×
*** Półtora roku bezwzględnego więzienia dla księdza Grzegorza O. z Lubina za posiadanie treści pedofilskich. Kapłan przyznał się do winy, wyrok nie jest prawomocny ***

77 zarzutów dla byłego kanclerza Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Legnicy

Zakończyło się śledztwo legnickiej prokuratury w sprawie Wacława D. byłego kanclerza legnickiej Wyższej Szkoły Menadżerskiej. Mężczyzna oskarżony jest o oszustwa na blisko 1 200 000 złotych. 80-latek usłyszał w sumie 77 zarzuty. Wacław D. powoływał się na zły stan zdrowia, dlatego prokuratura zdecydowała się zastosować wobec niego dozór policji oraz poręczenie majątkowe.

 

Postępowanie w sprawie Wacława D. i drugiego oskarżonego w tej sprawie – byłego rektora Wyższej Szkoły Menadżerskiej Bazylego N. trwa od trzech lat. Śledczy już w2019 roku zaczęli otrzymywać informacje o tym, że władze legnickiej uczelni pobierają pieniądze od studentów i wystawiają im zaświadczenia o ukończeniu studiów mimo że Minister Szkolnictwa Wyższego wydał decyzję o cofnięciu im prawa do prowadzenia uczelni. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że ten przestępczy proceder mógł trwać już od kilku lat.

– Funkcjonariusze pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Legnicy rozpoczęli śledztwo. Analizując i gromadząc obszerny materiał dowodowy, w trakcie trwającego blisko 3 lata postępowania, zabezpieczyli setki dokumentów i przesłuchali kilkuset świadków – powiedziała nam Jogoda Ekier, oficer prasowy legnickiej komendy policji. – W wyniku śledztwa policjanci ustalili, że w ten proceder zaangażowany był kanclerz jednej ze szkół wyższych działającej na terenie Legnicy.

Jak ustalono w trakcie śledztwa Wacław D., w okresie od 2016 do 2018 roku pomimo cofnięcia uprawnień do prowadzenia uczelni wyższych, działając jako jej likwidator, oferował pokrzywdzonym możliwość kontynuowania kształcenia, za co pobierał pieniądze. To jednak nie wszystko – podejrzany ukrywał też majątek szkoły celem udaremnienia prowadzonej egzekucji na rzecz wielu wierzycieli.

– Z uwagi na brak stałego miejsca zamieszkania i unikanie kontaktu z organami ścigania Prokurator Rejonowy w Legnicy w grudniu 2022 roku wydał postanowienie o poszukiwaniach podejrzanego na terenie całego kraju. W wyniku intensywnych działań policjantów operacyjnych, w minioną sobotę na terenie Legnicy zatrzymano podejrzanego 80-latka – dodaje Jagoda Ekiert. – Mężczyznę przekazano do prokuratury, gdzie usłyszał 77 zarzuty m.in. za oszustwa. Straty jakie spowodował swoim przestępczym działaniem opiewają na kwotę ponad 1 200 000 złotych.

Prokurator Rejonowy w Legnicy uwzględniając stan zdrowia podejrzanego zastosował wobec niego dozór Policji oraz poręczenie majątkowe w wysokości 20 tys. złotych. Za popełnione przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Wybrane dla Ciebie

Kierował autem po dragach. Ale to dopiero początek listy zarzutów

Legniccy mundurowi zatrzymali 33-letniego kierowce Audi. Szybko wyszło na jaw, że wsiadł za kółko po zażyciu narkotyków. Jednak to był dopiero początek jego problemów.

Złodziejskie trio wpadło w ręce policjantów

7,5 roku za kratkami może spędzić 28-latek, który został zatrzymany przez legnickich policjantów po kradzieży. Szybko wyszło na jaw, że to nie pierwszy taki wyskok tego mężczyzny. Jego dwóm kolegom za kradzież grozi kara do 5 lat więzienia.

Żywa lekcja historii dla uczniów ósmych klas SP 4 w Polkowicach

Już po raz kolejny Stowarzyszenie Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego zorganizowało żywą lekcję historii. Tym razem dawni działacze Solidarności odwiedzili uczniów ósmych klas Szkoły Podstawowej nr 4 w Polkowicach.

Kierowca karetki winny kolizji. Został pouczony

Pouczeniem dla kierowcy karetki pogotowia ratunkowego zakończyła się dzisiejsza kolizja na skrzyżowaniu ulic Leśnej i Legnickiej w Lubinie.

Dachowanie na S3. Kierowca i nastoletni pasażer trafili do szpitala

Do poważnego zdarzenia doszło dzisiaj po południu na drodze ekspresowej S3 z Lubina w kierunku Polkowic. Na wysokości Obory, kierowca audi 80 złapał pobocze i wylądował na dachu. Poszkodowane zostały dwie osoby, które trafiły do lubińskiego szpitala.

Półtora roku bezwzględnego więzienia dla księdza Grzegorza O.

Były dyrektor Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Lubinie, ks. Grzegorz O. został skazany dzisiaj przez lubiński sąd na karę 1,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności za posiadanie treści pedofilskich. Kapłan przyznał się do winy. Wyrok nie jest prawomocny.