×
*** Półtora roku bezwzględnego więzienia dla księdza Grzegorza O. z Lubina za posiadanie treści pedofilskich. Kapłan przyznał się do winy, wyrok nie jest prawomocny ***

Stanowcza reakcja ministerstwa i KGHM po lekturze Gazety Wyborczej

Sporo kontrowersji wywołał tekst Gazety Wyborczej o szerokiej ekspansji spółki KGHM w Chile. Według autora publikacji, dalsze inwestowanie w Ameryce Południowej, wymaga od prezesa miedziowej spółki, Tomasza Zdzikota sporej odwagi, bo… „jego poprzednik był ścigany przez prokuraturę, ABW i upokorzony”. Ministerstwo Aktywów Państwowych, jak i same władze KGHM opublikowały specjalne oświadczenia odpierając ten atak.

Autor publikacji w Gazecie Wyborczej o wymownym tytule: „KGHM wraca do biznesu w Chile. To wymaga odwagi. Czy to sprawa dla prokuratury”, cytuje podstawowe źródło, jakim był wcześniejszy tekst red. Barbary Oksińskiej z Business Insider. Dziennikarka informuje, że w sobotę zarząd KGHM planuje wylot do Chile na gospodarską wizytę w kopalni miedzi Sierra Gorda. Autorka sugeruje, że władze Polskiej Miedzi rozważą przy okazji tej wizyty możliwości „zaistnienia na chilijskim rynku hutniczym jako podwykonawca albo projektant hut”.

-Głównym celem wizyty władz KGHM w Chile jest ogłoszenie, że kopalnia Sierra Gorda zasilana będzie wyłącznie zieloną energią. Udało się to osiągnąć dzięki umowie z koncernem energetycznym AES, który ma dostarczać zakładowi prąd z wiatru i ze słońca. Z naszych informacji wynika, że nie będzie to jedyna aktywność zarządu spółki w tym kraju. Oprócz tego KGHM chce także zbadać możliwości zaistnienia na chilijskim rynku hutniczym. Spółka mogłaby być podwykonawcą albo projektantem zakładów metalurgicznych. Wstępne rozmowy w tej sprawie były już prowadzone podczas niedawnej wizyty przedstawicieli chilijskich władz w Polsce czytamy w materiale red. Barbary Oksińskiej „KGHM chce stawiać huty w Chile. Ma tam już kopalnię miedzi”.

Planowana wizyta zbiega się z ostatnim spotkaniem władz KGHM z Ivanem Arriagadą, prezesem chilijskiego giganta miedziowego Antofagasta Minerals. Rozmowa obu menedżerów odbyła się za zamkniętymi drzwiami podczas trwającego Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Spotkanie było niezwykle owocne i konstruktywne.

-Sierra Gorda to dla nas jeden z najważniejszych projektów zagranicznych. Oprócz rozmowy o sytuacji podatkowej w Chile rozmawialiśmy również o perspektywach dla miedzi, a te przedstawiają się obiecująco. Produkujemy coś, na czym oparta jest nowoczesna gospodarka — mówił po spotkaniu prezes KGHM, Tomasz Zdzikot, cytując Business Insider.

Tymczasem dzisiejsza Gazeta Wyborcza przekonuje, że kolejne inwestowanie w zamorskie aktywa w Ameryce Południowej to ryzykowne przedsięwzięcie. Autor poszedł znacznie dalej sugerując, że: „Tomasz Zdzikot […] planuje ekspansję KGHM w Chile. Jego poprzednik za inwestycje w Chile był ścigany przez prokuraturę, ABW i upokorzony. Oby sytuacja się nie powtórzyła”.

Pojmowanie całej sprawy w taki sposób spotkało się z ostrą i stanowczą reakcją Ministerstwa Aktywów Państwowych, które odpowiada za spółki Skarbu Państwa.

-Wczoraj sukcesem zakończyły się dobre spotkania wicepremiera Jacka Sasina oraz Spółek Skarbu Państwa na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Dziś niestety kolejny atak i nieprawdziwe informacje o rezultatach wizyty i działaniach – czytamy na Twitterze ministerstwa.

Tak spółka KGHM nie pozostała obojętna wobec „rewelacji” Gazety.

-W odniesieniu do fake newsa Gazety Wyborczej informujemy: w składzie delegacji KGHM nie ma Tomasza Zdzikota, celem wizyty nie jest hutnictwo, a oficjalne otwarcie projektu zielonej energetyki dla Sierra Gorda – czytamy z kolei na Twitterze KGHM.

Przy okazji miedziowa spółka słusznie zauważa, że… nie wraca do biznesu w Chile, bo prowadzi tam działalność już od 2011r.

Sama autorka publikacji na Business Insider, na którą powołuje się red. Ireneusz Sudak z Gazety Wyborczej też odniosła się do całej sprawy dementując na TT nieścisłe informacje.

-Dziwny ten dzisiejszy tekst GW o KGHM. Powołują się na BI, ale błędnie. 1. Nie napisałam, że KGHM stawia hutę dla siebie, ale że bada pozyskiwanie zleceń jako podwykonawca lub projektant hut. 2. Nie było u nas takiego cytatu, zresztą akurat prezes Zdzikot nie leci do Chile – napisała na TT dziennikarka.

 
kopalnia_odkrywkowa_sierra_gorda_w_chile_4
sierra_gorda_1_
kghm_na_swiatowym_forum_ekonomicznym_w_davos_4_
kghm_na_swiatowym_forum_ekonomicznym_w_davos_2_
kghm_na_swiatowym_forum_ekonomicznym_w_davos_1_

Wybrane dla Ciebie

Górnicy testują pod ziemią nowatorską kamizelkę chłodzącą

To może być istna rewolucja. Spółka KGHM testuje nowatorską kamizelkę chłodzącą, którą wykorzystywać będą górnicy w kopalniach Polskiej Miedzi. Prototyp przygotowali specjaliści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz naukowcy z Państwowego Instytutu Badawczego z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

Programiści, informatycy, graficy stanęli w szranki – Hackathon KGHM

Zarząd spółki KGHM nagrodził i wyróżnił laureatów hackathon CuValley Hack. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia, które przyciągnęło w tym roku rekordową liczbę uczestników. Imprezę wspólnie przygotowali i zorganizowali KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki. 

Wyjątkowa Gala Noworoczna KGHM. Pełen kościół publiczności

To był wyjątkowy i niesamowity wieczór. W kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie zorganizowano przepiękną Galę Noworoczną. Dla licznie przybyłych gości wystąpili Monika Borzym, Milena Lange, Alicja Węgorzewska, Sławek Uniatowski przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tomasza Szymusia.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM! Muzyczna sobota

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. Już dzisiaj, w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Podwyżka o ponad 13 procent, jednorazowa nagroda za pół roku

Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o 13,2 procent, wypłata jednorazowej nagrody w wysokości 2 tysięcy złotych i przeszeregowanie ponad 20 procent załogi – takie są ustalenia negocjacji płacowych, które przy wspólnym stole wypracowali przedstawiciele zarządu KGHM i delegacje poszczególnych central związkowych działających przy Polskiej Miedzi.

Słońce, wiatr i woda, czyli zielony „silnik” kopalni Sierra Gorda

Historyczna chwila dla spółki KGHM i jej chilijskiej kopalni Sierra Gorda. Zamorski oddział górniczy zasilany jest energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii, tzw. OZE. Podstawowym źródłem napędowym są słońce, wiatr i woda. Energia do kopalni dostarczana jest bowiem z powstającej elektrowni fotowoltaicznej, zlokalizowanej w rejonie Antofagasta.