×
*** Prawie 11 litrów krwi udało się zebrać w trakcie akcji organizowanej w Gaworzycach ***

Przygotujcie swoje auta do zimy!

Policjanci z całego regionu apelują do kierowców. Zima coraz bliżej, z każdym dniem warunki na drogach są coraz gorsze. To ostatni dzwonek by swoje auto przygotować odpowiednio.

Temperatura powietrza utrzymująca się poniżej zera i opady marznącego deszczy diametralnie zmniejszają przyczepność kół pojazdu do jezdni i wymuszają zmianę prędkości i stylu jazdy. Jak przekonują mundurowi – pamiętając o kilku prostych zasadach, możemy znacznie zwiększyć nasze bezpieczeństwo i sprawić, że zimowa aura nie będzie spędzać nam snu z powiek, ilekroć wsiądziemy za kierownicę naszego samochodu.

Opony zimowe to podstawa. Niestety wielu kierowców przypomina sobie o zmianie opon dopiero wtedy, gdy widzi grubą warstwę śniegu na jezdni.

– Pamiętajmy, że opona to jedyny element, który łączy pojazd z nawierzchnią. W dużej mierze to od ich stanu i rodzaju zależy poziom przyczepności, a co za tym idzie podatności na poślizg i utratę kontroli nad samochodem – przypominają policjanci.

Bez wątpienia „zimówki” zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy w jesienno-zimowych warunkach. Jeśli zaś mieszkamy lub wybieramy się w rejony górskie warto zaopatrzyć się w łańcuchy.

Wycieraczki to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę. Niedokładnie oczyszczona szyba może ograniczać nam widoczność poprzez niedokładne zbieranie wody. Skontrolujmy też działanie świateł.

– Oczywiście kolejną ważną kwestią jest uświadomienie sobie konieczności zmiany naszych zachowań na drodze i techniki jazdy, które należy dostosować do panujących warunków. Wszakże to nie pojazd wpada w poślizg i traci panowanie, a jedynie kierująca nim osoba – dodaje asp. Przemysław Ratajczyk.

W okresie gdy widoczność jest znacznie ograniczona, w związku z częstymi opadami i coraz krótszym dniem, warto jeszcze większą uwagę zwrócić na niechronionych uczestników ruchu, którzy często są słabo widoczni. Pamiętajmy, że droga hamowania w warunkach śnieżno-lodowych diametralnie się wydłuża, więc w okolicach przejść dla pieszych musimy jeszcze bardziej uważać na pieszych, którzy mogą pojawić się na jezdni.

 

Wybrane dla Ciebie

Budżet, dotacje i programy wsparcia na sesji Rady Gminy Grębocice

12 grudnia spotkają się radni Rady Gminy Grębocice. W trakcie obrad podejmą kilkanaście uchwał. Między innymi zagłosują nad zmianami w tegorocznym budżecie, przyznaniem dotacji dla ZGK  czy posiłkami w szkole dla uczniów z terenu gminy.

Radni z Gaworzyc będą decydować o zmianach w budżecie

Już we wtorek, 12 grudnia, radni Gminy Gaworzyce będą głosować nad zmianami w budżecie, wieloletniej prognozie finansowe i zaciągnięciem kredytu długoterminowego. Poniżej publikujemy zaproponowany porządek obrad.

Strażacy – ochotnicy z Kromolina mają nowy samochód gaśniczy

Ochotnicza Straż Pożarna z Kromolina może do akcji wyjeżdżać już nowym samochodem gaśniczym. N początku grudnia do gminy przyjechał VW CRAFTER 35, z napędem 4 x 4 4MOTION. Auto wyposażone jest w zbiornik wody o pojemności 300 litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy. A to dopiero pierwsza atuty tego auta.

Pobiegną w rocznicę pacyfikacji ZG Rudna ku pamięci ks. Gniatczyka

W najbliższą sobotę, 16 grudnia, odbędzie się doroczny Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka. Będzie to już siódma edycja tego wydarzenia, które odbędzie się w rocznicę pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Honorowy patronat nad biegiem objęli burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki oraz prezes spółki KGHM, Tomasz Zdzikot.

Finał  EWF Champions Cup i EWF Gametech Expo coraz bliżej

Już w najbliższy weekend, 16 i 17 grudnia, w hali Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie odbędzie się finał  EWF Champions Cup i EWF Gametech Expo. Gościem specjalnym będzie Rezigiusz „Rezi” Wierzgoń, popularny influencer i youtuber z blisko 5 milionami subskrybentów. Wydarzenie obejmuje turniej gier komputerowych, w tym Coutner-Strike 2 oraz prezentację najnowszych technologii i sprzętu.

W Centrali KGHM już świątecznie. Choinka, kolędy i prezenty

W Centrali KGHM już na dobre zrobiło się świątecznie. Pracownicy Polskiej Miedzi gościli u siebie niedawno podopiecznych Domu Dziecka w Wilkowie. Było wspólne ubieranie bożonarodzeniowej choinki, śpiewanie kolęd, składanie sobie życzeń. Oczywiście nie zabrakło też prezentów od zarządu KGHM dla wychowanków Domu Dziecka.

Sport

Pobiegną w rocznicę pacyfikacji ZG Rudna ku pamięci ks. Gniatczyka

W najbliższą sobotę, 16 grudnia, odbędzie się doroczny Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka. Będzie to już siódma edycja tego wydarzenia, które odbędzie się w rocznicę pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Honorowy patronat nad biegiem objęli burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki oraz prezes spółki KGHM, Tomasz Zdzikot.