×
*** Ponad 20 jednostek PSP i OSP z powiatów polkowickiego i głogowskiego walczyło z pożarem kamienicy w centrum Przemkowa ***

Jubileusz z przytupem. Ciężarowcy drużynowymi mistrzami Polski

Polkowicki klub podnoszenia ciężarów „Górnik” świętuje w tym roku 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji odbyła się oficjalna uroczystość połączona z wręczeniem odznaczeń zasłużonym działaczom i zawodnikom. W tym samym dniu zorganizowano zawody, w których polkowiczanie odnieśli historyczny sukces. 

I właśnie od uroczystości związanych z półwieczem dźwigania w Polkowicach, rozpoczęły się zmagania polkowickich zawodniczek i zawodników z drużyną MGLKS Tarpana Mrocza, którzy również pretendowali do najwyższego, drużynowego trofeum. W sentymentalnym spotkaniu wzięli udział m.in. założyciele, pierwsi trenerzy i zawodnicy Klubu Podnoszenia Ciężarów „Górnik” Polkowice.

Wśród nich goście honorowi jubileuszu – Michał Garbaczewski, ojciec wyczynowych ciężarów w Polkowicach oraz Stanisław Wybranowski, wieloletni zawodnik i trener naszych ciężarowców.

– W 1969 roku jako przedstawiciel klubów sportowych w Zagłębiu Miedziowym zaproponowałem na spotkaniu w Lubinie, aby wzmocnić sporty indywidualne, w tym ciężary. To nie był pomysł, który się wtedy podobał, stawiano na sporty zespołowe. Ale poparł mnie ówczesny dyrektor kopalni w Polkowicach pan Babisz oraz pan Kanclerz z klubu „Górnik” Polkowice. Obaj zaprosili mnie do Polkowic, żebym tu stworzył sekcje podnoszenia ciężarów. W 1971 roku rozpoczęliśmy pierwsze treningi z uczniami Szkoły Podstawowej numer 1 i 2. W kolejnym roku zaczęliśmy szukać zawodników, o których nie było trudno, bo wtedy do pracy w kopalni przyjeżdżało bardzo wielu młodych, utalentowanych chłopaków – wspominał Michał Garbaczewski.

Jednym z tych młodych i utalentowanych zawodników był Stanisław Wybranowski.

– Pamiętam, jak zaczynaliśmy pierwsze treningi jeszcze na cechowni na Polkowicach Głównych. Później Michał załatwił taką „Pilawkę”, a więc barak dostosowany do treningów i zawodów, który budowaliśmy zresztą wspólnie. Takie Pilawki powstawały wtedy w całej Polsce na potrzeby ciężarów. Ja byłem wtedy zawodnikiem i jednocześnie pracowałem w kopalni. I nie brałem żadnych zwolnień na treningi czy zawody – opowiadał Stanisław Wybranowski.

Jednym z byłych zawodników polkowickiej sekcji podnoszenia ciężarów jest Zdzisław Synowiec, obecnie przewodniczący rady Miejskiej. On także z sentymentem wspomina dawne „Pilawy”, a jubileusz 50-lecia klubu był dla niego okazją do spotkania dawnych kolegów z pomostu.

– Niektórych nie widziałem trzydzieści lat. To bardzo miłe móc znowu z nimi porozmawiać, uścisnąć dłonie, powspominać. Dobrze też widzieć kolejne pokolenia młodych ciężarowców, którzy w zielono-czarnych barwach sięgają po najwyższe trofea w kraju – mówi Zdzisław Synowiec.

Najbardziej zasłużeni weterani polkowickiego dźwigania otrzymali medale i wyróżnienia z rąk prezesa polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, Waldemara Gospodarka. Wśród wyróżnionych znalazł się także Krzysztof Michalski, obecny prezes KPC „Górnik” Polkowice.

Niezwykle starannie przygotowane zawody przyniosły także niezłe wyniki. Arkadiusz Michalski, reprezentujący na tych zawodach barwy „Górnika” był najlepszym zawodnikiem mistrzostw, uzyskując w dwuboju 390 kg (170 + 220). Zielono-czarne barwy na tych mistrzostwach reprezentowali także Paweł Kulik, Weronika Zielińska-Stubińska, Patryk Sawulski, Jakub Michalski oraz Igor Osuch.

Ze złotego medalu i znakomitego występu swoich podopiecznych zadowolenia nie krył trener Krzysztof Michalski.

– Ten złoty medal od lat śnił mi się po nocach. Zawsze gdzieś w zasięgu ręki, ale kończyło się na drugim czy trzecim miejscu. Szczerze mówiąc w tym roku organizacyjnie bardziej koncentrowałem się na pięćdziesięcioleciu. I podczas przygotowań tak mi zaświtało w głowie, żeby jednocześnie z jubileuszem zrobić ten finał w Polkowicach. Mamy drużynowe złoto i jestem bardzo szczęśliwy. Nie da się tego opisać. Uważam, że takiej imprezy jeszcze w kraju nie było i chyba długo nie będzie. Takie imprezy są tylko w Polkowicach – uważa szczęśliwy Krzysztof Michalski.

Wyróżnienia i upominki jubileuszowe wręczał także burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki. Gmina Polkowice jest najważniejszym i najstarszym mecenasem polkowickiego sportu, w tym sekcji podnoszenia ciężarów.

– Jubileusz pięćdziesięciolecia klubu podnoszenia ciężarów to dzień wyjątkowy. To pół wieku ogromnej tradycji, sztafeta zawodników, terenów, działaczy i kibiców, która zbudowała siłę polkowickich ciężarów i jeden z najlepszych klubów w Polsce. Ogromny szacunek za te wszystkie lata i ogromne gratulacje za ten sukces, który tylko potwierdza siłę znaczenie polkowickich ciężarów. Ta dyscyplina nadal dynamicznie się rozwija dzięki pracy terenów i zawodników oraz wsparciu finansowemu polkowickiego samorządu – mówi burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Dla Polkowic drużynowe mistrzostwo Polski w podnoszeniu ciężarów to wydarzenie bez precedensu. Do tej pory polkowiccy ciężarowcy sięgali już kilkukrotnie po srebro (trzy razy) i brąz (cztery razy) w tej kategorii, ale na najwyższe podium drużynowych mistrzostw Polski wskoczyli dopiero na 50-lecie klubu. Drugie miejsce w zawodach zajęli zawodnicy MGLKS Tarpana Mrocza, a brązowe medale zdobyli ciężarowcy z UKS Impulsu Explosion Warszawa. Czwarte miejsce w wielkim finale zajął KS Raszyn.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

 
ciezary (2)
ciezary (3)
ciezary (4)

Wybrane dla Ciebie

Transfer Piecha był strzałem w dziesiątkę. Górnik godnie pożegnał rok

Piłkarze Górnika Polkowice godnie pożegnali ten rok na boiskach eWinner 2. ligi. Zielono-czarni rozprawili się z GKS-em Jastrzębie aplikując rywalowi cztery gole nie tracąc ani jednego. Hattrickiem popisał się Arkadiusz Piech, który chyba przeżywa drugą młodość.

Plebiscyt z okazji 75-lecia Górnika Polkowice rozstrzygnięty

Poznaliśmy laureatów plebiscytu na najlepszego trenera i zawodnika Górnika Polkowice. Konkurs zorganizowano z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia klubu z Kopalnianej.

Porażki Górnika Polkowice i rezerw Zagłębia Lubin

Nie mieli udanej soboty nasi reprezentanci na boiskach eWinner 2. ligi. Piłkarze Górnika Polkowice ulegli na własnym boisku z Olimpią Elbląg 3:4, a rezerwy Zagłębia Lubin przegrały w Siedlcach z miejscową Pogonią 0:1.

Górnik z Olimpią, Zagłębie z Pogonią

Górnik Polkowice u siebie z Olimpią Elbląg, rezerwy Zagłębia Lubin na wyjeździe z Pogonią Siedlce. Taki jest zestaw naszych reprezentantów w 18. kolejce eWinner 2. ligi.

Kardynalny błąd bramkarza gości przesądził o zwycięstwie Górnika

Ważne trzy punkty zdobyli dzisiaj piłkarze drugoligowego Górnika Polkowice. W starciu z Garbarnią Kraków wygrali 2:1, a do siatki rywala trafiali Rafał Karmelita i Abdallah Hafez. Dzięki zwycięstwu, zielono – czarni umocnili się w środku ligowej stawki.

Polityczna awantura o Górnika. Najpierw zabrali kasę, teraz oddali

Sporo emocji na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Polkowicach wzbudziła propozycja o dokapitalizowaniu piłkarskiego Górnika. Władze miasta chciały dofinansować drugoligowy klub kwotą w wysokości pół miliona złotych. Pomysł ten nie spodobał się radnym, którzy rządzą w radzie, ale ostatecznie został przegłosowany.

Sport

Skrzyżują rękawice w memoriale Wiesława Niemkiewicza

Już jutro, w sobotę, 10 grudnia, w sali sportowej Zespołu Szkół nr 2 przy Szpakowej w Lubinie odbędzie się memoriał pamięci Wiesława Niemkiewicza. Ten wyjątkowy turniej pięściarski organizowany jest przez Stowarzyszenie Boks Lubin. Patronat objął starosta lubiński, Paweł Kleszcz.