×
*** Dziś mija 66. rocznica odkrycia złóż rudy miedzi *** Fundacja KGHM Polska Miedź rozpoczyna jubileuszowy rok obchodów 20-lecia swojej działalności ***

Ruszył nabór wniosków do programu Maluch+

Ruszył nabór ofert do przyszłorocznej edycji programu „Maluch+”. W 2021 r. budżet na tworzenie nowych i dofinansowanie funkcjonowania już istniejących miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi wynosi 450 mln zł.

Celem programu „Maluch+” jest zwiększenie dostępności miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki, a także podwyższenie standardów opieki.

Dzięki programowi rodzice mają możliwość łączenia wychowywania swoich pociech z obowiązkami zawodowymi. „Maluch+” to również wsparcie na rozwój infrastruktury, tak ważnej dla mieszkańców, ale też dla samorządów. Dajemy gminom szansę na rozwój, aby móc stać się miejscem bardziej atrakcyjnym dla młodych rodziców, którzy planują mieć w przyszłości potomstwo – twierdzi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wsparcie dla młodych rodziców i dla samorządów

W Polsce działa obecnie 6,4 tys. żłobków i klubów dziecięcych, które oferują blisko 192 tys. miejsc opieki nad maluchami. To o niemal 100 tys. więcej niż jeszcze w 2015 roku. Obecnie opieką żłobkową otoczony jest średnio co czwarty maluch.

Ten wzrost był możliwy właśnie dzięki większym środkom, jakie przeznaczamy na rozwój sieci żłobków i klubów dziecięcych. W 2018 roku zwiększyliśmy budżet programu do poziomu 450 mln złotych rocznie. To jeszcze większe wsparcie i szansa na to, że w Polsce powstanie jeszcze więcej żłobków i klubów dziecięcych – mówi minister Maląg.

Profesjonalna opieka nad dziećmi w lepszych warunkach

W tegorocznej edycji programu powstanie niemal 20,5 tys. miejsc opieki, a blisko 90 tys. istniejących już miejsc otrzyma dofinansowanie do dalszego funkcjonowania. Najwięcej środków z programu otrzymają placówki z województwa mazowieckiego – na utworzenie 3,7 tys. nowych miejsc w placówkach dla dzieci do lat 3 oraz na dofinansowanie do dalszego funkcjonowania blisko 11 tys. miejsc planowane jest przyznanie wsparcia w wysokości 64 mln zł. Duże wsparcie przewidziano również dla placówek z województwa małopolskiego (50,5 mln zł na utworzenie 2,3 tys. nowych miejsc i dofinansowanie do funkcjonowania 13,5 tys.) oraz dolnośląskiego (blisko 48,8 mln zł na utworzenie prawie 2,3 tys. miejsc i dofinansowanie 8,8 tys. już istniejących).

W programie „Maluch+” kładziemy mocny nacisk na to, aby przede wszystkim zapewnić dzieciom jak najbardziej profesjonalną opiekę i w jak najlepszych warunkach. Dlatego gorąco zachęcamy samorządy do tego, by składały swoje oferty w konkursie. Nam wszystkim powinno zależeć na tym, aby w Polsce powstało jak najwięcej instytucji opiekujących się naszymi dziećmi, ale też by dać szansę młodym rodzinom na wybór, czy opiekę nad dziećmi będą sprawowali w domu, czy będą korzystali z pomocy żłobków czy klubików, które powstają dzięki programowi „Maluch+” – podkreśla minister Marlena Maląg.

 

Wybrane dla Ciebie

Ruszył nabór do polkowickich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych

Rozpoczęła się rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych gminy Polkowice. Czasu pozostało niewiele, bo nabór potrwa do 13 lutego.

Akty nominacyjne na dyrektorów wręczone

Władze gminy Polkowice wręczyły nominacje nowym dyrektorom szkół i przedszkoli na terenie gminy. Wszyscy obejmą swoje stanowiska wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Kameralna uroczystość odbyła się w siedzibie polkowickiego magistratu. 

Większość gminnych placówek oświatowych pracuje normalnie

Mimo galopującej czwartej pandemii koronawirusa, sytuacja w polkowickich przedszkolach i szkołach podstawowych jest stabilna. Tylko w niektórych klasach lekcje odbywają się zdalnie, w większości placówek zajęcia prowadzone są normalnie, bez zakłóceń.

Dobra wiadomość dla rodziców. Wolne miejsca w przedszkolach i żłobku

Choć nowy rok szkolny już na dobre się rozpoczął, władze Polkowic informują, że w miejskich przedszkolach i ich oddziałach są jeszcze wolne miejsca. Pozostało też kilka „wakatów” w najmłodszej grupie miejskiego żłobka.

Przedszkola i żłobek czekają już na maluchów

Od najbliższego poniedziałku, po kilkutygodniowej przerwie, ponownie otwarte zostaną miejskie przedszkola i żłobki. Mimo obostrzeń, polkowickie placówki cały czas pracowały, dlatego wszystkie są w pełni przygotowani na przyjęcie maluchów.

Lockdown c.d. Od dzisiaj nowe limity w sklepach, zamknięta budowlanka

Od dzisiaj na terenie całego kraju obowiązuje ścisły lockdown. Nieczynne są sklepy meblowe i budowlane, ograniczone zostały limity klientów w sklepach spożywczych, zamknięte zostały salony fryzjerskie i kosmetyczne. W ciągu ostatniej doby nastąpił wzrost zachorowań, na szczęście nie odnotowano zgonów.

Sport

Decyzja Komisji Ligi. Kibice sterroryzowali piłkarzy, ukarano klub

Nie milkną echa głośnego incydentu, do którego doszło po meczu Miedzi Legnica z Piastem Gliwice. Komisja Ligi Ekstraklasy S.A nałożyła na legnicki klub 10 tysięcy złotych kary za zachowanie kibiców, którzy po przegranym spotkaniu wtargnęli do szatni zawodników.

Na sygnale

Ukradł buty w sklepie. Okazało się, że jest poszukiwany

Legniccy policjanci zatrzymali 28-letniego legniczanina, który ukradł w jednym ze sklepów buty. Mężczyzna szybko trafił za kratki, ale wtedy okazało się, e na swoim koncie ma jeszcze inny wyrok, przed którym się ukrywał. W sumie w więzieniu spędzi ponad rok.

Rozmaitości

Hej wesele! Tańcowało, grało i śpiewało – przegląd zespołów ludowych

Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej zaprasza zespoły folklorystyczne i ludowe do udziału w jubileuszowym XXX Przeglądzie Zespołów Ludowych i Folklorystycznych – Jaczów 2023. Przegląd: „Hej wesele! Tańcowało, grało i śpiewało” – podobnie, jak w roku ubiegłym – odbędzie się w dwóch formułach: konkursu i występów na żywo.