×
*** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy *** Policjanci z Legnicy uratowali dwójkę małych dzieci, które spały w zamkniętym samochodzie w czasie upału ***

SMR-y to wciąż ważny kierunek polityki klimatycznej spółki KGHM

Czy śmiały i ambitny projekt SMR-ów, czyli modułowych reaktorów jądrowych, o którym od wielu lat mówi się w KGHM, jest zagrożony? – SMR-y czy MMR-y to jest bardzo ciekawy kierunek zabezpieczenia dostaw energii szeroko pojętej dla ciągu technologicznego. KGHM poważnie rozważa ten kierunek i wydaje się on być bardzo atrakcyjny – uspokajał dzisiaj prezes miedziowej spółki, Andrzej Szydło.

Polityka klimatyczna od wielu lat jest jednym z ważniejszych szeroko pojętych planów strategicznych spółki KGHM Polska Miedź S.A. Poprzednie zarządy kombinatu za kadencji prezesów Marcina Chludzińskiego i Tomasza Zdzikota, bardzo mocno akcentowały zainteresowanie budową małej elektrowni jądrowej, które w znaczący sposób pokrywałyby koszty zużywanej energii przez zakłady Polskiej Miedzi.

W momencie wyboru nowego zarządu Polskiej Miedzi, temat SMR-ow powrócił. Prezes Andrzej Szydło wspomniał o reaktorach atomowych na ostatniej konferencji podsumowującej wyniki całoroczne. Dzisiaj, podczas spotkania z mediami przy okazji omówienia wyników kwartalnych, poprosiliśmy szefa KGHM o szczegółowe plany dotyczące SMR-ów.

-SMR-y czy MMR-y to jest bardzo ciekawy kierunek zabezpieczenia dostaw energii szeroko pojętej dla ciągu technologicznego. KGHM poważnie rozważa ten kierunek i wydaje się on być bardzo atrakcyjny. Natomiast nie ma na chwilę obecną wyraźnych informacji z rynku, dostawców technologii, że w krótkoterminowej perspektywie, ta technologia może być zastosowana efektywnie w KGHM-ie. Jest to atrakcyjny kierunek, czekamy na rozwój technologii i niewątpliwie w momencie, kiedy realnie będzie można myśleć o rozpoczęciu projektu, to w tym kierunku pójdziemy. Dlatego, że nie można budować podstaw, bazy własnej generacji, tylko i wyłącznie na fotowoltaice czy energii wiatrowej – uspokajał dzisiaj prezes miedziowej spółki, Andrzej Szydło.

Jak wynika z informacji, które kilka miesięcy temu pozyskaliśmy od przedstawicieli KGHM, tzw. SMR – modułowe bloki atomowe, mają być wybudowane na terenie Wielkopolski.

 
DSC_0087

Wybrane dla Ciebie

Mieszkańcy Niemstowa doczekają się „wypasionego” boiska sportowego

Wkrótce rozpocznie się budowa kolejnego, nowoczesnego boiska w gminie Lubin. W Niemstowie, przy Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka powstanie wielofunkcyjne boisko sportowe do gry w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę i tenisa ziemnego. Inwestycja będzie gotowa już we wrześniu br.

Pętla autobusowa gotowa, wracają dawne przystanki

Zakończyły się prace związane z przebudową pętli autobusowej w Chróstniku w gminie Lubin. W związku z tym, przywrócone zostały już trasy kursowania autobusów linii nr 2 i 5 Lubińskich Przewozów Pasażerskich.

Będzie drugi wielki zjazd legniczan. Spotkanie konsultacyjne

Jest duża szansa, że jeszcze w tym roku odbędzie się II Wielki Zjazd Legniczan. Pomysł padł ze strony organizatorów pierwszego, historycznego zjazdu, który odbył się w 2004 roku. Inicjatorzy zapraszają więc na spotkanie konsultacyjne w przyszłą środę, w kawiarni Ratuszowa.

Wstrząs w ZG Lubin. Czterech górników wycofano

Do wstrząsu doszło o godz. 11.51 w rejonie oddziału GG-1 kopalni ZG Lubin. Jak podają służby prasowe spółki KGHM, z miejsca zagrożenia wycofano cztery osoby. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

„Ścinawa” gotowa na wakacyjne rejsy po Odrze

Jeśli nie macie planów na spędzenie wolnego czasu, może wybierzecie się na przystań do Ścinawy. W porcie cumuje bowiem statek „Ścinawa”, który już przygotowany jest na pierwsze wakacyjne rejsy po Odrze. A ceny są bardzo przystępne. 

Wójt Grębocic, Roman Jabłoński z absolutorium. 22 raz z rzędu

Podczas ostatniej sesji, wójt gminy Grębocice, Roman Jabłoński, otrzymał wotum zaufania od Rady Gminy i jednocześnie radni jednogłośnie udzielili mu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023. Było to 22 absolutorium w karierze samorządowej wójta Romana Jabłońskiego.

Na sygnale

Dwójka małych dzieci w nagrzanym aucie na parkingu galerii

O mały włos ta historia zakończyłaby się tragicznie. Policjanci z Legnicy zostali wezwani na parking jednej z galerii, gdzie w zamkniętym samochodzie przebywała dwójka małych dzieci. Na zewnątrz było wtedy gorąco. Funkcjonariusze nie zastanawiając się długo, wybili szyby w aucie, by uwolnić maluchy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.