×
*** Szczypiornistki Zagłębia Lubin obroniły tytuł mistrzyń Polski! *** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin wygrali z Rakowem i utrzymali się w ekstraklasie ***

Biblioteka – miejsce spotkań, nie tylko z książką

8 maja swoje święto mieli bibliotekarze. Z tej okazji przedstawiciele powiatu polkowickiego odwiedzili pracowników Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej wręczając skromne upominki.

W latach minionych biblioteka kojarzyła nam się ze specyficznym i charakterystycznym miejscem. Pożółkłe od starości okładki książek, wielokrotnie wypożyczonych i przeczytanych, archiwalne roczniki popularnych gazet i czasopism w czytelni. Dzisiaj biblioteka to multimedialna przestrzeń, która wytrzymała próbę czasu oferując swoim czytelnikom różnoraką ofertę.

– Współczesny bibliotekarz nadal zajmuje się gromadzeniem, opracowaniem i udostępnianiem zbiorów oraz promocją czytelnictwa, ale dodatkowo świetnie porusza się w wielu obszarach: literackim, z zakresu wiedzy i kultury, a także nowych mediów. Jest tak, ponieważ w swojej pracy musi jednocześnie znakomicie znać zbiory i śledzić na bieżąco rynek wydawniczy, by dobrze doradzić czytelnikowi w doborze literatury i multimediów, pomagać w pozyskiwaniu wiedzy, jak i stale podnosić swoje kwalifikacje, doskonalić warsztat pracy. Dążymy do tego, by nasza biblioteka była miejscem spotkań z książką, wiedzą, sztuką, informacją, a przede wszystkim z drugim człowiekiem – mówi Katarzyna Mich-Rutkowska, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach.

Poza doradzaniem w wyborze książek i multimediów, polkowiccy bibliotekarze organizują, m.in. spotkania autorskie i hobbystyczne, wystawy, warsztaty czy zajęcia edukacyjne. Epidemia koronawirusa niestety przystopowała wiele z tych przedsięwzięć.

– Mocno ograniczone zostały możliwości udostępniania zbiorów i pracy z czytelnikiem. Od całkowitego zamknięcia bibliotek w ciągu minionego roku przeszliśmy do udostępniania zbiorów, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, w tym trzydniowej kwarantanny zbiorów, ale z bardzo ograniczoną możliwością pracy kulturalnej z czytelnikiem – tłumaczy szefowa polkowickiej biblioteki.

Z okazji święta bibliotekarzy, z drobnymi upominkami odwiedzili ich przedstawiciele władz powiatu polkowickiego. W polkowickiej placówce zatrudnionych jest 18 bibliotekarzy: w pięciu działach w placówce głównej w Polkowicach oraz w dwóch filiach wiejskich – w Jędrzychowie i Tarnówku. Księgozbiór biblioteki sięga prawie 90 tysięcy książek i prawie 10 tysięcy zbiorów multimedialnych.

 

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie na spotkanie z pisarką

Miejsko-Gminna Biblioteka w Polkowicach zaprasza na spotkanie z pisarką Agnieszką Walczak-Chojecką, autorką m.in. powieści: „Dziewczyna z Ajutthai. Niezbyt grzeczna historia”, która otworzyła jej drzwi do pisarskiego świata.

Spotkajmy się dzisiaj w rynku, pokażmy nasz patriotyzm

Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji w wielu miastach naszego regionu rozdawane będą biało-czerwone flagi i chorągiewki. W samo południe, władze powiatu polkowickiego i gminy zapraszają wszystkich mieszkańców do świętowania w rynku.

Wyjątkowe życzenia władz KGHM dla załogi i mieszkańców całego regionu

Wyjątkowe życzenia wielkanocne dla pracowników KGHM oraz wszystkich mieszkańców Zagłębia Miedziowego przygotowali członkowie zarządu miedziowej spółki. – Niech te święta wielkanocne przyniosą nam wszystkim radość i wzajemną życzliwość – puentuje Marcin Chludziński, prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Lubicie czytać? Sięgnijcie po troskliwy księgozbiór

Pierwsze tytuły z Troskliwego Księgozbioru pojawiły się w bibliotece w Księginicach w ubiegłym roku. Książki przypadły do gustu czytelnikom, dlatego teraz na półkach pojawiły się kolejne tytuły.

Czwarta fala pandemii storpedowała uroczystości Barbórkowe w KGHM

Galopująca czwarta fala epidemii koronawirusa sprawiła, że zarząd KGHM podjął decyzję o znacznym ograniczeniu obchodów tegorocznej Barbórki. Zrezygnowano z wszelkich masowych uroczystości i ceremoniałów górniczych. Nie będzie pochodu Lisa Majora, skoku przez skórę, karczm, biesiad i combrów. Natomiast akademie: centralna i oddziałowe odbędą się on-line, bez udziału gości.

Władze Polkowic podziękowały ratownikom za ich codzienną służbę

Z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego, burmistrz Polkowic podziękował wszystkim ratownikom, którzy pełnią służbę w powiecie polkowickim za ich trud i ciężką pracę. – Wasza rola i pomoc, zwłaszcza w dobie pandemii, była nieoceniona – powiedział gospodarz gminy, Łukasz Puźniecki.

Sport

Czterech zawodników Zagłębia w kadrze Polski

Czterech zawodników KGHM Zagłębia Lubin dostało powołania do młodzieżowych reprezentacji Polski. Łukasz Poręba, Tomasz Pieńko i Łukasz Łakomy znaleźli się na liście zawodników na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski U-21.

Rozmaitości

Cykl wydarzeń poświęconych życiu i twórczości wybitnego Polaka

Wernisaż wystawy biograficznej zainaugurował cykl licznych wydarzeń kulturalnych poświęconych Ignacemu Janie Paderewskim pod wspólnym tytułem: „Bohater sztuki i ojczyzny, Ignacy Jan Paderewski <<Paddy>>”. Projekt realizowany jest wspólnie przez gminę Polkowice, Centrum Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej.