×
*** Niebezpieczna sytuacja na Odrze i jej dopływach. Poziom wody rośnie z godziny na godzinę. Najgorzej będzie jednak za dwa, trzy dni. Mieszkańcy z niepokojem śledzą poziom rzek i cieków wodnych ***

Benedyktyńska praca geologów KGHM. 200 tysięcy próbek rocznie

W ciągu jednego roku geolodzy KGHM badający złoża rud miedzi, pobierają do analizy 40 ton skał. Próbki geologiczne pobierane są we wszystkich drążonych wyrobiskach górniczych Polskiej Miedzi. Dzięki tej benedyktyńskiej pracy, możliwe jest wskazanie odpowiednich kierunków i miejsc, w których wydobywany urobek może być bogaty w surowce produkowane przez miedziowego giganta. 

Testy geologiczne to bardzo złożony proces. Geolodzy pracujący w KGHM, pobierają w drążonych wyrobiskach górniczych serie niewielkich, ok. 200 gramowych próbek ułożonych liniowo od stropu do spągu (czyli dolnej powierzchni warstw skalnych). Fragmenty skał, oddzielone od tzw. calizny (przestrzeni nienaruszonej robotami górniczymi) są oznaczane konkretnym kodem, pakowane do worków i wysyłane do laboratoriów. Tam analizowany jest skład chemiczny próbki i oznaczane są dokładnie wszystkie najważniejsze metale. Miedź jest oznaczona we wszystkich próbkach, srebro w ponad połowie z nich, a pozostałe składniki (np. molibden, nikiel czy żelazo) w blisko tysiącu starannie wybranych próbek.

W przypadkach, gdy grubość złoża jest większa, niż wysokość wyrobiska górniczego, geolodzy wykonują tzw. dowierty, czyli pionowe otwory wiertnicze w stropie lub w spągu. Dzięki temu można określić granice pionowe nawet najgrubszych pokładów. Pod ziemią sporządzane są także tzw. atesty, czyli informacje o interwałach testowanych profili, miąższości poszczególnych warstw oraz opis skał.

Litologia, czyli nauka o skałach to podstawa w pracy geologów pod ziemią. Dzięki znajomości skał i ich charakterystyce łatwiej im identyfikować miejsca, w których można spodziewać się rud o dużej zasobności. W przypadku badań złóż KGHM geolodzy opisują kilka odmian litologicznych piaskowców, łupków miedzionośnych oraz skał węglanowych. Podobny proces pobierania próbek realizowany jest w złożach soli kamiennej. W próbkach soli oznaczana jest przede wszystkim jej zawartość jako NaCl oraz badane są substancje nierozpuszczalne. Geolodzy Polskiej Miedzi w pracy korzystają z dedykowanych aplikacji komputerowych i prowadzą dokumentację elektroniczną.

Każdego roku w Polskiej Miedzi pobieranych jest około 200 tysięcy próbek, a każda z nich waży ok. 200 gramów. Oznacza to, że w celu analizy i sprawdzenia składu geolodzy pobierają 40 ton skał rocznie.

źródło: kghm.com.

 
p4
p3
p2
p1

Wybrane dla Ciebie

Kaczawa wciąż straszy. Prezydent ogłosił alarm powodziowy

Sytuacja na rzece Kaczawa w Legnicy jest wciąż dramatyczna. Mieszkańcom udało się obronić miasto przed zalaniem, ale do miasta nadciąga fala kulminacyjna. W najbliższych dniach poziom wody w Kaczawie i Czarnej Wodzie na pewno wzrosną.

Stan ostrzegawczy na Odrze w Ścinawie przekroczony. Głogów czeka

Jak mogliśmy się tego spodziewać, stan ostrzegawczy na Odrze w Ścinawie został już przekroczony. Według pomiarów z godziny 16.10, wodowskaz pokazał 368 cm, podczas gdy stan ostrzegawczy wynosi 350 centymetrów. Przypomnijmy, że stan alarmowy to 400 cm.

Zagłębie przegrało z niżej notowaną Koroną i straciło dwóch piłkarzy

Nie będą mile wspominać piłkarze KGHM Zagłębia Lubin dzisiejszego pobytu w Kielcach. Przegrali 0:2 z niżej notowaną Koroną i stracili dwóch swoich zawodników. Kajetan Szmyt i Dawid Kurminowski nabawili się kontuzji. Ich występ w kolejnych meczach stoi pod znakiem zapytania. A gole dla gospodarzy zdobyli Resta i Dalmau.

Nie spacerujmy po wałach, słuchajmy poleceń służb

Służby porządkowe i ratunkowe apelują do wszystkich mieszkańców miast i wsi objętych zagrożeniem powodziowym, by nie uprawiali tzw. turystyki powodziowej. – Unikajmy spacerów po wałach przeciwpowodziowych, absolutnie nie zbliżajmy się do lustra wody a przede wszystkim wykonujmy polecenia służb, w tym policji czy straży pożarnej – apelują policjanci z Legnicy.

Powalczą o trzecie zwycięstwo w sezonie. Rywalem Korona Kielce

Po reprezentacyjnej przerwie, na boiska powróciła ekstraklasa. O kolejne ligowe punkty powalczą dziś piłkarze KGHM Zagłębia Lubin. W wyjazdowym meczu podopieczni trenera Waldemara Fornalika zmierzą się z Koroną Kielce.

Podnosi się stan wód w Odrze i dopływach. Sytuacja jest krytyczna

Niebezpiecznie podnosi się stan wód w Odrze i jej dopływach. Wzrost lustra wody odnotowano w punktach pomiarowych na Odrze w Ścinawie, Malczycach i Głogowie. Dramatyczna sytuacja panuje w Legnicy, gdzie z koryta wylała Kaczawa i mieszkańcy bronią wałów. Groźnie jest również w rejonie biegu Cichej Wody.

Sport

Zagłębie przegrało z niżej notowaną Koroną i straciło dwóch piłkarzy

Nie będą mile wspominać piłkarze KGHM Zagłębia Lubin dzisiejszego pobytu w Kielcach. Przegrali 0:2 z niżej notowaną Koroną i stracili dwóch swoich zawodników. Kajetan Szmyt i Dawid Kurminowski nabawili się kontuzji. Ich występ w kolejnych meczach stoi pod znakiem zapytania. A gole dla gospodarzy zdobyli Resta i Dalmau.

Na sygnale

Uciekając przed policją, pozostawił kolegę w samochodzie

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 30-letni mieszkaniec gminy Lubin, który jechał swoim autem pod wpływem alkoholu. Dodatkowo złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. By uniknąć konsekwencji karnych, na widok policjantów, uciekł zostawiając w środku auta pasażera.