×
*** 11 samorządów zagłębia miedziowego z dofinansowaniem na zakup samochodów dla OSP *** Spółka KGHM została sponsorem klubu żużlowego - Stali Gorzów ***

Jubileusz artystki Marii Rogali. Obejrzyj online wernisaż

4 września 90. urodziny obchodziła znana legnicka artystka Maria Rogala. Zapraszamy do Galerii Ring na wystawę jej prac i wernisaż wystawy, który obejrzeć można na profilu FB Galerii Sztuki.

Niestety, nie ma możliwości byśmy spotkali się na tradycyjnym wernisażu, nad czym ubolewamy szczególnie, bo zaplanowaliśmy go na dzień 90-tych urodzin Marii Rogali. Dlatego o godzinie, o której zwykle rozpoczynaliśmy wernisaż, opublikujemy na FB i stronie Galerii Sztuki specjalnie przygotowany materiał – dokumentację z oficjalnej, uroczystej inauguracji wystawy w obecności autorki – mówi dyrektorka Galerii Sztuki Justyna Teodorczyk.

Pani dyrektor ubolewa, że artystce nie będzie dane świętować jubileuszu w formie dla twórcy najprzyjemniejszej, czyli otoczonej publicznością, bliskimi i przyjaciółmi. Dlatego tym bardziej zachęca do pozostawiania życzeń w księdze wpisów towarzyszącej ekspozycji. Po wystawie księga z życzeniami i komentarzami na temat wystawy zostanie wręczona autorce. Organizatorzy przypominają także o możliwości zakupu prac i świeżo wydanego katalogu wystawy oraz pocztówek z reprodukcjami.

Maria Rogala urodziła się w 1930 roku we Lwowie. Po wojnie wraz z rodzicami przyjechała najpierw na Górny, później na Dolny Śląsk. Studia rozpoczęła we wrocławskiej PWSSP, a po pierwszym roku przeniosła się do na wydział włókienniczy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w 1956 roku w pracowni malarstwa profesora E. Krchy oraz w pracowni gobelinu profesora S. Gałkowskiego. Przez wiele lat zawodowo związana była z legnicką oświatą. Pracowała jako pedagog, metodyk wychowania plastycznego oraz instruktor sekcji plastycznej. Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a także laureatką wielu nagród.

Ekspozycja „90 dzieł na 90 lat”, czynna w Galerii Ring do 27 września, to pokaz prac wyjątkowy nie tylko z racji jubileuszu malarki, lecz także dlatego, że pojawiły się na nim dzieła dotąd nie wystawiane. Najstarszą z nich jest autoportret Marii Rogali z 1953 roku, wykonany jako praca zaliczeniowa z zajęć malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dziś ASP) w Krakowie. Wśród wczesnych prac artystki na wystawie znajdują się także wizerunki jej córek, seria rysunków piórkiem, jak również gobeliny, pochodzące z zeszłego wieku. Wystawa obejmuje prace powstałe w czasie całej kariery artystycznej Rogali, głównie jednak najnowsze – artystka tworzy bowiem do dziś.

Organizatorzy zapraszają na ekspozycję od czwartku do niedzieli i polecają dostępny także online film z oprowadzania po wystawie. Znajdą się w nim nie tylko opowieści o poszczególnych pracach, cyklach, ale także komentarz kuratorski Janiny Stasiak oraz wspomnienia i autorefleksje Marii Rogali, nagrane już w otoczeniu aktualnej wystawy. Film będzie można obejrzeć też na miejscu w Galerii Ring.

Wstęp na wystawę jest wolny lecz jednocześnie w przestrzeni ekspozycyjnej mogą przebywać maksymalnie 4 osoby. Pozostałe zasady bezpieczeństwa są utrzymywane, o czym przypominają tablice informacyjne przy wejściu.

 

Wybrane dla Ciebie

Pod stalowym pancerzem – zapraszamy na wystawę

Legnickie Muzeum Miedzi zaprasza mieszkańców regionu na otwarcie najnowszej wystawy „Pod stalowym pancerzem. Pojazdy i broń pancerna XX wieku w miniaturze”. Wystawę będzie można zwiedzać od 16 marca. Teraz trwają ostatnie przygotowania.

90 dzieł na 90 lat, czyli malarstwo Marii Rogali w Galerii Ring

Od 20 sierpnia w Galerii Ring (Rynek 12) zwiedzać można wystawę malarstwa Marii Rogali, która od ukończenia ASP w Krakowie, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, związana jest z Legnicą i środowiskiem twórczym Zagłębia Miedziowego.

Galeria Sztuki w Legnicy czeka na zwiedzających

Legnicka Galeria Sztuki już od 12 czerwca zaprasza na wystawę rysunków Alego Miraee – irańskiego mistrza karykatury – Sztuka uśmiechu i refleksji. Wystawa czynna będzie do 25 lipca w Galerii Ring (Rynek 12). Wstęp wolny. Globalne ocieplenie, myśliwskie trofea ze ściętych drzew, dewastacja zabytków przez terrorystów z ISIS – to tylko niektóre z wątków, które […]