×
*** Ruszyły zapisy na jubileuszowy Bieg Barbórkowy o Lampkę Górniczą. Z powodu obostrzeń covidowych, w tym roku limit zawodników wynosi równo tysiąc osób *** KGHM zaprasza do głosowania na Ambasadora Polski 2021. Ten prestiżowy plebiscyt odbędzie się już po raz trzeci. Głogować można na wybitne postaci z życia nauki, kultury i sportu ***

Szef KGHM wśród sygnatariuszy listu intencyjnego ws. doliny wodorowej

30. Jubileuszowe Forum Ekonomiczne w Karpaczu przeszło już do historii. Spotkanie świata polityki, biznesu, samorządu obfitowało w wiele ważnych paneli dyskusyjnych, debat i kuluarowych spotkań. Podczas Forum przyznano prestiżowe nagrody, w tym – nagrodę Firmy Roku dla spółki KGHM Polska Miedź S.A. Szef Polskiej Miedzi uczestniczył w panelach poświęconych zielonej energii i kształceniu zawodowym. Podpisał też list intencyjny w sprawie utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.

Już pierwszy dzień 30. Forum Ekonomicznego był niezwykle ważny dla spółki KGHM. Prezes Marcin Chludziński odebrał z rąk wicepremiera polskiego rządu, Jacka Sasina Nagrodę Firmy Roku. To ukoronowanie dobrej kondycji spółki i przezwyciężenie trudności, z jakimi firma musiała się zmagać w największej fali epidemii koronawirusa.

Szef KGHM był jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie utworzenie Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Uroczystość odbyła się w towarzystwie premiera Mateusza Morawieckiego, Michała Kurtyki, ministra klimatu i środowiska oraz marszałka województwa dolnośląskiego, Cezarego Przybylskiego.

– Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy tutaj, na Dolnym Śląsku, zainicjować powstanie już drugiej w Polsce doliny wodorowej. Wodór jest tym nośnikiem energii, który należy do przyszłości – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Opracowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska strategia do 2030 r. zakłada powstanie 5 dolin wodorowych, które będą stanowić zarówno trzon transformacji energetycznej, polegającej na przezbrojeniu sieci elektrycznych i ciepłowniczych na spalanie czy współspalanie wodoru. Transformację przejdzie także transport publiczny ponieważ wodór będzie mógł być wykorzystywany jako paliwo.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy na rozwój technologii wodorowych zostaną przeznaczone środki w wysokości 800 mln euro. W powołaniu pięciu dolin wodorowych uczestniczy Agencja Rozwoju Przemysłu. Pierwsza dolina została powołana w maju tego roku w Rzeszowie. Kolejne powstaną na Dolnym Śląsku, Podkarpaciu, Mazowszu, Śląsku i w Wielkopolsce.

Projekt Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r. wyznacza następujące cele:

osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów
i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów;
rozpoczęcie eksploatacji 800 – 1000 nowych autobusów wodorowych, również wyprodukowanych w Polsce;
powstanie co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru;
powstanie, co najmniej 5 dolin wodorowych będącymi centrami doskonałości
w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowie infrastruktury.

 

Wybrane dla Ciebie

Po raz trzeci wybiorą wybitnych rodaków. Ambasador Polski 2021!

Rusza trzecia edycja prestiżowego plebiscytu „Ambasadora Polski 2021”, organizowanego przez spółkę KGHM Polska Miedź S.A. Zgodnie z zasadami, miedziowy holding wyróżnia w ten sposób najwybitniejszych rodaków rozsławiających nasz kraj, dzięki osiągnięciom w dziedzinach nauki, kultury i sportu.

Ruszyły zapisy na Bieg o Lampkę Górniczą (ZDJĘCIA)

1000 – taki jest limit osób, które będą mogły w tym roku wystartować w Biegu o Lampkę Górniczą. Warto się pospieszyć, bo wolne miejsca szybko znikają, a bieg już 7 listopada.

Ratownicy z KGHM sprawdzili się w Karłowie (ZDJĘCIA)

Ratownicy z KGHM Polska Miedź S.A. zajęli wysokie miejsce w 26. Ogólnopolskich Zawodach w Ratownictwie Górskim w Karłowie.

KGHM przygotowany na czwartą falę pandemii. Mają sprawdzone procedury

Spółka KGHM nie obawia się czwartej fali pandemii. – W tym najtrudniejszym czasie pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie przetrwać najcięższe chwile zachowując ciąg produkcyjny, dzięki wysiłkowi całej załogi. Obserwujemy oczywiście sytuację pandemiczną i będziemy reagować – zapowiada prezes Polskiej Miedzi, Marcin Chludziński.

Giganci polskiej sceny wystąpią z okazji jubileuszu 60-lecia KGHM

Już w sobotę, 11 września, na stadionie Zagłębia Lubin odbędzie się wielki jubileuszowy koncert KGHM. Na scenie wystąpią prawdziwe muzyczne gwiazdy: Justyna Steczkowska, Krzysztof Cugowski, Natalia Kukulska i Dawid Kwiatkowski. Artyści wykonają największe przeboje z lat, w których rozwijał się świętujący w tym roku 60-lecie miedziowy gigant.

KGHM Firmą Roku 30. Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Spółka KGHM Polska Miedź została Firmą Roku 30. Forum Ekonomicznego odbywającego się w Karpaczu. Nagrodę z rąk wicepremiera Jacka Sasina odebrał prezes miedziowej spółki, Marcin Chludziński. – To nagroda dla całej załogi, za ich trud i wytrwałość w trudnych czasach pandemii – powiedział szef Polskiej Miedzi.

Na sygnale

Poważny wypadek na trasie Lubin – Wrocław. Dwie osoby poszkodowane

Dwie osoby trafiły do szpitala po dzisiejszym wypadku, do którego doszło na krajowej „94” na trasie między Prochowcami a Kawicami, w powiecie legnickim. Sprawca zdarzenia odjechał w kierunku Lubina.  To kierowca ciężarowego mercedesa z naczepą. Obecnie jest poszukiwany przez policję.