×
*** Ruszyły zapisy na jubileuszowy Bieg Barbórkowy o Lampkę Górniczą. Z powodu obostrzeń covidowych, w tym roku limit zawodników wynosi równo tysiąc osób *** KGHM zaprasza do głosowania na Ambasadora Polski 2021. Ten prestiżowy plebiscyt odbędzie się już po raz trzeci. Głogować można na wybitne postaci z życia nauki, kultury i sportu ***

14. emerytura już w listopadzie trafi na konta

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypominają emerytom i rencistom, że nie muszą składać dodatkowego wniosku o wypłatę tzw. czternastki. Pieniądze już w listopadzie zostaną przelane na konto kub przekazane do rąk własnych.

Wielu seniorów zastanawia się czy muszą złożyć jakieś dokumenty by ZUS wypłacił im dodatkowe świadczenie pieniężne. Informujemy, że nie ma takie potrzeby. Dodatkowa emerytura trafi do klientów ZUS razem z wypłatami listopadowymi. Tzw. czternastka w 2021 r. to 1250,88 zł brutto.

– Ostatnio wielu seniorów przychodzi do ZUS żeby zapytać o to czy już mogą składać wnioski o wypłatę 14. To strata czasu, bo my wypłacimy dodatkowe pieniądze z tzw. automatu, czyli bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków do ZUS – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Przypominamy, że dodatkowe świadczenie trafi do osób, które na 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Pieniędzy nie dostaną osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

– Pełną kwotę otrzymają osoby, które dostają od nas nie więcej niż 2900 zł brutto. Pozostali dostaną czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” – mówi rzeczniczka. – To oznacza, że jeśli na przykład czyjaś emerytura wynosi 3000 zł, to wtedy jego 14. będzie mniejsza o 100 złotych – wyjaśnia Kowalska-Matis.

 

Wybrane dla Ciebie

Wymiana dokumentów z Niemcami i Austrią on-line

Ile trwa załatwienie spraw urzędowych pomiędzy konkretnymi państwami? Na samą myśl czasami opadają ręce. Jednak jeśli chodzi o dokumenty potrzebne do wyliczenia emerytury przez ZUS dzięki systemowi elektronicznej wymiany danych EESSI wszystko staje się łatwiejsze.

ZUS wypłaci 14 emeryturę. Dostaną ją emeryci i renciści

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dwie dodatkowe emerytury. To będą 13 i 14 emerytura. Ta ostatnia wpłynie na konta seniorów wraz z listopadowym przekazem z ZUS. Dodatkowe wypłaty są naliczane z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku żeby je dostać.

Na sygnale

Poważny wypadek na trasie Lubin – Wrocław. Dwie osoby poszkodowane

Dwie osoby trafiły do szpitala po dzisiejszym wypadku, do którego doszło na krajowej „94” na trasie między Prochowcami a Kawicami, w powiecie legnickim. Sprawca zdarzenia odjechał w kierunku Lubina.  To kierowca ciężarowego mercedesa z naczepą. Obecnie jest poszukiwany przez policję.