×
*** Kampania wyborcza nabiera tempa. W przyszłą niedzielę wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów ***

Wspólny występ orkiestr na 60-lecie KGHM. Przemarsz ulicami Lubina

Takiego wydarzenia w 60-letniej historii KGHM jeszcze nie było. Z okazji jubileuszu Polskiej Miedzi, połączone orkiestry trzech zakładów górniczych i oddziału Huty Miedzi Głogów, przeszły dziś ulicami Lubina prezentując mieszkańcom swoje muzyczne umiejętności. Orkiestrom towarzyszyły mażoretki z HM Głogów. Kolejne przemarsze zaplanowano także w Legnicy, Głogowie i Polkowicach.

To było widowiskowe i spektakularne wydarzenie. Członkowie orkiestr Polskiej Miedzi postanowili na swój sposób uczcić jubileusz 60-lecia spółki. Przed południem na dziedzińcu Centrali KGHM zebrały się trzy orkiestry zakładów ZG Lubin, ZG Rudna i ZG Polkowice – Sieroszowice. Była także oddziałowa orkiestra Huty Miedzi Głogów i mażoretki.

– Witam wszystkich serdecznie w imieniu swoim i zarządu. To jest pierwsza taka okazja w tym roku, gdzie możemy publicznie wyjść w większej grupie na zewnątrz i zacząć świętować i cieszyć się naszym 60-leciem. To data, którą należy świętować dumnie i z zaangażowaniem, bo mamy się z czego cieszyć. Firma się rozwija i cały czas myśli o przyszłości. Pandemia nie pozwoliła nam na huczne świętowanie razem z załogą, z mieszkańcami. Mamy nadzieję, że te trudne czasy już za nami. Przy tej okazji zachęcam wszystkich do szczepień, co uchroni nas przed czwartą falą epidemii. Wy jesteście częścią KGHM bardzo istotną. Orkiestry górnicze, hutnicze, chóry, mażoretki – to jest coś, co jest elementem naszej tożsamości. Cieszę się, że mogę dzisiaj was przywitać i dziękuję za zaangażowanie w obchody 60-lecia KGHM. Po raz pierwszy wszystkie orkiestry zagrają razem, bardzo dziękuję, świętujmy, bądźmy razem – powiedział dziś przed wymarszem orkiestr Marcin Chludziński, prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Cztery orkiestry ruszyły paradnie sprzed siedziby KGHM w stronę lubińskiego rynku. Po drodze pochód minął Zespół Szkół nr 1, popularną ceglanką, szkołę górniczą. Muzycy nie kryli zadowolenia ze wspólnego przemarszu.

– To był trudny czas dla zespołów, muzyków i orkiestr. Cieszymy się, że ten dzień nadszedł, gdzie możemy wreszcie wyjść i pokazać to, co potrafimy najlepiej. Orkiestra to ważne ogniwo w działalności KGHM, każdy oddział ma swoją orkiestrę i robimy wszystko, by grać jak najlepiej. Teraz już możemy normalnie spotykać się na próbach. Nasz repertuar jest różny i bogaty, niestety od tych utworów smutnych, czyli marszów żałobnych, po utwory paradne, koncertowe, religijny i świeckie – mówi Piotr Koziar, kapelmistrz orkiestry górniczej ZG Lubin.

Ozdobą przemarszu połączonych orkiestr były mażoretki z Huty Miedzi Głogów.

– W naszych występach najważniejszy jest uśmiech. Oczywiście później liczy się prawidłowa koordynacja ruchu, żeby wszystko było równo dograne. Trenujemy dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Dzisiaj lekki stresik jest, bo dawno wspólnie nie występowałyśmy, ale myślę, że damy radę i pokażemy mieszkańcom dobry występ – mówiła nam Maja Długosz, która od 11 lat trenuje w zespole mażoretek przy Hucie Miedzi Głogów.

Orkiestrowy pochód dotarł na koniec do lubińskiego rynku, gdzie mieszkańcy mieli okazję wysłuchać mini koncertu. Jutro w samo południe orkiestry zagrają na legnickim deptaku, pojutrze będą w Głogowie, a w poniedziałek zagoszczą w Polkowicach.

 

 

Wybrane dla Ciebie

Górnicza piątka na ZG Lubin po robotach strzałowych

Do wstrząsu doszło wczoraj o godzinie 20.30 w Zakładach Górniczych Lubin. Ruch górotworu sprowokowany został robotami strzałowymi. Nikomu nic się nie stało.

Siódemka na Sierpolu. Czterech górników poszkodowanych

Wczoraj późnym wieczorem doszło do kolejnego silnego wstrząsu w kopalniach KGHM. Tym razem ziemia zatrzęsła się w kopalni Polkowice – Sieroszowice. W wyniku zdarzenia czterech pracowników zostało lekko rannych.

Siódemka na Rudnej. Sześciu górników wycofało się o własnych siłach

Do silnego wstrząsu doszło dzisiaj po godzinie 9. w kopalni ZG Rudna. Jak przekazał nam Piotr Chęciński, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej spółki KGHM, w rejonie zagrożenia znajdowało się sześciu górników. Na szczęście wszyscy w porę zdążyli się ewakuować. Nikt nie został ranny.

41 lat temu oddziały ZOMO spacyfikowały kopalnię ZG Rudna

W Polkowicach obchodzono dzisiaj 41. rocznicę pacyfikacji strajkujących górników kopalni ZG Rudna. Uroczystości rozpoczęły się biegiem im. ks. Jerzego Gniatczyka a zakończyły wręczeniem odznaczeń w Cechowni kopalni ZG Rudna. 

Główne obchody rocznicy pacyfikacji strajkujących górników z Rudnej

Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka rozpocznie dzisiaj uroczyste obchody 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Po zakończeniu biegu, zaplanowano mszę świętą i ceremonię wręczenia odznaczeń w Cechowni Zakładów Górniczych.

Górnicy będą wspominać swoich kolegów. Rocznica pacyfikacji kopalni

Znamy szczegółowy program obchodów 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna w Polkowicach. Całość rozpocznie się biegiem im. księdza Jerzego Gniatczyka, a zakończy oficjalną uroczystością w Cechowni.

Rozmaitości

Pierwszy proces wyborczy w regionie. Wójt wygrywa ze swoim rywalem

W zagłębiu miedziowym doszło do pierwszego sądowego procesu wyborczego. Wójt gminy Rudna, Adrian Wołkowski pozwał do sądu swojego konkurenta w wyścigu o fotel szefa gminy. Zbigniew Grabowski minął się z prawdą mówiąc o pacjentach zaoptowanych do przychodni zdrowia w Rudnej i Chobieni.