*** Wroclawski sąd utrzymał w mocy decyzję sądu I instancji w sprawe słów Donalnda Tuska, który stwierdził, że Bezpartyjni Samorządowcy to "przystawka PiS" i "pomocnicy Kaczyńskiego" ***
Liczba cudzoziemców zgłoszonych w całej Polsce do ubezpieczeń społecznych w ZUS, na koniec sierpnia 2020 roku wynosiła 658 tys. W tym samym czasie na Dolnym Śląsku zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych było 60 300 obcokrajowców, z czego na terenie oddziaływania legnickiego oddziału ZUS 6 936, wałbrzyskiego 11 411, wrocławskiego 41 953. Pracowników z Ukrainy, którzy mają legalne zatrudnienie – jest w województwie dolnośląskim 48 344. Rok temu na Dolnym Śląsku pracowało 49 416 Ukraińców.
– Liczba zatrudnionych cudzoziemców po lekkim załamaniu na rynku z powodu COVID-19 znowu powoli rośnie. Najważniejszy jest fakt, że przyjeżdżający do nas obcokrajowcy coraz częściej pracują legalnie, czyli są ubezpieczeni – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – A to oznacza, że nie tylko zbierają kapitał na przyszłą emeryturę, ale są także objęci ubezpieczeniem zdrowotnym i wypadkowym – dodaje Kowalska-Matis.
Pracownicy z Ukrainy legalnie zatrudnieni na Dolnym Śląsku stan na wrzesień 2020.
Oddział ZUS w Legnicy – 5846
Oddział ZUS w Wałbrzychu – 9790
Oddział ZUS we Wrocławiu – 32708
Razem na Dolnym Śląsku – 48344
Niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce miała epidemia Covid-19. Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia br. wynosiła 658,2 tys., czyli o 30 tys. więcej niż w lipcu. Oznacza to, że powoli wracamy do sytuacji sprzed pandemii – mówi rzeczniczka. Najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u pochodzi z Ukrainy – 480,9 tys. Na drugim miejscu są Białorusini – 44,1 tys. Na trzecim – Gruzini. W rejestrach Zakładu jest ich 10,5 tys.
Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza. ZUS od kilku lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z ponad 170 krajów, którzy pracują w Polsce. Pod koniec 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą. Największy skok dokonał się w latach 2017/2018.
Cudzoziemiec, jeżeli spełnia warunki – w świetle prawa polskiego – do zawarcia umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzenia działalności na terenie Polski – objęty jest obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. Przy zatrudnieniu znaczenie ma to czy taka osoba posiada pozwolenie na pracę wydawane przez wojewodę na wniosek pracodawcy oraz czy ma wizę lub inny dokument uprawniający cudzoziemca do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej konieczne jest posiadanie zezwolenia na pobyt stały, czasowy, pobyt rezydenta czy przyznanie statusu uchodźcy.
Końcówka września to w Lubinie od lat jedno wyjątkowe wydarzenie – Memoriał Iwony Buczek. Dziś pod lubińskim Kielichem spotkali się najlepsi wspinacze z kraju i nie tylko. Oprócz wspominania koleżanki, dla której Kielich był jak drugi dom, wspinacze zmierzyli się na specjalnie przygotowanych trasach.
Spółki należące do Grupy Kapitałowej KGHM zaprosiły dzisiaj mieszkańców na festyn rodzinny na lubińskich boniach. Przez całe popołudnie można było skorzystać z wielu atrakcji, porozmawiać z lekarzami, zrobić sobie badania i posłuchać muzyki.
Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej zaprasza na warsztaty rękodzielnictwa artystycznego. Wydarzenie dedykowane jest dla młodzieży i osób dorosłych. Wstęp jest darmowy.
Państwo Elżbieta i Tadeusz Januszowie z Jerzmanowej zostali uhonorowani medalami prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wieloletnie pożycie małżeńskie. W uroczystości Złotych Godów wzięli udział wójt gminy, Lesław Golba i prezydent Głogowa, Rafael Rokaszewicz.
Wracamy na chwilę do wczorajszej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na terenie Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Szef polskiego rządu był pod ogromnym wrażeniem infrastruktury sportowej i pogratulował juniorom Zagłębia zdobycia brązowego medalu mistrzostw Polski.
W Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zorganizowano konferencję „Energetyka XXI wieku – wyzwania, szanse, rozwiązania”. Patronem honorowym wydarzenia była marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek a partnerem strategicznym – TAURON Dystrybucja SA.
Wracamy na chwilę do wczorajszej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na terenie Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Szef polskiego rządu był pod ogromnym wrażeniem infrastruktury sportowej i pogratulował juniorom Zagłębia zdobycia brązowego medalu mistrzostw Polski.
20-letni głogowianin został zatrzymany przez policjantów za jadę na podwójnym gazie hulajnogą elektryczną. Jeśli ktoś myślał, że zatrzymany nie poniesie konsekwencji to się grubo myli – 20-latek dostał 2,5 tys. zł mandatu.
Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej zaprasza na warsztaty rękodzielnictwa artystycznego. Wydarzenie dedykowane jest dla młodzieży i osób dorosłych. Wstęp jest darmowy.