×
*** Druga tura wyborów samorządowych za nami *** Wygrali: Krystian Kosztyła w Ścinawie, Wiesław Wabik w Polkowicach i Maciej Kupaj w Legnicy ***

Wychowały trzech, a nawet czterech synów górników

Kilkanaście matek, które wychowały co najmniej trzech synów górników, zostały dziś w szczególny sposób wyróżnione przez dyrekcję kopalni ZG Polkowice – Sieroszowice. – To dla nas ogromny zaszczyt, móc podziękować Wam za trud wychowania tak wspaniałych synów. Dzisiaj Wam za to dziękujemy – mówił nagradzając panie dyrektor naczelny tej kopalni, Mariusz Kręgiel.

Spotkania z rodzinami górników pracujących ciężko w kopalniach KGHM-u, są jednym z miłych akcentów związanych z dorocznymi obchodami barbórkowymi. Co roku z okazji świętej Barbary – patronki górników – władze kopalni zapraszają na okolicznościowe spotkania matki, które wychowały co najmniej trzech synów, którzy są zatrudnieni w zakładach górniczych Polskiej Miedzi.

-Takie spotkania to piękna tradycja, którą kultywujemy w naszym oddziale. Trzech lub czterech synów, a nawet mąż – w jednej rodzinie, więc wszyscy związani są z przemysłem wydobywczym, przemysłem miedziowym. To taki nasz duży ukłon w stronę tych rodzin, w stronę matek, że wychowały tak porządnych ludzi i porządnych pracowników, którzy na co dzień spotykają się przecież z niebezpieczeństwem – mówił Mariusz Kręgiel, dyrektor naczelny ZG Polkowice – Sieroszowice.

Jedną z wyróżnionych pań, była Danuta Strzelecka z Głogowa, matka czwórki synów pracujących w kopalniach KGHM: Bogdana, Remigiusza, Jarosława i Łukasz. Mąż pani Danuty zresztą też był górnikiem. Na dodatek, dwaj wnukowie – Mateusz i Andrzej – też już pracują w oddziałach górniczych.

-Cieszę się, że synowie są górnikami, ale zawsze boję się o nich. Wiem, jak ciężka to praca i modlę się, by szczęśliwie wracali do swoich domów. Wiem, kiedy, który ma jaką zmianę. Dzwonię, czy już wrócili z pracy. Wcześniej dwaj synowi byli stolarzami, a do kopalni jako pierwszy poszedł średni i za nim pozostali później zdecydowali się na pracę pod ziemią – opowiada nam pani Danuta.

Wszystkie panie zostały dziś zaproszone na obiad, na którym królowały słynne Jaśkowe pierogi, którymi kiedyś zajadał się dr Jan Wyżykowski – odkrywca złóż miedzi na polach sieroszowickich. Dyrektor naczelni Sierpolu wręczył wszystkim paniom upominki. Dzisiejsze spotkanie odbyło się w świetlicy im. Jana Wyżykowskiego, właśnie w Sieroszowicach.

 

Wybrane dla Ciebie

Siódemka na Sierpolu. Czterech górników poszkodowanych

Wczoraj późnym wieczorem doszło do kolejnego silnego wstrząsu w kopalniach KGHM. Tym razem ziemia zatrzęsła się w kopalni Polkowice – Sieroszowice. W wyniku zdarzenia czterech pracowników zostało lekko rannych.

Miedź, srebro i sól – tym żyje na co dzień „Sierpol”

Nie tylko górnicy z ZG Rudna mieli dzisiaj swoją Barbórkę. Uroczystą akademię zorganizowano także dla załogi Zakładów Górniczych Polkowice – Sieroszowice. – Był to rok wyzwań, w którym osiągniemy około 200 tysięcy ton miedzi, 500 ton srebra i około 225 tysięcy ton soli. To jest naprawdę świetny wynik – mówił podczas dzisiejszej uroczystości dyrektor naczelny […]

Umowa na kolejny etap Miedziowego Szlaku Rowerowego podpisana!

Już wkrótce rozpocznie się drugi etap budowy nowych ścieżek w ramach Miedziowego Szlaku Rowerowego. Umowę z wykonawcą podpisali starosta Kamil Ciupak i wicestarosta Jan Wojtowicz. Po zakończeniu całej inwestycji, nowy szlak rowerowy połączy trzy gminy w powiecie polkowickim: Polkowice, Grębocice i Radwanice.

Wielkanocny rajd rowerowy Szlakiem Szybów Sierpolu

Spora gratka szykuje się dla fanów rowerowego ścigania. 24 kwietnia zaplanowano bowiem trzecią edycję Rajdu Szlakiem Szybów Sierpolu. Choć do imprezy pozostało jeszcze trochę czasu, to jednak trzeba pospieszyć się z zapisami.

Tam wszystko się zaczęło. Legenda pól sieroszowickich wciąż żywa

Gdy 23 marca 1957r. geolog Jan Wyżykowski przywiózł do Państwowego Instytutu Geologicznego cztery rdzenie z próbkami surowca, niewielu wtedy wierzyło, że kryje się tam miedź. – Ręce mi się trzęsły, byłem mocno zestresowany, gdy wkładałem preparat pod mikroskop – wspominał po latach ś.p. petrograf Andrzej Rydzewski, bliski współpracownik Jana Wyżykowskiego.

65 lat temu historia zmieniła swój bieg. Narodziła się polska miedź

KGHM świętuje 65. rocznicę odkrycia złóż rud miedzi przez zespół dr Jana Wyżykowskiego. Z tej okazji w Sieroszowicach i Lubinie odbyły się główne uroczystości upamiętniające te wydarzenie. – Gdyby nie ustępliwość, konsekwencja w działaniu trwanie przy swoich przekonaniach jednego człowieka, to być może dzisiaj na tym placu nikogo z nas by nie było. Postawa jednego […]

Sport

Kir na fladze, środkowy palec na koszulkach, prezes Judaszem

Pojedynek z GKS-em Katowice był ostatnim dla siatkarzy Cuprum Lubin w tegorocznym sezonie PlusLigi. I choć podopieczni trenera Pawła Ruska zajęli ostatecznie 14. miejsce, wiele wskazuje na to, że w przyszłym sezonie już nie wystąpią na parkietach najwyższej klasy rozgrywkowej. Dzisiaj, więcej, niż o wyniku, mówiło się o prezesie klubu, któremu kibice wyraźnie pokazali z […]

Na sygnale

Komendant ze Ścinawy uratował pijaną nastolatkę

Komendant z Komisariatu Policji w Ścinawie wracając po służbie do domu zauważył nad brzegiem rzeki grupę młodzieży, a wśród nich nastolatkę, którą chwilę wcześniej wyciągnięto z wody. Dziewczyna co chwilę traciła przytomność, a kontakt z nią był mocno utrudniony. Policjant rzucił się jej na pomoc.