Zbliża się Międzynarodowy Kongres Górnictwa i Hutnictwa Miedzi w Lubinie. Wezmą w nim udział geolodzy, górnicy, hutnicy, naukowcy oraz eksperci z branży. Podczas trzech dni uczestnicy rozmawiać będą o perspektywach rozwoju górnictwa rud miedzi w kraju i poza jego granicami. Patronat nad Kongresem objął Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Sytuacja na rynkach, perspektywy rozwoju górnictwa, prognozy wydobycia i zapotrzebowania na metale – o tym i wielu innych kwestiach wiązanych z działalnością wydobywczą rozmawiać będą specjaliści w trakcie planowanego kongresu. Dyskusja będzie toczyć się także wokół roli przetwórstwa metali nieżelaznych w transformacji energetycznej Europy oraz ograniczeń w prowadzeniu procesów przemysłowych produkcji metali nieżelaznych zarówno w Europie, jak i na świecie.
– To jedno z ważniejszych wydarzeń w naszej branży. Kilkudziesięciu ekspertów górnictwa, hutnictwa i przetwórstwa metali nieżelaznych przygotowuje swoje prezentacje. To nieczęsta okazja, by wysłuchać także naukowców i badaczy, którzy na co dzień zajmują się tą branżą. Cieszymy się, że po raz kolejny uda nam się stworzyć swoistą platformę do wymiany doświadczeń, dyskusji oraz przyjrzeć się najistotniejszym problemom i wyzwaniom stojących przed producentami miedzi – mówi Stefan Laskownicki, Prezes Oddziału Lubin Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.
W trakcie kongresu zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prezentacji zakwalifikowanych przez Komitet Naukowy, którego prace koordynuje prof. dr hab. inż. Robert Król z Politechniki Wrocławskiej. Zaprezentowane w trakcie wystąpień referaty znajdą się później w wybranych czasopismach naukowych i naukowo-technicznych, a sesje konferencyjne zostały podzielone tematycznie i nawiązują do prowadzonej w KGHM Polska Miedź S.A. działalności górniczej i hutniczej. Dodatkowo, w jednym z oddziałów górniczych Spółki odbędzie się seminarium geofizyczne, które cieszyło się dużym zainteresowaniem w poprzednich edycjach Kongresu.
– Program konferencji ułożyliśmy w taki sposób aby jak najlepiej uwypuklić wszystkie istotne aspekty prowadzonej działalności w Oddziałach i Spółkach należących do grupy kapitałowej, dając tym samym szanse na przedstawienie swoich pomysłów i osiągnięć uczonym, gospodarzom wydarzenia oraz firmom działających na ich rzecz. Uczestnicy będą mieli więc okazję poznać stan obecny i perspektywy rozwoju górnictwa i hutnictwa miedziowego w globalnej gospodarce, a także techniczne aspekty dotyczące inżynierii górniczej, produkcji miedzi czy technologii odzysku metali jej towarzyszących. Zwrócimy także uwagę na organizację i bezpieczeństwo pracy w profilaktyce zagrożeń. Zapewniam, że będzie ciekawie, inspirująco i interdyscyplinarnie – zachęca profesor Robert Król.
W programie znalazły się także wizyty techniczne w oddziałach KGHM Polska Miedź S.A., wystawa maszyn i urządzeń używanych w górnictwie i hutnictwie miedzi, wystawy techniczne oraz sesje posterowe.
Kongres organizują Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Lubin, Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych (koła przy HM Legnica i HM Głogów) przy współudziale Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk oraz Politechniki Wrocławskiej.
Wadze Gminy Żukowice planują w tym roku wyremontować przyszkolne place. Placówki w Nielubi oraz Brzegu Głogowskim doczekają się poprawy infrastruktury.
Rada Gminy Lubin zagłosowała za uchwałą, dzięki której gminne zabytki zyskały kolejne wsparcie finansowe. Na wniosek wójta gminy Tadeusza Kielana przy zabezpieczono w budżecie pieniądze na remonty i konserwację zabytkowych obiektów sakralnych.
Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!
Jak co roku, centralne obchody Dnia Hutnika w KGHM rozpoczną się 4 maja od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem św. Floriana – patrona hutników i strażaków – przed Hutą Miedzi Głogów. Główne uroczystości z udziałem władz Polskiej Miedzi zaplanowano na 9 maja. Z kolei 17 maja w Parku Miejskim w Legnicy odbędzie się hutniczy piknik […]
16 maja w Domu Kultury w Radwanicach odbędzie się kolejne Radwanickie Spotkanie Biznesu – wyjątkowe wydarzenie dedykowane lokalnym przedsiębiorcom, liderom oraz wszystkim zaangażowanym w rozwój gospodarczy gminy.
Już jutro, 26 kwietnia, tor w Krzydłowicach ponownie stanie się areną ekstremalnych motoryzacyjnych zmagań. Wiosenna edycja WRAK-RACE Krzydłowice to wydarzenie, którego nie możecie przegapić. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny.
Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!