×
*** KGHM przygotowuje się do tegorocznych obchodów Dnia Hutnika. Główne uroczystości zaplanowano 10 maja w Lubinie. 19 maja w legnickiej katedrze odprawiona zostanie msza święta w intencji hutników i ich rodzin ***

Termin składania wniosków wydłużony o miesiąc

Termin przyjmowania wniosków o przyznane pomocy na „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” został wydłużony do 24 grudnia 2020 r.

Nabór wniosków o takie wsparcie rozpoczął się 26 października i pierwotnie miał trwać do 24 listopada. Decyzją Prezes ARiMR Haliny Szymańskiej wnioski będzie można składać do 24 grudnia 2020 r.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową. Oferta pomocy, finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020, skierowana jest do dwóch grup beneficjentów.

Pierwszą stanowią rolnicy, domownicy bądź małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Rejestracja działalności musi nastąpić przed złożeniem wniosku o płatność. Ta grupa wnioskodawców może ubiegać się o wsparcie do 500 tys. zł.

Druga grupa obejmuje rolników lub ich małżonków prowadzących lub podejmujących prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). W tym przypadku nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.

Pomoc na „małe przetwórstwo i RHD” przyznawana jest w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących: przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż czy ziemniaków, przetwarzaniu produktów rolnych na cele energetyczne czy zamrażaniu lub przechowywaniu produktów rolnych.

Katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie, obejmuje m.in. budowę, rozbudowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej; zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania; aparatury pomiarowej i kontrolnej; inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych oraz zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska.

Źródło: ARIMR
 

Wybrane dla Ciebie

Do 15 kwietnia można rozliczyć zakup komputera

15 kwietnia mija termin rozliczenia zakupu komputera z dofinansowaniem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do tego czasu trzeba złożyć w biurze powiatowym Agencji, którego kierownik wydał decyzję o przyznaniu pomocy, kopie faktur potwierdzających nabycie sprzętu.

Dopłaty 2021 – wnioski tylko przez internet

Rolnicy mogą składać już wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2021 r. Od tego roku Agencja przyjmuje je jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

ARiMR przypomina – wypalanie traw grozi utratą dopłat

Z nastaniem przedwiośnia rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Warto przypomnieć, że proceder ten jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne oraz cofnięcie dopłat wypłacanych przez Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Są pieniądze na rozwój usług rolniczych

Do 15 lutego przedłużony został termin składania wniosków o przyznanie pomocy na „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”.

Złóż wniosek o pożyczkę na spłatę zadłużenia

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czeka na wnioski o przyznanie pożyczki na spłatę zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej.

Koła Gospodyń Wiejskich muszą rozliczyć przyznane dotacje

Do 31 stycznia Koła Gospodyń Wiejskich, które w 2020 roku otrzymały z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa dofinansowanie swojej działalności, muszą rozliczyć się z dotacji.

Sport

Niemoc Zagłębia trwa. Druga porażka z rzędu

Jeśli w całym meczu oddajesz tylko jeden celny strzał na bramkę, to nie może być dobrze. W spotkaniu kończącym 28. kolejkę PKO Ekstraklasy, piłkarze KGHM Zagłębia Lubin przegrali z Piastem Gliwice 0:2. Gole dla zespołu z Górnego Śląska zdobyli Jakub Czerwiński i Fabian Piasecki.