KGHM, którzy wzięli udział w panelu dyskusyjnym.

KGHM i TAURON razem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Przedstawiciele władz spółki KGHM oraz TAURON podpisali list intencyjny wyrażający wolę współpracy obu firm w zakresie „budowy niskoemisyjnych źródeł energii”. W realizacji ambitnego projektu ma pomóc technologia modułowych reaktorów jądrowych, tzw. SMR-ów. List intencyjny o partnerstwie  podpisano w czasie Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 w Warszawie.

KGHM przystępuje do budowy reaktorów. Gdzie powstanie inwestycja?

Spółka KGHM przygotowuje się do budowy małych elektrowni jądrowych, tzw. SMR-ów. Modułowe reaktory powstaną prawdopodobnie na terenie zagłębia miedziowego, ale jest zbyt wcześnie, by wskazać konkretną lokalizację. Elektrownie są sztandarowym projektem Polskiej Miedzi w obszarze odnawialnych źródeł energii.

KGHM chce wybudować morską elektrownię wiatrową na Bałtyku

Jednym z kluczowych elementów przyjętej przez zarząd KGHM strategii jest mocne „uderzenie” w rozwój zielonej energii. W tym obszarze miedziowa spółka ambitnie dąży do uzyskania poziomu samowystarczalności. W najbliższych latach, sztandarowymi projektami mają być małe reaktory modułowe i budowa elektrowni wiatrowej na Bałtyku.

W 2050r. spółka KGHM chce uzyskać pełną autonomię klimatyczną

Prezes KGHM ogłosił wdrożenie w spółce Polityki Klimatycznej. Szef Polskiej Miedzi zapowiedział, że firma chce osiągnąć pełną neutralność klimatyczną do 2050r. Co to oznacza? Spotęgowanie działań w kierunku samowystarczalności energetycznej, czerpanie z OZE, ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Sport

Raport kartkowy przed meczem z Radomiakiem

Przed niedzielnym meczem w Radomiu, trener KGHM Zagłębia Lubin, jest w komfortowej sytuacji. Żaden z zawodników nie pauzuje za żółte kartki i nikt nie jest kontuzjowany, dlatego Waldemar Fornalik będzie mógł skorzystać ze wszystkich swoich piłkarzy.

Rozmaitości

Przedszkolaki i uczniowie świętują Dzień Ziemi w Polkowicach

Kolorowym pochodem pod hasłem: „Cztery żywioły” uczniowie najmłodszych klas i przedszkolaki z gminy Polkowice rozpoczęły świętowanie Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wszyscy spotkali się dziś w rynku, by rozmawiać o ekologii, promować postawy i zachowania przyczyniające się do dbałości o ochronę naturalnego środowiska.