×
*** Zginął 41-letni operator samojezdnych maszyn górniczych pod ziemią. Spadły na niego skały. W KGHM ogłoszono trzydniową żałobę. ***

Ruszył nabór wniosków do programu Maluch+

Ruszył nabór ofert do przyszłorocznej edycji programu „Maluch+”. W 2021 r. budżet na tworzenie nowych i dofinansowanie funkcjonowania już istniejących miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi wynosi 450 mln zł.

Celem programu „Maluch+” jest zwiększenie dostępności miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki, a także podwyższenie standardów opieki.

Dzięki programowi rodzice mają możliwość łączenia wychowywania swoich pociech z obowiązkami zawodowymi. „Maluch+” to również wsparcie na rozwój infrastruktury, tak ważnej dla mieszkańców, ale też dla samorządów. Dajemy gminom szansę na rozwój, aby móc stać się miejscem bardziej atrakcyjnym dla młodych rodziców, którzy planują mieć w przyszłości potomstwo – twierdzi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wsparcie dla młodych rodziców i dla samorządów

W Polsce działa obecnie 6,4 tys. żłobków i klubów dziecięcych, które oferują blisko 192 tys. miejsc opieki nad maluchami. To o niemal 100 tys. więcej niż jeszcze w 2015 roku. Obecnie opieką żłobkową otoczony jest średnio co czwarty maluch.

Ten wzrost był możliwy właśnie dzięki większym środkom, jakie przeznaczamy na rozwój sieci żłobków i klubów dziecięcych. W 2018 roku zwiększyliśmy budżet programu do poziomu 450 mln złotych rocznie. To jeszcze większe wsparcie i szansa na to, że w Polsce powstanie jeszcze więcej żłobków i klubów dziecięcych – mówi minister Maląg.

Profesjonalna opieka nad dziećmi w lepszych warunkach

W tegorocznej edycji programu powstanie niemal 20,5 tys. miejsc opieki, a blisko 90 tys. istniejących już miejsc otrzyma dofinansowanie do dalszego funkcjonowania. Najwięcej środków z programu otrzymają placówki z województwa mazowieckiego – na utworzenie 3,7 tys. nowych miejsc w placówkach dla dzieci do lat 3 oraz na dofinansowanie do dalszego funkcjonowania blisko 11 tys. miejsc planowane jest przyznanie wsparcia w wysokości 64 mln zł. Duże wsparcie przewidziano również dla placówek z województwa małopolskiego (50,5 mln zł na utworzenie 2,3 tys. nowych miejsc i dofinansowanie do funkcjonowania 13,5 tys.) oraz dolnośląskiego (blisko 48,8 mln zł na utworzenie prawie 2,3 tys. miejsc i dofinansowanie 8,8 tys. już istniejących).

W programie „Maluch+” kładziemy mocny nacisk na to, aby przede wszystkim zapewnić dzieciom jak najbardziej profesjonalną opiekę i w jak najlepszych warunkach. Dlatego gorąco zachęcamy samorządy do tego, by składały swoje oferty w konkursie. Nam wszystkim powinno zależeć na tym, aby w Polsce powstało jak najwięcej instytucji opiekujących się naszymi dziećmi, ale też by dać szansę młodym rodzinom na wybór, czy opiekę nad dziećmi będą sprawowali w domu, czy będą korzystali z pomocy żłobków czy klubików, które powstają dzięki programowi „Maluch+” – podkreśla minister Marlena Maląg.

 

Wybrane dla Ciebie

Ruszył nabór do polkowickich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych

Rozpoczęła się rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych gminy Polkowice. Czasu pozostało niewiele, bo nabór potrwa do 13 lutego.

Akty nominacyjne na dyrektorów wręczone

Władze gminy Polkowice wręczyły nominacje nowym dyrektorom szkół i przedszkoli na terenie gminy. Wszyscy obejmą swoje stanowiska wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Kameralna uroczystość odbyła się w siedzibie polkowickiego magistratu. 

Większość gminnych placówek oświatowych pracuje normalnie

Mimo galopującej czwartej pandemii koronawirusa, sytuacja w polkowickich przedszkolach i szkołach podstawowych jest stabilna. Tylko w niektórych klasach lekcje odbywają się zdalnie, w większości placówek zajęcia prowadzone są normalnie, bez zakłóceń.

Dobra wiadomość dla rodziców. Wolne miejsca w przedszkolach i żłobku

Choć nowy rok szkolny już na dobre się rozpoczął, władze Polkowic informują, że w miejskich przedszkolach i ich oddziałach są jeszcze wolne miejsca. Pozostało też kilka „wakatów” w najmłodszej grupie miejskiego żłobka.

Przedszkola i żłobek czekają już na maluchów

Od najbliższego poniedziałku, po kilkutygodniowej przerwie, ponownie otwarte zostaną miejskie przedszkola i żłobki. Mimo obostrzeń, polkowickie placówki cały czas pracowały, dlatego wszystkie są w pełni przygotowani na przyjęcie maluchów.

Lockdown c.d. Od dzisiaj nowe limity w sklepach, zamknięta budowlanka

Od dzisiaj na terenie całego kraju obowiązuje ścisły lockdown. Nieczynne są sklepy meblowe i budowlane, ograniczone zostały limity klientów w sklepach spożywczych, zamknięte zostały salony fryzjerskie i kosmetyczne. W ciągu ostatniej doby nastąpił wzrost zachorowań, na szczęście nie odnotowano zgonów.

Na sygnale

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.