×
*** 19-letni Bartosz Ż. usłyszał już zarzut zabójstwa w zamiarze bezpośrednim. To on z broni palnej postrzelił w głowę 44-latka ***

Lodowce – piękna siła natury na wystawie Natalii Brzezińskiej

W najbliższy piątek, 17 maja, w Galerii Edukacji Twórczej w Centrum Kultury MOK w Głogowie odbędzie się wernisaż wystawy Natalii Brzezińskiej: „Interglacjał. W oczekiwaniu na ponowne zlodowacenie”. – Prezentowany zestaw ukazuje zjawisko, które zapragnęłam eksplorować w swojej pracy artystycznej, gigatony lodu, tworzące pływające wysypy w strefie podbiegunowej – zachęca autorka ekspozycji.

Natalia Brzezińska jest mieszkanką Jerzmanowej. Prezentowany zestaw prac pt. Interglacjał stanowi efekt analizy fenomenu lodowca.

-Zjawisko, które zapragnęłam eksplorować w swojej pracy artystycznej, gigatony lodu, tworzące pływające wysypy w strefie podbiegunowej, połacie kilkunastu milionów kilometrów kwadratowych, obrastające piąty co do wielkości kontynent na świecie i najwyższe szczyty górskie tworzą dla mnie zajmujący obraz form oraz geometrycznych podziałów. Struktura, konstrukcja, z reguły powtarzalna, fascynuje mnie swoją istotą nieposkromionego, pierwotnego terenu, którego ekstremalne warunki dopuszczają do stałego życia tylko wyselekcjonowane grupy organizmów. Nieokiełznane powierzchnie lodowców będące niekiedy trudnością, w istocie odzwierciedlają stabilny obraz natury, która daje nam wgląd do największego rezerwuaru wody słodkiej na Ziemi – opowiada autorka wystawy.

Tytuł wystawy Interglacjał, odnosi się do obecnie panującego okresu międzylodowcowego i skupia się na trwającej epoce Holocenu.

-W swojej pracy artystycznej pragnę zwrócić uwagę iż lodowce, których obecność zapewnia stabilizację klimatu dla życia na Ziemi są w okresie cofania się z zajmowanych obszarów. Obserwowane zjawisko jest naturalnym procesem dla klimatu interglacjalnego jednak współczesne globalne ocieplenie przyspiesza i wzmaga ów topnienie. Analogicznie ciągła ekspansja natury może doprowadzić do wzrostu temperatury, co w konsekwencji będzie tożsame z nadejściem tzw. epoki lodowej. Kreowana przeze mnie myśl pozwala stwierdzić, że lodowce będące naszym wybawieniem w czasie globalnego ocieplenia, dla przyszłych pokoleń mogą oznaczać apokalipsę – dodaje pani Natalia.

Natalia Brzezińska – urodzona w 1996 roku. W czerwcu 2021 roku z wyróżnieniem ukończyła Malarstwo na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu pod kierunkiem dr hab. prof. UAP Tomasza Kalitko, prezentując pracę pt. Fala sejsmiczna. W trakcie studiów brała udział w wymianie studenckiej, odbywając częściowo studia za granicą na Kyoto City University of Arts w Japonii i Polytechnic of Leiria w Portugalii. Uczestniczka wystaw krajowych i międzynarodowych m.in. Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2021, The 30. International Students Exhibition w Japonii, 3. Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów, The Blue Biennale w Rumunii. W 2020 r. Brzezińska otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia. Od 2021 roku pełni funkcję asystentki w VII Pracowni Malarstwa dr hab. prof. UAP Joanny Marcinkowskiej na Wydziale Malarstwa i Rysunku na macierzystej uczelni. Od 2023 roku współprowadzi Galerię Sztuki Kraska działającą we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 19. Serdecznie zapraszamy.

 
0

Wybrane dla Ciebie

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków w powiecie legnickim

Legniccy policjanci przy współpracy z funkcjonariuszami z Wrocławia w Legnicy oraz na terenie powiatu legnickiego, zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków. W trakcie akcji zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko 2 kilogramy tzw. piko. Oprócz tego w ręce mundurowych wpadło 15 kg odczynników chemicznych, z których można było wyprodukować narkotyki. W sprawie zatrzymano […]

Posprzątali Kłopotów. Zadbali o swoją miejscowość

Świata to doskonała akcja by spędzić aktywnie czas, pokazać dzieciom właściwe zachowania i zadbać o najbliższa okolicę. I właśnie to zrobili mieszkańcy Kłopotowa w Gminie Lubin.

W sobotę Lubin świętuje razem ze strażakami!

W sobotę mieszkańców Lubina czekają kolejne atrakcje. Na błoniach odbędzie się Festyn Strażacki organizowany przez Państwową Straż Pożarną w Lubinie i Powiat Lubiński. Będzie muzyka, będą konkursy z nagrodami i pokazy. Zobaczycie wozy strażackie i akcje gaszenia płonącego samochodu. 

Plener rzeźbiarski już w ten weekend! Zapraszamy!

Już jutro w parku Leśnym w Lubinie rozpocznie się dwudniowy Plener rzeźbiarski. Jeśli chcecie spróbować swoich sił w rzeźbieniu to doskonała okazja!

Piotr Cybulski: Służąc gminie, służę też człowiekowi

Rozmowa z Piotrem Cybulskim, nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Polkowicach, pasjonatem i miłośnikiem lasów, byłym nadleśniczym Nadleśnictwa Lubin i były parlamentarzystą zagłębia miedziowego.

Festiwal biegowy BORYRUN już w niedzielę. Zapraszamy do Kliczkowa!

Już w najbliższą niedzielę, 26 maja, w Dzień Matki zapraszamy na Zamek Kliczków, wokół którego odbędzie się druga edycja festiwalu biegowego BoryRun. Szykuje się naprawdę mega wydarzenie, oby tylko pogoda nie popsuła plany organizatorom.

Na sygnale

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków w powiecie legnickim

Legniccy policjanci przy współpracy z funkcjonariuszami z Wrocławia w Legnicy oraz na terenie powiatu legnickiego, zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków. W trakcie akcji zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko 2 kilogramy tzw. piko. Oprócz tego w ręce mundurowych wpadło 15 kg odczynników chemicznych, z których można było wyprodukować narkotyki. W sprawie zatrzymano […]